REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Borówka amerykańska – uprawa

Borówka amerykańska - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Borówka amerykańska - jak uprawiać? Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Borówka amerykańska uprawiana jest w Polsce od lat siedemdziesiątych XX wieku. Borówka amerykańska ma smaczne owoce i charakteryzuje się dużą wartością dietetyczną i małą kalorycznością. Sole mineralne, witaminy i pektyny, w jakie bogate są owoce borówki, wywierają korzystny wpływ przy leczeniu chorób serca i oczu. Co trzeba wiedzieć, zanim przystąpimy do uprawy borówki amerykańskiej?

Dlaczego warto jeść borówkę amerykańską?

Owoce borówki amerykańskiej bogate są w przeciwutleniacze oraz w enzymy obniżające poziom cholesterolu. Substancje zawarte w owocach borówki zmniejszają zagrożenie chorób serca i stanowią element profilaktyki przeciwnowotworowej. Borówka amerykańska korzystnie wpływa także na wzrok, ekstrakt z borówki stosowany jest w wielu popularnych kroplach do oczu.

REKLAMA

Stanowisko dla borówki amerykańskiej

Krzewy borówki wymagają dużego nasłonecznienia, dlatego nie należy sadzić ich w miejscach, gdzie duże drzewa lub budynki rzucają cień. Należy również wystrzegać się miejsc położonych w zagłębieniach, gdyż zimne powietrze może spowodować przemarznięcie kwiatów. Najlepsze są miejsca na wzniesieniach, płaskie i dobrze nasłonecznione.

Podłoże dla borówki

Aby uprawa borówki amerykańskiej była udana, najlepiej jest wybrać glebę lekką, wilgotną i kwaśną. Najłatwiej jest uprawiać borówkę na glebie z natury kwaśnej i bogatej w próchnicę, na przykład na terenach kiedyś zalesionych drzewami iglastymi.

Sadzenie borówki

Sadzenie należy przeprowadzić wiosną, chyba że zakupiliśmy sadzonki w pojemnikach – wtedy możemy je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Dwuletnie lub trzyletnie sadzonki powinny pochodzić od sprawdzonego hodowcy lub ze szkółki. Sadzonki umieszczamy w dołkach o średnicy około 80 cm i głębokości 35 cm. Dno dołka warto wzbogacić kwaśnym torfem. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 2,5–3 metry, a sadzonki powinny być umieszczane w ziemi co 1,5 metra. Warto wiedzieć, że młode rośliny wejdą w okres owocowania w 4. lub w 5. roku po posadzeniu.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Do nawożenia borówki amerykańskiej stosuje się torf oraz nawozy azotowe, fosforowe, potasowe oraz magnezowe, dawkowanie nawozów należy ustalić po przeprowadzeniu analizy gleby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie borówki

Borówka ze względu na płytki system korzeniowy jest wrażliwa na susze i wymaga nawadniania, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Najczęściej stosuje się systemy deszczujące, które można stosować również w okresie przymrozków, nawadnianie kropelkowe, czyli wprowadzanie wody punktowo pod roślinę, bezpośrednio do gleby.

Pielęgnacja borówki

Po posadzeniu borówki wczesna wiosną należy wykonać pierwsze cięcie – wycinamy pędy najsłabsze, a pozostałe nieco przycinamy. W przypadku krzewów starszych niż 3 lata cięcie nie jest konieczne. Przez kilka lat po posadzeniu należy usuwać połamane i słabe pędy, i skracać zbyt długie przyrosty. Warto również pamiętać o spulchnianiu gleby w międzyrzędziach w pierwszych latach po posadzeniu.

Shake borówkowy

Składniki:
1 litr kwaśnego mleka
3 łyżki miodu lub cukru
250g borówek
Sposób przygotowania:
Borówki zmiksować z miodem lub z cukrem, a następnie wymieszać z kwaśnym mlekiem. Można doprawić sokiem z cytryny, cukrem waniliowym lub rumem. Serwować w szklankach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA