REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Marchewka Fot. Fotolia
Marchewka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa marchwi nie przysparza większych trudności, dlatego roślina ta jest powszechnie znana ogrodnikom i bardzo często przez nich uprawiana. Marchew najlepiej rośnie na glebach z dużą zawartością próchnicy, lekkich, piaszczysto-gliniastych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o uprawie marchwi?

Marchew jest jedną z najstarszych roślin użytkowych i uprawiana była już w starożytności. Wiele lat temu doceniono jej delikatny, słodkawy smak oraz lekkostrawność, dzięki której marchew może być podawana nawet niemowlętom.

REKLAMA

Dlaczego warto jeść marchew?

Marchew jest bogatym źródłem prowitaminy A (beta-karotenu), która spowalnia procesy starzenia, odmładza i regeneruje skórę, poprawia wzrok, wzmacnia system odpornościowy i pomaga walczyć z rakiem. Ponadto spożywając marchew dostarczymy organizmowi witamin z grupy B, C i E oraz soli mineralnych.

Stanowisko

Marchew najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych, jest to szczególnie ważne w przypadku wczesnych odmian.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Podłoże

Uprawę marchwi powinniśmy rozpocząć od wyboru właściwego miejsca. Najlepsze są ziemie lekkie, przepuszczalne, o dobrych stosunkach wodno-powietrznych. Na ziemiach ciężkich, kamienistych lub o podwyższonym poziomie wód gruntowych korzenie marchwi będą się zniekształcać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysiew

Wczesne odmiany marchwi wysiewamy na przełomie marca i kwietnia, późne – na początku czerwca. Marchew wysiewamy bezpośrednio do gruntu, nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem. Siejemy w rzędy oddalone od siebie o 20 cm, na głębokość 2-3 cm. Rozwój roślin możemy przyspieszyć poprzez przykrycie obsianego pola folią, którą zdejmujemy po wzejściu roślin. Nasiona o wysokiej wartości siewnej można wysiewać także pod koniec listopada lub na początku grudnia, ale tylko na ziemie lekkie.

Nawożenie

Przygotowując glebę pod uprawę marchwi, należy zastosować nawóz naturalny – obornik. Marchew uprawiamy w drugim roku po zastosowaniu obornika. W pierwszym roku marchew jest bardziej narażona na szkodniki i choroby, a jej korzeń ma więcej odrostów. Marchew jest wrażliwa na brak azotu, dlatego warto dostarczyć go w postaci saletrzaku bądź siarczanu amonu.

Podlewanie

Marchew należy podlewać od połowy maja. Unikajmy gwałtownych zmian wilgotności – prowadzą one do pękania korzeni. Marchew podlewamy podczas wzrostu korzeni. Szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność gleby podczas okresów suchszych, aby nie doszło do przesuszenia.

Pielęgnacja

Kiedy siewki mają 2–3 liście, warto całą plantację przerwać, czyli powyrywać część siewek w taki sposób, aby te, które zostaną, były oddalone od siebie o około 3 cm. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to spulchnianie gleby oraz usuwanie chwastów.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Pamiętajmy, aby nie siać marchwi przez kilka lat w tym samym miejscu, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia szkodnika – połyśnicy marchwianki (Psylla rosae).

Surówka z jabłka i z marchewki

Składniki:
pół kilograma soczystej, świeżej marchwi
2 soczyste jabłka
odrobina cukru
odrobina oleju

Sposób przygotowania:
Marchewkę i jabłka myjemy i obieramy. Z jabłek usuwany gniazda nasienne, po czym ucieramy je na grubej tarce, a marchewkę na drobnej. Dodajemy odrobinę oleju i cukru, całość mieszamy, uklepujemy i zostawiamy na jakiś czas, aby surówka puściła sok. Dzięki olejowi prowitamina A zamieni się w witaminę – formę przyswajalną dla naszego organizmu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA