REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Seler  Fot. Fotolia
Seler Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Seler to roślina uprawna dorastająca do trzydziestu centymetrów wysokości. Jadalny jest jego korzeń oraz nać. Dawniej wierzono, że seler przynosi szczęście, obecnie wiadomo na pewno, dzięki naukowym badaniom, że przynosi zdrowie, urodę i długowieczność. Co należy wiedzieć o uprawie selera?

Właściwości lecznicze selera

Seler zawiera witaminy A, B1, B2, B6, PP, E i C oraz 9 ważnych aminokwasów, a wśród nich walinę, która wspomaga mechanizm widzenia. Seler ma działanie wzmacniające, leczy kamicę nerkową, wzdęcia, kolki żołądkowe, a także poprawia pamięć. Ponadto seler usprawnia przemianę materii, dzięki czemu zapobiega otyłości. Stosowany jest także jako afrodyzjak.

REKLAMA

Stanowisko

Seler najlepiej uprawiać w miejscach nasłonecznionych.

Podłoże

Seler do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznej gleby. Powinna ona być wilgotna i bogata w próchnicę. Na glebach podmokłych i zakwaszonych uprawa selera nie udaje się, podobnie jest, kiedy gleba zawiera zbyt dużą ilość wapnia. Niekorzystnie na rozwój selera wpływa długo utrzymująca się obniżona wilgotność gleby, silne nasłonecznienie oraz wysokie temperatury.

Zobacz także:  Ogórki w ogrodzie – uprawa

Wysiew

Seler korzeniowy uprawia się z rozsady. Nasiona można wysiewać od połowy lutego do połowy marca. Skrzynki należy ustawić w jasnym i ciepłym miejscu (około 24°C), po wykiełkowaniu można przenieść w miejsce chłodniejsze (18-20°C). Kiedy rośliny wytworzą pierwsze listki, przesadzamy je, aby znajdowały się w odległości 5 cm od siebie. Przesadzać do gruntu można kiedy rośliny mają około 5 liści właściwych, co następuje około 8 tygodni po wysianiu. Ważne jest, aby przed przesadzeniem młode rośliny zahartować poprzez otwieranie okna, ale nie należy dopuścić do tego, aby temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej 8°C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Seler najlepiej nawozić obornikiem lub kompostem.

Podlewanie

Podlewać należy zawsze wtedy, kiedy podłoże jest wysuszone z powodu braku opadów deszczu i wysokiej temperatury.

Rozmnażanie

Seler można rozmnażać z nasion lub z rozsad. Rozsady sadzimy w miarę płytko w połowie maja, kiedy temperatura osiągnie powyżej 12°C.

Szkodniki i choroby

Seler atakowany jest głównie przez dwie choroby: septoriozę oraz parch selera. Septorioza doprowadza do pojawienia się rdzawych plam na liściach, natomiast parch objawia się w postaci brunatnych plam na korzeniu selera oraz żółknących liści.

Zobacz także:  Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Zabiegi pielęgnacyjne

Seler należy uprawiać w drugim roku po użyźnieniu gleby obornikiem. Nie należy urywać liści w czasie wzrostu warzywa, gdyż hamuje to wytwarzanie korzenia. Poza tym seler trzeba podlewać, odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół niego.

Seler duszony z pomidorem

Składniki:
pół selera
1 duży pomidor
cebula
sól
cukier
siekany koperek lub natka pietruszki
2 łyżki chudego jogurtu

Przygotowanie:
Seler należy pokroić, zalać szklanką wody i dusić przez 15 minut. Następnie dodać obrany ze skórki pomidor i posiekaną cebulę, przyprawić i dusić do miękkości. Całość posypać koperkiem lub natką pietruszki i polać jogurtem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA