REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Truskawki Fot. Fotolia
Truskawki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Truskawki (Fragaria ananassa) uprawiane są we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego ze względu na smaczne owoce. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Z owoców truskawek wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki, a liście suszy się na herbatę. Co warto wiedzieć o uprawie truskawek?

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki zawierają cenne substancje: witaminy (zwłaszcza witaminę C), antocyjany, fosfor, pektyny, minerały oraz rozpuszczalny w wodzie błonnik, który obniża poziom cholesterolu i neutralizuje substancje toksyczne. Ponadto dojrzałe owoce bogate są w bromelię (enzym o szerokim działaniu przeciwzapalnym).

REKLAMA

Stanowisko

Pod uprawę truskawek najlepiej przeznaczyć pole wolne od perzu i innych chwastów trwałych, ponieważ po posadzeniu sadzonek zwalczanie takich chwastów jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych, w cieniu rośliny te słabiej kwitną i owocują, a ich owoce są mniej słodkie i aromatyczne.

Zobacz także:  Marchew – uprawa

Podłoże

REKLAMA

Truskawki wymagają gleb lekkich i przewiewnych, wilgotnych i zasobnych w próchnicę. Są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego źle rosną na lekkich piaskach, które szybko wysychają. Najbardziej służy truskawkom gleba o pH wahającym się od 5,5 do 6,5. Najlepiej sadzić truskawki po łubinie, gorczycy, rzepaku ozimym i zbożach. Truskawek nie powinno się sadzić po malinach, ogórkach, brokułach, pomidorach, kapuście i tytoniu.

Truskawki mają płytki system korzeniowy, przez co są bardziej podatne na mróz niż inne rośliny. Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek przymrozki wiosenne, które uszkadzają kwiaty i zmniejszają owocowanie. Aby nie dopuścić do nadmarzania, należy zaraz po pierwszych mrozach w końcu listopada, kiedy tylko zamarznie powierzchnia gleby, przykryć całą plantację truskawek słomą, torfem lub resztkami roślinnymi, nie zawierającymi nasion chwastów. Taka okrywa ochroni truskawki przed przemarznięciem w czasie zimy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sadzenie

Truskawki należy sadzić w odległościach 50 na 30 lub 35 cm. Sadzenie truskawek w rzędy jest wygodne, ponieważ ułatwia uprawę gleby i usuwanie chwastów. Najczęściej sadzi się je w sierpniu. Jeśli po posadzeniu obficie się je podleje, to czasami jeszcze tego samego roku wytwarzają się wąsy. Wąsów tych nie należy usuwać, jeśli jednak wytworzą się na nich kwiatostany, trzeba je bezwzględnie zerwać.

Nawożenie

Przed rozpoczęciem uprawy truskawek należy dostarczyć glebie dużej dawki obornika. Później corocznie nawozimy azotem (2–4 kg nawozu azotowego) oraz potasem (2–4 kg soli potasowej). Nawozy należy rozsypywać na wiosnę między rzędami truskawek lub pomiędzy poszczególnymi roślinami, przykrywając je płytko. Ponadto warto corocznie, najlepiej na przełomie sierpnia i września, nawozić truskawki przegniłym obornikiem lub kompostem.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Podlewanie

Truskawki należy podlewać w czasie suszy.

Rozmnażanie

Rośliny macierzyste we wszystkich odmian truskawek tworzą rozłogi (tzw. wąsy) długości 30 do 60 cm, na których powstają okazy potomne. Kiedy długość wąsów osiągnie 40 cm, można wybrać najsilniejsze rośliny potomne i przymocować je do ziemi za pomocą klamerek z drutu i obsypać ziemią. Po ukorzenieniu, na które rośliny potrzebują 4–6 tygodni, można odłączyć je od rośliny macierzystej.

Truskawki w jednym miejscu należy uprawiać nie dłużej niż 3–4 lata.

Pielęgnacja

Zabiegiem pielęgnacyjnym polecanym w uprawie truskawek jest ściółkowanie truskawek pociętą słomą, które umożliwia uzyskanie czystych i zdrowych owoców. Ściółka dba również o glebę, zachowując jej odpowiednia temperaturę i wilgotność. Ściółkę rozkładamy pod koniec kwietnia, po zbiorach mieszamy z ziemią, przyczyniając się do wzrostu próchnicy. Często stosowanym zabiegiem jest koszenie liści, które przyczynia się do zwiększenia plonów w roku następnym. Należy pamiętać także o usuwaniu rozłogów oraz liści zainfekowanych przez choroby, a także przejrzałych owoców.

Truskawki w sosie waniliowym

Składniki:
20 dag truskawek
3/4 szklanki mleka
15 kropli esencji waniliowej
łyżeczka mąki pszennej
łyżeczka cukru

Przygotowanie:
Połowę mleka zagotować z esencją, dodać mąkę wymieszaną z pozostałym mlekiem. Całość gotować do uzyskania konsystencji śmietany, cały czas mieszając (około 3 minuty). Truskawki umyć i odsączyć, polać sosem i posypać cukrem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA