Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie warzywa potrzebują naszego nakładu pracy. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na warzywny ogródek, warto przeznaczyć na niego niewielką przestrzeń, na przykład, 5x2 metra. Z czasem, gdy nabierzemy wprawy i będziemy widzieli, że nasza praca przynosi efekty, ogródek możemy powiększyć. Najlepiej zaopatrzyć się w rośliny odporne na zimno, nie będziemy musieli chronić ich przed mrozem. Jeżeli nie mamy doświadczenia w uprawie, wybierzmy rośliny, które nie wymagają poważnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład: marchew, pietruszka, buraki, sałata, szczypiorek, koperek, cukinia, rabarbar czy rzodkiewka.
REKLAMA
Zobacz także: Czosnek – uprawa
Dlaczego warto uprawiać warzywa w ogrodzie?
Warzywa to bogactwo witamin i minerałów. Każda dieta powinna być w nie zaopatrzona. Warzywa są źródłem wielu witamin np. C, B, E, A, a także składników mineralnych (fosfor, magnez, żelazo, potas), beta-karotenu oraz białka.
Cenne składniki, które znaleźć możemy w warzywach, utrzymują nasz organizm w równowadze kwasowo-zasadowej, przeciwdziałają otyłości, obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom serca oraz infekcją. Niektóre warzywa działają również bakteriobójczo.
Zobacz także: Pieczarki – uprawa
Dobór miejsca pod uprawę warzyw
Niektóre warzywa, jak na przykład burak, dobrze rosną nawet w półcieniu, lecz większość wymaga stanowiska bardzo dobrze nasłonecznionego. Ponadto, wybrane miejsce na zagon powinno być przewiewne, odpowiednio nawożone i nawadniane.
REKLAMA
Do uprawy większości warzyw doskonale sprawdza się gleba gliniasto-piaszczysta i piaszczysto-gliniasta - dobrze gromadzą wodę i nie zaskorupiają się. Ponadto, ziemia piaszczysta szybko się nagrzewa, ale równie szybko się chłodzi. Gleby piaszczysto-gliniaste dobrze magazynują ciepło i powoli je oddają.
Odpowiednie przygotowanie gleby pod warzywnik wymaga dokładnego przekopania i spulchnienia wybranego stanowiska już jesienią, aby w następnym roku cieszyć się obfitymi plonami. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ziemia będzie mogła magazynować wodę i otrzymywać niezbędną dawkę świeżego powietrza.
Zobacz także: Kapusta – uprawa
Spulchniona ziemia ułatwia wrastanie korzeni, a co za tym idzie, nasze warzywa będą lepiej rosły. Glebę przekopujemy, na głębokości łopaty, już wczesną wiosną. Po przekopaniu starannie grabimy. Przekopywanie głębokie, na głębokość dwóch łopat, wykonuje się tylko jesienią.
Zobacz także: Cukinia – uprawa
Wysiew
Szerokość zagonów nie powinna przekraczać 120 cm, gdyż możemy mieć utrudniony dostęp do wszystkich roślin. Dzieląc zagon na rzędy pomocny może okazać się sznurek lub znacznik. Pamiętajmy również, że drobne nasiona muszą być siane bardzo starannie i równomiernie. Na przykład marchewkę, która posiada bardzo drobne nasionka, możemy wysiewać prosto z torebki, lecz należy uważać, aby nie wrzucić zbyt wielu nasion w jedno miejsce. Znacznie łatwiej, aniżeli z torebki, można przepuszczać nasiona pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Do równomiernego wysiewania drobnych nasion, zaleca się mieszanie ich z drobnym piaskiem, w stosunku 1:1 lub 1:2.
Po posianiu należy przysypać nasiona ziemią i ugnieść, na przykład, odwróconą częścią grabi.
Rzodkiewka i sałata, oprócz łatwej uprawy, może również wyznaczać ścieżki, gdyż rośnie znacznie szybciej niż inne warzywa np. marchew i pietruszka.
Próchnica gleby
Próchnica gleby przyczynia się do rozwoju bakterii i grzybów, które zmieniają substancje organiczne w te przyswajalne dla warzyw. Ponadto, próchnica zwiększa przewiewność ziemi oraz pojemność cieplną. Inne nawozy organiczne, takie jak: torf, odpady kory, obornik, gnojówka i nawozy zielone również sprzyjają wzrostowi roślin.
Zobacz także: Skorzonera – uprawa
Podlewanie
Niestety, opady atmosferyczne tylko w niewielkim stopniu zaspokajają potrzebę warzyw na wodę. Dlatego, nawet przy niewielkim ogródku musimy pamiętać o podlewaniu. W okresie wzrostu rośliny potrzebują około 20–25 mm wody na 1 m2. Częstotliwość podlewania zależy oczywiście od rodzaju gleby.
Do podlewania warto również wykorzystać wodę deszczową. Woda ta ma odpowiednią temperaturę dla roślin ciepłolubnych.
Usuwanie chwastów
Chwasty utrudniają wzrost roślin, a także przyczyniają się do rozmnażania chorób i szkodników. Odchwaszczanie stanowi najważniejszą część pielęgnacyjną wszystkich warzyw, zatem warto poświęcić na to swój czas. Jeżeli zaniedbamy tę część uprawy i pozwolimy chwastom wydać nasiona, będziemy mieli o wiele więcej pracy.
Spulchnianie gleby to druga czynność pielęgnacyjna. Jej celem jest ograniczenie nadmiernego parowania oraz umożliwienie przenikania powietrza i wody do wnętrza gruntu.
Zobacz także: Rzadkie warzywa ogrodowe
REKLAMA
REKLAMA