REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Maliny - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Maliny - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa malin w naszym klimacie nie nastręcza większych trudności. Malina dorasta do 2 m wysokości, a jego owoce słyną z wysokiej zawartości witaminy C oraz z właściwości leczniczych, które zawdzięczają zawartości kwasu elagowego.

Dlaczego warto jeść maliny?

Maliny są nie tylko smaczne, lecz także bardzo zdrowe. Te pyszne, aromatyczne owoce są skarbnicą witamin i minerałów i uważa się je za naturalne lekarstwo na przeziębienie i na inne dolegliwości. Maliny są bogatym źródłem witaminy C, ponadto zawierają witaminy A, E, K, kwas foliowy, witaminy z grupy B, potas, magnez i żelazo. Spożywanie malin wpływa korzystnie na układ nerwowy, a ze względu na zawartość żelaza polecane są także osobom cierpiącym na anemię. Ponadto maliny zawierają antocyjany neutralizujące działanie wolnych rodników, a ze względu na obecność błonnika zapobiegają rozwojowi nowotworu jelita grubego. Właściwości lecznicze mają nie tylko owoce malin, lecz także liście malin.

REKLAMA

Stanowisko dla malin

Maliny są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Najlepsze pod uprawę malin są stanowiska płaskie i nasłonecznione.

Podłoże dla malin

Najtrudniej uprawia się maliny na glebach suchych, piaszczystych oraz zbyt wilgotnych, podmokłych. Ziemie podmokłe sprzyjają rozwojowi chorób i przemarzaniu odmian bardziej delikatnych, natomiast piaszczyste ziemie są niekorzystne ze względu na płytki system korzeniowy malin. Gleba pod uprawę malin powinna być żyzna i próchnicza, najlepiej o pH lekko kwaśnym.

Sadzenie malin

Najkorzystniej jest sadzić maliny jesienią, w październiku lub w listopadzie. Sadzimy rośliny w szpalerach rozpinanych przy drutach. Zaraz po posadzeniu należy ściąć pędy tuż nad ziemią – zabieg ten zapobiega porażeniu przez grzyby i sprzyja wyrastaniu nowych i silnych pędów. Sadzimy rośliny w odległości około 50 cm, natomiast rzędy powinny być rozmieszczone co 2–3 metry.

Nawożenie malin

Bardzo korzystny wpływ na zwiększenie plonu malin ma nawożenie obornikiem i kompostem. Nawozimy wczesną wiosną każdego roku, najlepiej w połowie kwietnia. Zastępczo można stosować nawozy azotowe i potasowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie malin

Podlewanie jest wskazane w czasie długo utrzymującej się suszy.

Pielęgnacja malin

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których należy pamiętać podczas uprawy malin, jest cięcie. Wycinamy nadmiar pędów młodych oraz usuwamy pędy dwuletnie zaraz po zbiorze owoców.

Kisiel ze świeżych malin

Składniki:
1 szklanka dojrzałych malin
2 szklanki wody
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2–3 łyżki cukru

Przygotowanie:
Maliny należy starannie przebrać, umyć, przesypać do garnka i zalać 1,5 szklanki wody z dodatkiem cukru i zagotować. W pozostałej ilości wody (pół szklanki) rozmieszać mąkę ziemniaczaną i dolewać cienką strużkę kiedy zawartość garnka będzie wrzała, całość intensywnie mieszać aż do zgęstnienia. Kisiel podawać ostudzony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

REKLAMA

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA