REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczna uprawa warzyw

Iwona Szadkowska
Ekologia. Fot. Fotolia
Ekologia. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczna uprawa warzyw to korzystanie z naturalnych nawozów, dbanie o glebę i wykorzystywanie naturalnych sposobów w walce ze szkodnikami. Ekologia ma tę zaletę, że nie nasączamy warzyw sztucznymi, szkodliwymi substancjami. Jak prowadzić ekologiczną uprawę warzyw we własnym ogrodzie?

Ekologiczna uprawa warzyw polega na stosowaniu do użyźniania gleby metod naturalnych. Zamiast nawozów chemicznych wykorzystuje się próchnicę, materię organiczną, kompost oraz ściółkę. Celem jest uprawianie zdrowych i obfitych plonów.

REKLAMA

Producenci „ulepszaczy” prowadzą badania, które mają na celu udowodnienie, że ich środek w zebranych plonach, nie jest szkodliwy dla ludzi. Zawarte środki w jednym produkcie, może nie są groźne, ale weźmy pod uwagę, że wszystko, co jemy jest nasączone konserwantami, związkami bakteriobójczymi, chlorem i związkami chemicznymi. Wówczas, po połączeniu wszystkich składników, jaka będzie suma? Czy wciąż nieszkodliwa? Własny ogródek warzywny na naturalnym podłożu i bez dodatków chemii gwarantuje jakość. W końcu możemy mieć świadomość tego, co jemy.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Podłoże

REKLAMA

W uprawie ekologicznej duże znaczenie ma gleba. Trzeba o nią dbać, gdyż zawiera żywe organizmy. Chcąc zniszczyć szkodniki, możemy niszczyć również mikroorganizmy dla nas pożyteczne. Warzywa, które są karmione w sposób naturalny, zawierają zrównoważone ilości pierwiastków śladowych oraz witamin. Wszelkie sztuczne nawozy zaburzają tę harmonię i powodują niedobory.

Ważne jest również upodobanie danych warzyw i rodzaj gleby – kwaśna lub zasadowa. Jeżeli dokonamy złego doboru albo będziemy działali na oślep, efektem mogą być choroby roślin i ich zły wzrost.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Wysiew

Korzystną techniką są zagony podwyższone. Ich zaletą jest lepsze wykorzystanie powierzchni, kompostu, ściółki oraz wody. Długość zagonu może być dowolna i w głównej mierze, zależy od powierzchni, którą dysponujemy. Z szerokością jest już inaczej. Warto zwrócić uwagę na to czy mamy swobodny dostęp do warzyw z każdej strony – maksymalna szerokość w tym przypadku to około 120 cm.

Jednym ze sposobów jest poświęcenie jednego zagonu na jedną roślinę. Ponadto, zagon, który w jednym roku był przeznaczony na jedno warzywo, możemy swobodnie przeznaczyć na inne.

Innym pomysłem jest sadzenie plonów o różnym okresie wzrostu na jednym zagonie. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiedni pokarm, miejsce, wilgoć oraz wysokość. Problem polega na tym, że musimy być pewni czy dane warzywo rośnie obok tego, co powinno.

Zobacz także: Boczniak – uprawa

Dla początkujących, w zagonach podwyższonych, sprawdza się technika sadzenia w rzędach. Dzięki temu chronimy rośliny przed owadami, plony wzrastają dzięki mieszanej uprawie i oszczędzamy miejsce.

Nawożenie

REKLAMA

Ekologiczna uprawa to nawożenie poprzez ściółkowanie lub kompostowanie. Wszystko, co naturalne i organiczne poprzez rozkład powraca i użyźnia ziemię. Ściółka to materia organiczna – wszelkie odpady roślinne lub zwierzęce (skórki, skorupki, obierki itp.) – chroniąca i dostarczająca glebie niezbędnych składników.

Istnieją również naturalne nawozy mineralne w postaci proszku. Są one bogate w potas, fosfor oraz pierwiastki śladowe. Można nimi wzbogacać bezpośrednio glebę lub kompost. Zaletą tych nawozów jest fakt, że rozpuszczają się bardzo powoli i zasilają ziemię przez kilka lat. Nie przedostają się również zbyt szybko do wód gruntowych.

Zobacz także: Skorzonera – uprawa

W okresie letnim warzywa dobrze jest nawozić, gdyż w ten sposób zasilamy je w składniki, które zostały zużyte.

Podlewanie

Podlewanie ekologiczne to woda wzbogacona nawozem zwierzęcym lub wodnym roztworem kompostu. Podczas podlewania należy się upewnić, że woda wraz ze składnikami odżywczymi wsiąka w glebę, w pobliżu korzeni, a nie rozpływa się na boki.

Zobacz także: Czosnek – uprawa

Szkodniki i choroby

Zamiast zabijać szkodniki środkami chemicznymi, warto zastanowić się, jak przegonić nieproszonych gości. Jednym ze sposobów jest dobra gleba. Zdrowe i silne rośliny są bardziej odporne na choroby. Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są nasiona i rośliny – powinny być dobrej jakości. Dodatkowo warto wybierać te odmiany warzyw, które dobrze radzą sobie w danym klimacie. Oranie ziemi jesienią niszczy zamieszkujące w niej szkodniki.

Zastosowanie sody oczyszczonej (płaska łyżeczka na litr wody) pomaga natomiast w walce z mączniakiem, który zaatakował plantację ogórków.

Ponadto, warto zaznajomić się z oddziaływaniem samych roślin. Niektóre warzywa w sąsiedztwie innych skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Na przykład, chrzan lub len posadzony w towarzystwie pomidorów odstrasza stonkę. Intensywnie pachnące zioła również odstraszają owady. Cząber, na przykład, ochroni pędy fasoli, bazylia – pomidory, mięta to tarcza na rośliny krzyżowe – brokuły, kalafiory, brukselki itd.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA