REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Cukinia Fot. Fotolia
Cukinia Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa cukinii należy do najprostszych i najmniej wymagających. Warzywo to owocuje szybko i daje obfite plony. Z jednego krzaka cukinii możemy uzyskać nawet 45 owoców. Jadalne są zarówno owoce, jak i kwiaty. Co warto wiedzieć o uprawie cukinii?

Dlaczego warto jeść cukinię?

Cukinia jest nie tylko smaczna, lecz także zdrowa. Stanowi cenne źródło witamin (B1, B2, C i PP). W cukinii jest również wapń i potas, który jest szczególnie ważny latem, kiedy tracimy go podczas pocenia się. Ponadto cukinia jest źródłem beta-karotenu, który w połączeniu z tłuszczami przekształca się w przyswajalną dla ludzkiego organizmu witaminę A. Cukinia ma właściwości odtruwające, jest lekkostrawna i ma zbawienny wpływ na procesy trawienia. Jest idealna dla osób cierpiących na zgagę, nadkwaśność i dolegliwości refluksowe.

REKLAMA

Stanowisko

Pod uprawę cukinii najlepiej wybrać stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru.

Zobacz także:  Pomidory – uprawa

Podłoże

Najlepiej uprawiać cukinię na glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, ale można także w mniej sprzyjających warunkach i również obficie zaowocuje. Przedplonem (roślina, która wcześniej rosła w tym miejscu) dla cukinii może być każde warzywo z wyjątkiem dyniowatych.

Wysiew

Nasiona cukinii należy wysiewać wprost do gruntu w połowie maja. Nasiona siejemy gniazdowo (po 2–3 sztuki) w dołku o głębokości około 4 cm. Gdy siewki wzejdą, usuwamy słabe, pozostawiając tylko tę najsilniejszą. Cukinię można uprawiać również w donicach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Aby dostarczyć cukinii wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto jesienią na planowanej pod uprawę grządce zastosować obornik.

Podlewanie

Cukinia charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę, dlatego należy zadbać o regularne nawadnianie grządek. Warto także wyściółkować ziemię czarną folią, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Pielęgnacja cukinii polega na odchwaszczaniu i podlewaniu. Można także stosować nawóz wieloskładnikowy – pierwsze zasilanie nawozem stosujemy po pojawieniu się kwiatów, następne - po każdym zbiorze owoców.

Przechowywanie

Najlepiej przechowywać cukinie starsze, o długości około 25 cm. Cukinie przechowujemy owinięte w folię w temperaturze 6–10 0C.

Placki z cukinii a'la ziemniaczane

Składniki:
cukinia
cebula
sól
pieprz
czosnek
1–2łyżki mąki kukurydzianej
mąka pszenna
olej do smażenia

Przygotowanie:
Cukinię zetrzeć na tarce, cebulę posiekać, wymieszać razem i doprawić. Następnie dodać mąkę kukurydzianą i odrobinę mąki pszennej dla nadania odpowiedniej konsystencji. Starannie wymieszać wszystkie składniki. Smażyć na rozgrzanym oleju do zrumienienia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA