Maliny – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść maliny?
Maliny są nie tylko smaczne, lecz także bardzo zdrowe. Te pyszne, aromatyczne owoce są skarbnicą witamin i minerałów i uważa się je za naturalne lekarstwo na przeziębienie i na inne dolegliwości. Maliny są bogatym źródłem witaminy C, ponadto zawierają witaminy A, E, K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo. Spożywanie malin wpływa korzystnie na układ nerwowy, a ze względu na zawartość żelaza polecane są także osobom cierpiącym na anemię. Ponadto maliny zawierają antocyjany neutralizujące działanie wolnych rodników, a ze względu na obecność błonnika zapobiegają rozwojowi nowotworu jelita grubego. Właściwości lecznicze mają nie tylko owoce malin, lecz także liście malin.
REKLAMA
Stanowisko dla malin
Maliny są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Najlepsze pod uprawę malin są stanowiska płaskie i nasłonecznione.
Podłoże dla malin
Najtrudniej uprawia się maliny na glebach suchych, piaszczystych oraz zbyt wilgotnych, podmokłych. Ziemie podmokłe sprzyjają rozwojowi chorób i przemarzaniu odmian bardziej delikatnych, natomiast piaszczyste ziemie są niekorzystne ze względu na płytki system korzeniowy malin. Gleba pod uprawę malin powinna być żyzna i próchnicza, najlepiej o pH lekko kwaśnym.
Sadzenie malin
Najkorzystniej jest sadzić maliny jesienią, w październiku lub w listopadzie. Sadzimy rośliny w szpalerach rozpinanych przy drutach. Zaraz po posadzeniu należy ściąć pędy tuż nad ziemią – zabieg ten zapobiega porażeniu przez grzyby i sprzyja wyrastaniu nowych i silnych pędów. Sadzimy rośliny w odległości około 50 cm, natomiast rzędy powinny być rozmieszczone co 2–3 metry.
Nawożenie malin
Bardzo korzystny wpływ na zwiększenie plonu malin ma nawożenie obornikiem i kompostem. Nawozimy wczesną wiosną każdego roku, najlepiej w połowie kwietnia. Zastępczo można stosować nawozy azotowe i potasowe.
Podlewanie malin
Podlewanie jest wskazane w czasie długo utrzymującej się suszy.
Pielęgnacja malin
Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać podczas uprawy malin, jest cięcie. Wycinamy nadmiar pędów młodych oraz usuwamy pędy dwuletnie zaraz po zbiorze owoców.
Kisiel ze świeżych malin
Składniki:
1 szklanka dojrzałych malin
2 szklanki wody
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2–3 łyżki cukru
Przygotowanie:
Maliny należy starannie przebrać, umyć, przesypać do garnka i zalać 1,5 szklanki wody z dodatkiem cukru i zagotować. W pozostałej ilości wody (pół szklanki) rozmieszać mąkę ziemniaczaną i dolewać cienką strużkę kiedy zawartość garnka będzie wrzała, całość intensywnie mieszać aż do zgęstnienia. Kisiel podawać ostudzony.
REKLAMA
REKLAMA