REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rzadkie warzywa ogrodowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Warzywa. Fot. Fotolia
Warzywa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do warzyw rzadko uprawianych w ogrodach na pewno możemy zaliczyć: brokuł, jarmuż, szparagi i kukurydze. Warzywa te bogate w wiele składników odżywczych są proste w uprawie wręcz nakłaniają, aby zwrócić na nie większą uwagę. Zobacz jak je uprawiać w ogrodzie.

Brokuł

Brokuł tworzy luźne róże o średnicy 7–15 cm o barwie zielonej lub fioletowej. Zawiera większe ilości soli mineralnych (w szczególności żelaza i wapnia), niż kalafior. Przyrządzane są podobnie jak kalafiory. Wbrew pozorom, brokuł ma znacznie mniejsze, niż kalafior, wymagania glebowe, klimatyczne i nawożenia.

REKLAMA

Sianie brokułów zaleca się w marcu w pojemnikach, gdy temperatura wynosi 10–15˚C. W rozstawie 6x6 cm. W drugiej połowie kwietnia lub na początku maja, brokuły można przesadzić do gruntu w rozstawie 50x50 cm.

Zbieranie plonów następuje zanim pączki się otworzą i ukażą żółte płatki kwiatów. Wycina się je wraz z łodygą o długości 10–15 cm.

Zobacz także: Pieczarki – uprawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jarmuż

Choć nazwa jarmuż wielu osobom może nic nie mówić – warzywo jest bardzo bogatym źródłem żelaza i wszystkich witamin. Liście jarmużu tak samo jak liście szpinaku lub sałaty spożywa się zimą..

Jarmuż jest najmniej wymagającą rośliną spośród wszystkich warzyw kapustnych, jeśli chodzi o klimat, glebę i nawożenie. Co więcej, jest bardzo wytrzymały na niskie temperatury, wytrzymuje nawet temperaturę -20˚C.

Jarmuż uprawia się jako poplon po roślinach sadzonych w pierwszym do trzeciego roku po oborniku. Do rozsadnika należy go wysiewać w okresie od końca maja do połowy czerwca. Na stałe miejsce można go przesadzić pod koniec czerwca do połowy sierpnia w rozstawie 40x40 cm.

Jedyną pielęgnacją jakiej wymaga jarmuż jest odchwaszczanie go, w razie potrzeby oraz spulchnianie gleby.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Szparagi

REKLAMA

Szparagi zawierają dużo witaminy C, sole mineralne oraz związki zawierające azot i siarkę. Te ostatnie są korzystne dla stymulacji nerek i wydalania wody z organizmu. Wyróżnia się dwie odmiany szparagów: zielone i bielone. Zielone mają ostrzejszy smak i delikatną konsystencję.

Jeżeli wybierzemy dla szparagów stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte przed wiatrem, możemy liczyć na wcześniejsze plony lepszej jakości. Szparagi bielone należy uprawiać na glebie z gliniastym podłożem. Zielone szparagi - preferują wszystkie gleby gliniaste.

Szparagi wymagają obfitego i regularnego nawożenia obornikiem. Sadzi się je w końcu marca i do połowy kwietnia. Prace pielęgnacyjne w okresie letnim polegają na regularnym odchwaszczaniu oraz usuwaniu obumarłych pędów.

Zobacz także: Groch – uprawa

Kukurydza cukrowa

Kukurydza cukrowa ma bardzo dużą wartość odżywczą. Zawiera spore ilości białka, tłuszczu i węglowodanów.

Roślina ta ma duże wymagania klimatyczne – kiełkuje w temperaturze przekraczającej 10˚C. Niskie temperatury ją niszczą. Najkorzystniej rośnie na miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru i suchych. Gleba potrzebna do prawidłowego rozwoju kukurydzy cukrowej, powinna być żyzna, zasobna w wapń i ciepła.

Kukurydzę cukrową powinno się siać na początku do połowy maja od razu do gruntu, w rzędach co 50–60 cm. Sianie odbywa się poprzez wrzucanie 3–4 nasion, co 30–40 cm, na głębokości 3–5 cm.

Kukurydza cukrowa ma długie korzenie, zatem nie wymaga częstego podlewania – sięga do wód gruntowych. Tylko w przypadku silnej suszy, na glebach lekkich, podlewanie może się okazać niezbędne.

Zobacz także: Zielona woda w oczku wodnym

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA