REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ekologiczna uprawa warzyw

Iwona Szadkowska
Ekologia. Fot. Fotolia
Ekologia. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ekologiczna uprawa warzyw to korzystanie z naturalnych nawozów, dbanie o glebę i wykorzystywanie naturalnych sposobów w walce ze szkodnikami. Ekologia ma tę zaletę, że nie nasączamy warzyw sztucznymi, szkodliwymi substancjami. Jak prowadzić ekologiczną uprawę warzyw we własnym ogrodzie?

Ekologiczna uprawa warzyw polega na stosowaniu do użyźniania gleby metod naturalnych. Zamiast nawozów chemicznych wykorzystuje się próchnicę, materię organiczną, kompost oraz ściółkę. Celem jest uprawianie zdrowych i obfitych plonów.

REKLAMA

Producenci „ulepszaczy” prowadzą badania, które mają na celu udowodnienie, że ich środek w zebranych plonach, nie jest szkodliwy dla ludzi. Zawarte środki w jednym produkcie, może nie są groźne, ale weźmy pod uwagę, że wszystko, co jemy jest nasączone konserwantami, związkami bakteriobójczymi, chlorem i związkami chemicznymi. Wówczas, po połączeniu wszystkich składników, jaka będzie suma? Czy wciąż nieszkodliwa? Własny ogródek warzywny na naturalnym podłożu i bez dodatków chemii gwarantuje jakość. W końcu możemy mieć świadomość tego, co jemy.

Zobacz także: Zdrowe rośliny w zdrowym ogrodzie

Podłoże

REKLAMA

W uprawie ekologicznej duże znaczenie ma gleba. Trzeba o nią dbać, gdyż zawiera żywe organizmy. Chcąc zniszczyć szkodniki, możemy niszczyć również mikroorganizmy dla nas pożyteczne. Warzywa, które są karmione w sposób naturalny, zawierają zrównoważone ilości pierwiastków śladowych oraz witamin. Wszelkie sztuczne nawozy zaburzają tę harmonię i powodują niedobory.

Ważne jest również upodobanie danych warzyw i rodzaj gleby – kwaśna lub zasadowa. Jeżeli dokonamy złego doboru albo będziemy działali na oślep, efektem mogą być choroby roślin i ich zły wzrost.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?

Wysiew

Korzystną techniką są zagony podwyższone. Ich zaletą jest lepsze wykorzystanie powierzchni, kompostu, ściółki oraz wody. Długość zagonu może być dowolna i w głównej mierze, zależy od powierzchni, którą dysponujemy. Z szerokością jest już inaczej. Warto zwrócić uwagę na to czy mamy swobodny dostęp do warzyw z każdej strony – maksymalna szerokość w tym przypadku to około 120 cm.

Jednym ze sposobów jest poświęcenie jednego zagonu na jedną roślinę. Ponadto, zagon, który w jednym roku był przeznaczony na jedno warzywo, możemy swobodnie przeznaczyć na inne.

Innym pomysłem jest sadzenie plonów o różnym okresie wzrostu na jednym zagonie. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiedni pokarm, miejsce, wilgoć oraz wysokość. Problem polega na tym, że musimy być pewni czy dane warzywo rośnie obok tego, co powinno.

Zobacz także: Boczniak – uprawa

Dla początkujących, w zagonach podwyższonych, sprawdza się technika sadzenia w rzędach. Dzięki temu chronimy rośliny przed owadami, plony wzrastają dzięki mieszanej uprawie i oszczędzamy miejsce.

Nawożenie

REKLAMA

Ekologiczna uprawa to nawożenie poprzez ściółkowanie lub kompostowanie. Wszystko, co naturalne i organiczne poprzez rozkład powraca i użyźnia ziemię. Ściółka to materia organiczna – wszelkie odpady roślinne lub zwierzęce (skórki, skorupki, obierki itp.) – chroniąca i dostarczająca glebie niezbędnych składników.

Istnieją również naturalne nawozy mineralne w postaci proszku. Są one bogate w potas, fosfor oraz pierwiastki śladowe. Można nimi wzbogacać bezpośrednio glebę lub kompost. Zaletą tych nawozów jest fakt, że rozpuszczają się bardzo powoli i zasilają ziemię przez kilka lat. Nie przedostają się również zbyt szybko do wód gruntowych.

Zobacz także: Skorzonera – uprawa

W okresie letnim warzywa dobrze jest nawozić, gdyż w ten sposób zasilamy je w składniki, które zostały zużyte.

Podlewanie

Podlewanie ekologiczne to woda wzbogacona nawozem zwierzęcym lub wodnym roztworem kompostu. Podczas podlewania należy się upewnić, że woda wraz ze składnikami odżywczymi wsiąka w glebę, w pobliżu korzeni, a nie rozpływa się na boki.

Zobacz także: Czosnek – uprawa

Szkodniki i choroby

Zamiast zabijać szkodniki środkami chemicznymi, warto zastanowić się, jak przegonić nieproszonych gości. Jednym ze sposobów jest dobra gleba. Zdrowe i silne rośliny są bardziej odporne na choroby. Drugą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są nasiona i rośliny – powinny być dobrej jakości. Dodatkowo warto wybierać te odmiany warzyw, które dobrze radzą sobie w danym klimacie. Oranie ziemi jesienią niszczy zamieszkujące w niej szkodniki.

Zastosowanie sody oczyszczonej (płaska łyżeczka na litr wody) pomaga natomiast w walce z mączniakiem, który zaatakował plantację ogórków.

Ponadto, warto zaznajomić się z oddziaływaniem samych roślin. Niektóre warzywa w sąsiedztwie innych skutecznie odstraszają nieproszonych gości. Na przykład, chrzan lub len posadzony w towarzystwie pomidorów odstrasza stonkę. Intensywnie pachnące zioła również odstraszają owady. Cząber, na przykład, ochroni pędy fasoli, bazylia – pomidory, mięta to tarcza na rośliny krzyżowe – brokuły, kalafiory, brukselki itd.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA