Jak zabezpieczyć porzeczki na zimę?
REKLAMA
Dlaczego warto uprawiać porzeczki?
Porzeczka może stanowić w ogrodzie ciekawy element dekoracyjny. Czerwone, czarne lub białe kiście drobnych kulek to jednak nie tylko ładny wygląd, ale również czyste zdrowie. Porzeczki zawierają duże ilości witaminy C, soli mineralnych i kwasów organicznych. Zaleca się spożywać je w okresie przeziębień. Co więcej, owoce tych krzewów posiadają działanie moczopędne, oczyszczające i wzmacniające.
REKLAMA
O czym warto pamiętać uprawiając porzeczki?
Porzeczka wymaga standardowych czynności pielęgnacyjnych. To znaczy – podlewania i odchwaszczania. Pracę możemy sobie ułatwić poprzez odpowiednie ściółkowanie podłoża. Kora lub kompostownik zahamują rozwój chwastów, ale również zmniejszą parowanie wody.
Porzeczki preferują również słoneczne stanowiska, o czym w uprawie tej rośliny powinniśmy pamiętać. Dzięki nasłonecznionemu miejscu porzeczki będą obficie owocowały.
Należy również pamiętać o odpowiednim cięciu. Sprzyja to prawidłowemu wzrostowi i jakości owoców.
Ochrona porzeczek przed zimą
Porzeczka jest dość odporna na niższą temperaturę. Warto jednak specjalnie zatroszczyć się o młode krzewy. Jednym ze sposobów jest obsypanie rośliny kopczykiem ziemi – około 20 cm. Możemy również wykorzystać agrowłókninę, która posiada liczne zalety. Po pierwsze jest lekka (nie uszkodzi gałązek) i przepuszcza zarówno światło, powietrze i wilgoć. Na rynku możemy zakupić agrowłókninę o różnej grubości. Dzięki temu dopasujemy ją do własnych potrzeb.
Korzystając z agrowłókniny do okrywania porzeczek, należy pamiętać, że należy je otoczyć dość luźno i przymocować sznurkiem. Dolne brzegi należy przysypać ziemią.
Warto jednak pamiętać, że nie należy okrywać roślin przed zimą zbyt wcześnie. Najlepiej okryć porzeczki - lub inne rośliny, które tego wymagają – dopiero po pierwszych lekkich przymrozkach.
Starsze krzewy porzeczek nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przed zimą.
Zobacz też:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.