REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Truskawki Fot. Fotolia
Truskawki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Truskawki (Fragaria ananassa) uprawiane są we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego ze względu na smaczne owoce. Owoce nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Z owoców truskawek wytwarza się dżemy, kompoty oraz mrożonki, a liście suszy się na herbatę. Co warto wiedzieć o uprawie truskawek?

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki zawierają cenne substancje: witaminy (zwłaszcza witaminę C), antocyjany, fosfor, pektyny, minerały oraz rozpuszczalny w wodzie błonnik, który obniża poziom cholesterolu i neutralizuje substancje toksyczne. Ponadto dojrzałe owoce bogate są w bromelię (enzym o szerokim działaniu przeciwzapalnym).

REKLAMA

Stanowisko

Pod uprawę truskawek najlepiej przeznaczyć pole wolne od perzu i innych chwastów trwałych, ponieważ po posadzeniu sadzonek zwalczanie takich chwastów jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych, w cieniu rośliny te słabiej kwitną i owocują, a ich owoce są mniej słodkie i aromatyczne.

Zobacz także:  Marchew – uprawa

Podłoże

REKLAMA

Truskawki wymagają gleb lekkich i przewiewnych, wilgotnych i zasobnych w próchnicę. Są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego źle rosną na lekkich piaskach, które szybko wysychają. Najbardziej służy truskawkom gleba o pH wahającym się od 5,5 do 6,5. Najlepiej sadzić truskawki po łubinie, gorczycy, rzepaku ozimym i zbożach. Truskawek nie powinno się sadzić po malinach, ogórkach, brokułach, pomidorach, kapuście i tytoniu.

Truskawki mają płytki system korzeniowy, przez co są bardziej podatne na mróz niż inne rośliny. Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek przymrozki wiosenne, które uszkadzają kwiaty i zmniejszają owocowanie. Aby nie dopuścić do nadmarzania, należy zaraz po pierwszych mrozach w końcu listopada, kiedy tylko zamarznie powierzchnia gleby, przykryć całą plantację truskawek słomą, torfem lub resztkami roślinnymi, nie zawierającymi nasion chwastów. Taka okrywa ochroni truskawki przed przemarznięciem w czasie zimy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sadzenie

Truskawki należy sadzić w odległościach 50 na 30 lub 35 cm. Sadzenie truskawek w rzędy jest wygodne, ponieważ ułatwia uprawę gleby i usuwanie chwastów. Najczęściej sadzi się je w sierpniu. Jeśli po posadzeniu obficie się je podleje, to czasami jeszcze tego samego roku wytwarzają się wąsy. Wąsów tych nie należy usuwać, jeśli jednak wytworzą się na nich kwiatostany, trzeba je bezwzględnie zerwać.

Nawożenie

Przed rozpoczęciem uprawy truskawek należy dostarczyć glebie dużej dawki obornika. Później corocznie nawozimy azotem (2–4 kg nawozu azotowego) oraz potasem (2–4 kg soli potasowej). Nawozy należy rozsypywać na wiosnę między rzędami truskawek lub pomiędzy poszczególnymi roślinami, przykrywając je płytko. Ponadto warto corocznie, najlepiej na przełomie sierpnia i września, nawozić truskawki przegniłym obornikiem lub kompostem.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Podlewanie

Truskawki należy podlewać w czasie suszy.

Rozmnażanie

Rośliny macierzyste we wszystkich odmian truskawek tworzą rozłogi (tzw. wąsy) długości 30 do 60 cm, na których powstają okazy potomne. Kiedy długość wąsów osiągnie 40 cm, można wybrać najsilniejsze rośliny potomne i przymocować je do ziemi za pomocą klamerek z drutu i obsypać ziemią. Po ukorzenieniu, na które rośliny potrzebują 4–6 tygodni, można odłączyć je od rośliny macierzystej.

Truskawki w jednym miejscu należy uprawiać nie dłużej niż 3–4 lata.

Pielęgnacja

Zabiegiem pielęgnacyjnym polecanym w uprawie truskawek jest ściółkowanie truskawek pociętą słomą, które umożliwia uzyskanie czystych i zdrowych owoców. Ściółka dba również o glebę, zachowując jej odpowiednia temperaturę i wilgotność. Ściółkę rozkładamy pod koniec kwietnia, po zbiorach mieszamy z ziemią, przyczyniając się do wzrostu próchnicy. Często stosowanym zabiegiem jest koszenie liści, które przyczynia się do zwiększenia plonów w roku następnym. Należy pamiętać także o usuwaniu rozłogów oraz liści zainfekowanych przez choroby, a także przejrzałych owoców.

Truskawki w sosie waniliowym

Składniki:
20 dag truskawek
3/4 szklanki mleka
15 kropli esencji waniliowej
łyżeczka mąki pszennej
łyżeczka cukru

Przygotowanie:
Połowę mleka zagotować z esencją, dodać mąkę wymieszaną z pozostałym mlekiem. Całość gotować do uzyskania konsystencji śmietany, cały czas mieszając (około 3 minuty). Truskawki umyć i odsączyć, polać sosem i posypać cukrem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA