REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pomidory  Fot. Fotolia
Pomidory Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomidory obecnie zajmują pierwsze miejsce na świecie w uprawie i mają bardzo duże znaczenie konsumpcyjne. Do XIX wieku pomidory uważane były za rośliny trujące i pełniły głównie funkcję ozdobną w ogrodach. Później jednak doceniono ich walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. Uprawa pomidorów w naszym klimacie możliwa jest od połowy maja do końca września. Jak przygotować się do uprawy pomidorów?

Dlaczego warto jeść pomidory?

Pomidory są dobrym źródłem prowitaminy A, występującej w formie karotenoidów. Mają właściwości utleniające i słyną z działania hamującego rozwój komórek rakowych. Z pomidorami dostarczymy organizmowi witamin z grupy B (B1, B2, B6, PP). Pomidory są znakomitym źródłem soli mineralnych, zwłaszcza potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Jednoczesne występowanie żelaza i witaminy C pozwala na zachowanie żelaza w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka.

REKLAMA

Stanowisko

Pod uprawę pomidorów należy wybrać stanowisko słoneczne, najlepiej po południowej stronie ogrodu. Rośliny te najlepiej czują się, kiedy mają dużo przestrzeni.

Podłoże

Najkorzystniejsza dla pomidorów jest gleba przepuszczalna, bogata w próchnicę.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Wysiew

Pomidory zazwyczaj uprawiane są przez rozsadę. Nasiona wysiewa się do skrzynek od połowy marca do połowy kwietnia. Rośliny zaczynają wschodzić po niespełna tygodniu, wtedy skrzynkę należy postawić na dobrze oświetlonym parapecie. Optymalna temperatura dla rozwoju kiełkujących pomidorów to 20–25oC, a po wzejściu 18oC. Kiedy rośliny wytworzą pierwszy liść właściwy, należy przesadzić je do pojemników o średnicy około 9 cm. Rozsadę przesadzamy na grządki w rozstawie 80x50cm dla odmian wysokich i dwa razy mniejszym dla odmian niskich. Po posadzeniu należy rośliny obficie podlać i nie podlewać przez następny tydzień. Później pomidory podlewamy co 2 lub co 3 dzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Ziemię pod uprawę pomidorów warto użyźnić obornikiem lub kompostem. Nawozimy pomidory nawozem organicznym także wtedy, gdy zawiązują się owoce. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalistyczne nawozy kolorowe skomponowane specjalnie pod kątem uprawy pomidorów.

Podlewanie

Rośliny należy podlewać dwa razy w tygodniu, a w suche i w ciepłe dni zawsze wtedy, gdy ich podłoże zaczyna wysychać.

Szkodniki i choroby

Pomidory atakowane są między innymi przez mszyce, rak bakteryjny oraz szarą plamistość.
Są także podatne na choroby grzybicze – wszelkiego rodzaju zgnilizny, zarazy (ziemniaczana). Bardzo trudno jest uprawiać pomidory zgodnie z zaleceniami upraw ekologicznych, dla uzyskania zdrowych owoców warto zastosować oprysk Miedzian 50WP. Sprawdzonym sposobem jest także oprysk mlekiem krowim, najlepiej "prosto od krowy".

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Resztek po pomidorach nie kompostujemy.

Pielęgnacja

Najlepiej jeśli pomidory rosną podparte palikami, wtedy nie wyginają się pod ciężarem owoców. Aby choroby nie przenosiły się z ziemi na roślinę, warto usunąć dolne liście na wysokość około 30 cm nad ziemią. Dobrym źródłem potasu dla pomidorów są ułożone do gruntu na dno dołka skórki od bananów.

Należy pamiętać, aby co dwa tygodnie usuwać boczne pędy wyrastające w kątach liści.

Pomidory nadziewane pieczarkami i fetą

Składniki:
pomidory
pieczarki
ser feta
pieprz
zioła i przyprawy
oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Pomidorom odkrajamy kapelusiki i odkładamy na bok. Wydrążamy pomidory łyżeczką. Pieczarki usmażyć na oliwie, a ser pokroić w małe kostki. Do wydrążonych pomidorów wsypać ulubione zioła, a następnie dodać kosteczki sera i pieczarek. Całość przykrywamy kapelusikiem i wkładamy w naczyniu żaroodpornym do piekarnika na 15 minut.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA