REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Boczniak – uprawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Boczniak.
Boczniak.

REKLAMA

REKLAMA

Boczniaki to grzyby, których smak jest zbliżony do pieczarki. Boczniaki można panierować jak kotlety i zjadać jako główne danie. Zobacz jak uprawiać boczniaka w warunkach domowych?

Boczniak to grzyb, który można znaleźć na pniach drzew w okresie jesiennym. Muszlowaty, mięsisty kapelusz wyrasta z boku trzonka, tworząc skupiska. Zabarwienie kapeluszy może być różne – od matowoniebieskich przez ciemnoszare i jasnoszare do żółtobiałych. W smaku boczniak jest bardzo podobny do pieczarki.

REKLAMA

Wartości zdrowotne

Boczniaki zawierają dobrze przyswajalne białko i mało kalorycznych cukrów. Jest również bogaty w wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk i selen. Zawierają również duże ilości witaminy B, w tym kwas foliowy.

Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum

Stanowisko

Boczniaki można uprawiać przez kilka lat na drewnianych klockach w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu lub na substracie. Druga metoda należy do krótkotrwałych – 3–4 miesiące – i grzyby są uprawiane w pomieszczeniach w okresie uprawy wstępnej. Po tym okresie pojemniki należy przenieść w miejsce osłonięte przed bezpośrednim działaniem słońca lub zapewnić im niezbędną ilość oświetlenia.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoże

REKLAMA

Do uprawy długoletniej najlepiej sprawdza się drewno topoli, buku, kasztanowca, klonu lub jesionu. Należy pamiętać, że drewno pod podłoże boczniaków nie może być zaatakowane przez inne grzyby. Powinno  za to zawierać około 50% wody. Gdy drewno jest zbyt suche, należy je moczyć lub podlewać wodą. Średnica klocka powinna wynosić około 10–30 cm i mieć długość 25–30 cm.

Do uprawy krótkotrwałej podłożem może być słoma żytnia, pszenna, kukurydziana i grochowa. Najlepsza jest jednak słoma pszenna i powinna być rozdrobniona na długości 2–3 cm. Wielokrotnie ją podlewamy i mieszamy aż do nasycenia wodą. Końcowa wilgotność słomy to 65–75%. Podczas wzrostu grzybni, słomy nie należy podlewać, dlatego na tym etapie jest to takie ważne. Słomę nawilża się dwa dni.

Przygotowaną słomę wkładamy do szczelnych pojemników lub skrzynek po owocach. Temperatura powinna wynosić do 50–60 ˚C, a po kilku dniach spaść do około 30 ˚C.

Zobacz także: Seler – uprawa

Wysiew  na drewnianych klockach

Wysiew wstępny możemy rozpocząć już od końca marca, lecz wówczas uprawa powinna odbywać się w pomieszczeniu o wyrównanej temperaturze. Uprawę na wolnym powietrzu warto zacząć od połowy czerwca, lecz nie później niż do końca lipca.

Grzybnię nawozową rozdrabnia się bezpośrednio przed użyciem. Na górnej powierzchni cięcia każdego drewnianego klocka, układa się grzybnię o grubości 0,5–1 cm. Następnie, ustawia się klocki jeden na drugim w czterech lub w pięciu warstwach. Dzięki temu grzybnia może wrastać w drzewo z obu stron. Całość okrywa się folią, workami lub innym materiałem, którym dysponujemy. Ważne, aby materiał był utrzymany w stałej wilgotności. W przypadku folii, temperatura wewnątrz nie powinna przekroczyć 25–27 ˚C.

Czas, którego grzybnia potrzebuje do przerośnięcia drewna to od 3 do 4 miesięcy. W tym czasie nie ma potrzeby wykonywania szczególnych prac pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Po okresie uprawy wstępnej, drewniane klocki zakopujemy w ziemi pojedynczo na głębokości 1/3 długości. Odstęp między każdym klockiem to 30 cm z każdej strony. Nie musimy się martwić trawą i innymi roślinami. Wręcz przeciwnie, wpływają one bardzo korzystnie na rozwój boczniaków.

Wysiew krótkotrwały

Do odpowiednio przygotowanych skrzynek z podłożem wkładamy grzybnię. Na 5kg suchej słomy – 15 kg wilgotnej – potrzeba 1 litra grzybni ziarnistej lub nawozowej. Grzybnię nawozową rozdrabniamy do wielkości kurzego jaja i wkładamy na głębokość 5 cm, przy odstępach 15–20 cm.

Po 4 tygodniach podłoże przerasta grzybnią. To czas, aby ustawić pojemniki w miejscu uprawy i zdjąć z nich folię.

Zobacz także: Zegary słoneczne do ogrodu

Podlewanie

REKLAMA

Do przyrośnięcia grzybnia boczniaka potrzebuje bardzo wysokiej wilgotności oraz temperatury powietrza około 20˚C. Ziemia wokół klocków nie może być sucha. W okresie niedostatecznych opadów deszczu, należy ją podlewać codziennie dwoma lub trzema litrami wody na 1 m2..

Jeżeli stosujemy metodę krótkotrwałą, wówczas pojemniki okrywamy folią, aby uchronić podłoże przed wyschnięciem. Pomieszczenie, w których uprawiamy boczniaki musi mieć stałą, wysoką wilgotność.

Pielęgnacja

W okresie uprawy wstępnej w pomieszczeniach, boczniak nie wymaga światła. Po tym okresie, jeżeli nie mamy możliwości wyniesienia skrzynek na dwór, należy zapewnić grzybom dostateczną ilość światła. Zbyt mała ilość naświetlenia sprawia, że boczniaki wykształcają długie trzonki i małe kapelusze.

Uprawiając boczniaki w skrzynkach, po okresie wstępnym, należy je przewrócić na bok, dnem do siebie. W ten sposób tworzymy murek z grzybów, właściwy dla ich natury.

Smażone boczniaki w panierce

Składniki:

500 gram boczniaków
2 jajka
bułka tarta
mąka
sól
pieprz

Przygotowanie:

Grzyby najpierw trzeba dokładnie opłukać, wysuszyć i odciąć nóżki. Kapelusze przyprawić do smaku. Następnie boczniaki panierujemy w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej, i smażymy na patelni z rozgrzanym olejem.

Zobacz także: Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REKLAMA

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA