REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Seler  Fot. Fotolia
Seler Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Seler to roślina uprawna dorastająca do trzydziestu centymetrów wysokości. Jadalny jest jego korzeń oraz nać. Dawniej wierzono, że seler przynosi szczęście, obecnie wiadomo na pewno, dzięki naukowym badaniom, że przynosi zdrowie, urodę i długowieczność. Co należy wiedzieć o uprawie selera?

Właściwości lecznicze selera

Seler zawiera witaminy A, B1, B2, B6, PP, E i C oraz 9 ważnych aminokwasów, a wśród nich walinę, która wspomaga mechanizm widzenia. Seler ma działanie wzmacniające, leczy kamicę nerkową, wzdęcia, kolki żołądkowe, a także poprawia pamięć. Ponadto seler usprawnia przemianę materii, dzięki czemu zapobiega otyłości. Stosowany jest także jako afrodyzjak.

REKLAMA

Stanowisko

Seler najlepiej uprawiać w miejscach nasłonecznionych.

Podłoże

Seler do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznej gleby. Powinna ona być wilgotna i bogata w próchnicę. Na glebach podmokłych i zakwaszonych uprawa selera nie udaje się, podobnie jest, kiedy gleba zawiera zbyt dużą ilość wapnia. Niekorzystnie na rozwój selera wpływa długo utrzymująca się obniżona wilgotność gleby, silne nasłonecznienie oraz wysokie temperatury.

Zobacz także:  Ogórki w ogrodzie – uprawa

Wysiew

Seler korzeniowy uprawia się z rozsady. Nasiona można wysiewać od połowy lutego do połowy marca. Skrzynki należy ustawić w jasnym i ciepłym miejscu (około 24°C), po wykiełkowaniu można przenieść w miejsce chłodniejsze (18-20°C). Kiedy rośliny wytworzą pierwsze listki, przesadzamy je, aby znajdowały się w odległości 5 cm od siebie. Przesadzać do gruntu można kiedy rośliny mają około 5 liści właściwych, co następuje około 8 tygodni po wysianiu. Ważne jest, aby przed przesadzeniem młode rośliny zahartować poprzez otwieranie okna, ale nie należy dopuścić do tego, aby temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej 8°C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Seler najlepiej nawozić obornikiem lub kompostem.

Podlewanie

Podlewać należy zawsze wtedy, kiedy podłoże jest wysuszone z powodu braku opadów deszczu i wysokiej temperatury.

Rozmnażanie

Seler można rozmnażać z nasion lub z rozsad. Rozsady sadzimy w miarę płytko w połowie maja, kiedy temperatura osiągnie powyżej 12°C.

Szkodniki i choroby

Seler atakowany jest głównie przez dwie choroby: septoriozę oraz parch selera. Septorioza doprowadza do pojawienia się rdzawych plam na liściach, natomiast parch objawia się w postaci brunatnych plam na korzeniu selera oraz żółknących liści.

Zobacz także:  Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Zabiegi pielęgnacyjne

Seler należy uprawiać w drugim roku po użyźnieniu gleby obornikiem. Nie należy urywać liści w czasie wzrostu warzywa, gdyż hamuje to wytwarzanie korzenia. Poza tym seler trzeba podlewać, odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół niego.

Seler duszony z pomidorem

Składniki:
pół selera
1 duży pomidor
cebula
sól
cukier
siekany koperek lub natka pietruszki
2 łyżki chudego jogurtu

Przygotowanie:
Seler należy pokroić, zalać szklanką wody i dusić przez 15 minut. Następnie dodać obrany ze skórki pomidor i posiekaną cebulę, przyprawić i dusić do miękkości. Całość posypać koperkiem lub natką pietruszki i polać jogurtem.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA