Sekator – zakup krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy wykorzystujemy sekator
Sekator przydaje się zwłaszcza wiosną. To właśnie wtedy przycinamy drzewa liściaste i krzewy. Przed kupnem sekatora powinniśmy zastanowić się, jaki będzie nam najbardziej potrzebny, a także pomyśleć o tym, czy nie kupić dwóch różnych sekatorów.
REKLAMA
Rodzaje sekatorów – podział ze względu na ilość ostrzy
Do najpopularniejszych rodzajów sekatorów należą sekator nożycowy i sekator kowadełkowy. Sekatory nożycowe nazywane są także dwuostrzowymi. Jedno z ostrzy ma kształt haka, zaś drugie jest nieco wygięte. Oba zachodzą na siebie dając tym samym efekt podobny do nożyczek – stąd nazwa. Na rynku możemy również spotkać takie, które wyposażone są w dodatkowe ząbki przytrzymujące ciętą gałąź. Sekatory nożycowe nadają się najlepiej do cięcia młodych, jednorocznych pędów.
Zobacz także: Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy
Sekatory jednoostrzowe – druga nazwa używana na określenie sekatorów kowadełkowych – sprawdzają się przy przycinaniu pędów starszych i zdrewniałych. Ze względu na to, że posiadają tylko jedno ostrze, nie są tak dokładne jak dwuostrzowe. Sekatory kowadełkowe składają się z metalowej stalnicy i ostrza, które jest do niej dociskane w momencie cięcia.
Podział sekatorów ze względu na wykorzystanie
Do drugiego podziału sekatorów zaliczamy sekatory jednoręczne, dwuręczne i tyczkowe. Jednoręczne wykorzystujemy do cięcia młodych pędów o średnicy do 30 mm. Dwuręczne przydadzą się, gdy musimy obciąć nieco grubsze gałęzie. Poradzą sobie z gałęzią o półcentymetrowej średnicy. Zaś sekatory tyczkowe sprawdzą się podczas przycinania wysokich drzew – dzięki teleskopowej rączce możemy nimi przycinać drzewa, których konary rosną nawet 6 m nad ziemią.
Zobacz także: Drewniane ozdoby do ogrodu
Wybór sekatora – na co zwrócić uwagę
Przy kupnie sekatora zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, z jakich materiałów jest wykonany. Wybierzmy taki, którego ostrza są pokryte teflonem – teflon zwiększy precyzyjność cięcia, a także zmniejszy tarcie. Jeśli rączki będą zrobione z aluminium, całe narzędzie będzie lżejsze i tym samym łatwiej będzie go trzymać. Komfort użytkowania zwiększy również pokrycie rączek powłoką antypoślizgową.
REKLAMA
REKLAMA