Truskawki – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść truskawki?
Truskawki zawierają cenne substancje: witaminy (zwłaszcza witaminę C), antocyjany, fosfor, pektyny, minerały oraz rozpuszczalny w wodzie błonnik, który obniża poziom cholesterolu i neutralizuje substancje toksyczne. Ponadto dojrzałe owoce bogate są w bromelię (enzym o szerokim działaniu przeciwzapalnym).
REKLAMA
Stanowisko
Pod uprawę truskawek najlepiej przeznaczyć pole wolne od perzu i innych chwastów trwałych, ponieważ po posadzeniu sadzonek zwalczanie takich chwastów jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy wzrost i owocowanie truskawek uzyskuje się na stanowiskach słonecznych, w cieniu rośliny te słabiej kwitną i owocują, a ich owoce są mniej słodkie i aromatyczne.
Zobacz także: Marchew – uprawa
Podłoże
REKLAMA
Truskawki wymagają gleb lekkich i przewiewnych, wilgotnych i zasobnych w próchnicę. Są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego źle rosną na lekkich piaskach, które szybko wysychają. Najbardziej służy truskawkom gleba o pH wahającym się od 5,5 do 6,5. Najlepiej sadzić truskawki po łubinie, gorczycy, rzepaku ozimym i zbożach. Truskawek nie powinno się sadzić po malinach, ogórkach, brokułach, pomidorach, kapuście i tytoniu.
Truskawki mają płytki system korzeniowy, przez co są bardziej podatne na mróz niż inne rośliny. Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek przymrozki wiosenne, które uszkadzają kwiaty i zmniejszają owocowanie. Aby nie dopuścić do nadmarzania, należy zaraz po pierwszych mrozach w końcu listopada, kiedy tylko zamarznie powierzchnia gleby, przykryć całą plantację truskawek słomą, torfem lub resztkami roślinnymi, nie zawierającymi nasion chwastów. Taka okrywa ochroni truskawki przed przemarznięciem w czasie zimy.
Sadzenie
Truskawki należy sadzić w odległościach 50 na 30 lub 35 cm. Sadzenie truskawek w rzędy jest wygodne, ponieważ ułatwia uprawę gleby i usuwanie chwastów. Najczęściej sadzi się je w sierpniu. Jeśli po posadzeniu obficie się je podleje, to czasami jeszcze tego samego roku wytwarzają się wąsy. Wąsów tych nie należy usuwać, jeśli jednak wytworzą się na nich kwiatostany, trzeba je bezwzględnie zerwać.
Nawożenie
Przed rozpoczęciem uprawy truskawek należy dostarczyć glebie dużej dawki obornika. Później corocznie nawozimy azotem (2–4 kg nawozu azotowego) oraz potasem (2–4 kg soli potasowej). Nawozy należy rozsypywać na wiosnę między rzędami truskawek lub pomiędzy poszczególnymi roślinami, przykrywając je płytko. Ponadto warto corocznie, najlepiej na przełomie sierpnia i września, nawozić truskawki przegniłym obornikiem lub kompostem.
Zobacz także: Pomidory – uprawa
Podlewanie
Truskawki należy podlewać w czasie suszy.
Rozmnażanie
Rośliny macierzyste we wszystkich odmian truskawek tworzą rozłogi (tzw. wąsy) długości 30 do 60 cm, na których powstają okazy potomne. Kiedy długość wąsów osiągnie 40 cm, można wybrać najsilniejsze rośliny potomne i przymocować je do ziemi za pomocą klamerek z drutu i obsypać ziemią. Po ukorzenieniu, na które rośliny potrzebują 4–6 tygodni, można odłączyć je od rośliny macierzystej.
Truskawki w jednym miejscu należy uprawiać nie dłużej niż 3–4 lata.
Pielęgnacja
Zabiegiem pielęgnacyjnym polecanym w uprawie truskawek jest ściółkowanie truskawek pociętą słomą, które umożliwia uzyskanie czystych i zdrowych owoców. Ściółka dba również o glebę, zachowując jej odpowiednia temperaturę i wilgotność. Ściółkę rozkładamy pod koniec kwietnia, po zbiorach mieszamy z ziemią, przyczyniając się do wzrostu próchnicy. Często stosowanym zabiegiem jest koszenie liści, które przyczynia się do zwiększenia plonów w roku następnym. Należy pamiętać także o usuwaniu rozłogów oraz liści zainfekowanych przez choroby, a także przejrzałych owoców.
Truskawki w sosie waniliowym
Składniki:
20 dag truskawek
3/4 szklanki mleka
15 kropli esencji waniliowej
łyżeczka mąki pszennej
łyżeczka cukru
Przygotowanie:
Połowę mleka zagotować z esencją, dodać mąkę wymieszaną z pozostałym mlekiem. Całość gotować do uzyskania konsystencji śmietany, cały czas mieszając (około 3 minuty). Truskawki umyć i odsączyć, polać sosem i posypać cukrem.
REKLAMA
REKLAMA