Pomidory – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść pomidory?
Pomidory są dobrym źródłem prowitaminy A, występującej w formie karotenoidów. Mają właściwości utleniające i słyną z działania hamującego rozwój komórek rakowych. Z pomidorami dostarczymy organizmowi witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP). Pomidory są znakomitym źródłem soli mineralnych, zwłaszcza potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Jednoczesne występowanie żelaza i witaminy C pozwala na zachowanie żelaza w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka.
REKLAMA
Stanowisko
Pod uprawę pomidorów należy wybrać stanowisko słoneczne, najlepiej po południowej stronie ogrodu. Rośliny te najlepiej czują się, kiedy mają dużo przestrzeni.
Podłoże
Najkorzystniejsza dla pomidorów jest gleba przepuszczalna, bogata w próchnicę.
Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?
Wysiew
Pomidory zazwyczaj uprawiane są przez rozsadę. Nasiona wysiewa się do skrzynek od połowy marca do połowy kwietnia. Rośliny zaczynają wschodzić po niespełna tygodniu, wtedy skrzynkę należy postawić na dobrze oświetlonym parapecie. Optymalna temperatura dla rozwoju kiełkujących pomidorów to 20–25oC, a po wzejściu 18oC. Kiedy rośliny wytworzą pierwszy liść właściwy, należy przesadzić je do pojemników o średnicy około 9 cm. Rozsadę przesadzamy na grządki w rozstawie 80x50cm dla odmian wysokich i dwa razy mniejszym dla odmian niskich. Po posadzeniu należy rośliny obficie podlać i nie podlewać przez następny tydzień. Później pomidory podlewamy co 2 lub co 3 dzień.
Nawożenie
Ziemię pod uprawę pomidorów warto użyźnić obornikiem lub kompostem. Nawozimy pomidory nawozem organicznym także wtedy, gdy zawiązują się owoce. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalistyczne nawozy kolorowe skomponowane specjalnie pod kątem uprawy pomidorów.
Podlewanie
Rośliny należy podlewać dwa razy w tygodniu, a w suche i w ciepłe dni zawsze wtedy, gdy ich podłoże zaczyna wysychać.
Szkodniki i choroby
Pomidory atakowane są między innymi przez mszyce, rak bakteryjny oraz szarą plamistość.
Są także podatne na choroby grzybicze – wszelkiego rodzaju zgnilizny, zarazy (ziemniaczana). Bardzo trudno jest uprawiać pomidory zgodnie z zaleceniami upraw ekologicznych, dla uzyskania zdrowych owoców warto zastosować oprysk Miedzian 50WP. Sprawdzonym sposobem jest także oprysk mlekiem krowim, najlepiej "prosto od krowy".
Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa
Resztek po pomidorach nie kompostujemy.
Pielęgnacja
Najlepiej jeśli pomidory rosną podparte palikami, wtedy nie wyginają się pod ciężarem owoców. Aby choroby nie przenosiły się z ziemi na roślinę, warto usunąć dolne liście na wysokość około 30 cm nad ziemią. Dobrym źródłem potasu dla pomidorów są ułożone do gruntu na dno dołka skórki od bananów.
Należy pamiętać, aby co dwa tygodnie usuwać boczne pędy wyrastające w kątach liści.
Pomidory nadziewane pieczarkami i fetą
Składniki:
pomidory
pieczarki
ser feta
pieprz
zioła i przyprawy
oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Pomidorom odkrajamy kapelusiki i odkładamy na bok. Wydrążamy pomidory łyżeczką. Pieczarki usmażyć na oliwie, a ser pokroić w małe kostki. Do wydrążonych pomidorów wsypać ulubione zioła, a następnie dodać kosteczki sera i pieczarek. Całość przykrywamy kapelusikiem i wkładamy w naczyniu żaroodpornym do piekarnika na 15 minut.
REKLAMA
REKLAMA