REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Maliny - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Maliny - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa malin w naszym klimacie nie nastręcza większych trudności. Malina dorasta do 2 m wysokości, a jego owoce słyną z wysokiej zawartości witaminy C oraz z właściwości leczniczych, które zawdzięczają zawartości kwasu elagowego.

Dlaczego warto jeść maliny?

Maliny są nie tylko smaczne, lecz także bardzo zdrowe. Te pyszne, aromatyczne owoce są skarbnicą witamin i minerałów i uważa się je za naturalne lekarstwo na przeziębienie i na inne dolegliwości. Maliny są bogatym źródłem witaminy C, ponadto zawierają witaminy A, E, K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo. Spożywanie malin wpływa korzystnie na układ nerwowy, a ze względu na zawartość żelaza polecane są także osobom cierpiącym na anemię. Ponadto maliny zawierają antocyjany neutralizujące działanie wolnych rodników, a ze względu na obecność błonnika zapobiegają rozwojowi nowotworu jelita grubego. Właściwości lecznicze mają nie tylko owoce malin, lecz także liście malin.

REKLAMA

Stanowisko dla malin

Maliny są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Najlepsze pod uprawę malin są stanowiska płaskie i nasłonecznione.

Podłoże dla malin

Najtrudniej uprawia się maliny na glebach suchych, piaszczystych oraz zbyt wilgotnych, podmokłych. Ziemie podmokłe sprzyjają rozwojowi chorób i przemarzaniu odmian bardziej delikatnych, natomiast piaszczyste ziemie są niekorzystne ze względu na płytki system korzeniowy malin. Gleba pod uprawę malin powinna być żyzna i próchnicza, najlepiej o pH lekko kwaśnym.

Sadzenie malin

Najkorzystniej jest sadzić maliny jesienią, w październiku lub w listopadzie. Sadzimy rośliny w szpalerach rozpinanych przy drutach. Zaraz po posadzeniu należy ściąć pędy tuż nad ziemią – zabieg ten zapobiega porażeniu przez grzyby i sprzyja wyrastaniu nowych i silnych pędów. Sadzimy rośliny w odległości około 50 cm, natomiast rzędy powinny być rozmieszczone co 2–3 metry.

Nawożenie malin

Bardzo korzystny wpływ na zwiększenie plonu malin ma nawożenie obornikiem i kompostem. Nawozimy wczesną wiosną każdego roku, najlepiej w połowie kwietnia. Zastępczo można stosować nawozy azotowe i potasowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie malin

Podlewanie jest wskazane w czasie długo utrzymującej się suszy.

Pielęgnacja malin

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać podczas uprawy malin, jest cięcie. Wycinamy nadmiar pędów młodych oraz usuwamy pędy dwuletnie zaraz po zbiorze owoców.

Kisiel ze świeżych malin

Składniki:
1 szklanka dojrzałych malin
2 szklanki wody
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2–3 łyżki cukru

Przygotowanie:
Maliny należy starannie przebrać, umyć, przesypać do garnka i zalać 1,5 szklanki wody z dodatkiem cukru i zagotować. W pozostałej ilości wody (pół szklanki) rozmieszać mąkę ziemniaczaną i dolewać cienką strużkę kiedy zawartość garnka będzie wrzała, całość intensywnie mieszać aż do zgęstnienia. Kisiel podawać ostudzony.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA