REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Boczniak – uprawa

Iwona Szadkowska
Boczniak.
Boczniak.

REKLAMA

REKLAMA

Boczniaki to grzyby, których smak jest zbliżony do pieczarki. Boczniaki można panierować jak kotlety i zjadać jako główne danie. Zobacz jak uprawiać boczniaka w warunkach domowych?

Boczniak to grzyb, który można znaleźć na pniach drzew w okresie jesiennym. Muszlowaty, mięsisty kapelusz wyrasta z boku trzonka, tworząc skupiska. Zabarwienie kapeluszy może być różne – od matowoniebieskich przez ciemnoszare i jasnoszare do żółtobiałych. W smaku boczniak jest bardzo podobny do pieczarki.

REKLAMA

Wartości zdrowotne

Boczniaki zawierają dobrze przyswajalne białko i mało kalorycznych cukrów. Jest również bogaty w wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk i selen. Zawierają również duże ilości witaminy B, w tym kwas foliowy.

Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum

Stanowisko

Boczniaki można uprawiać przez kilka lat na drewnianych klockach w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu lub na substracie. Druga metoda należy do krótkotrwałych – 3–4 miesiące – i grzyby są uprawiane w pomieszczeniach w okresie uprawy wstępnej. Po tym okresie pojemniki należy przenieść w miejsce osłonięte przed bezpośrednim działaniem słońca lub zapewnić im niezbędną ilość oświetlenia.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoże

REKLAMA

Do uprawy długoletniej najlepiej sprawdza się drewno topoli, buku, kasztanowca, klonu lub jesionu. Należy pamiętać, że drewno pod podłoże boczniaków nie może być zaatakowane przez inne grzyby. Powinno  za to zawierać około 50% wody. Gdy drewno jest zbyt suche, należy je moczyć lub podlewać wodą. Średnica klocka powinna wynosić około 10–30 cm i mieć długość 25–30 cm.

Do uprawy krótkotrwałej podłożem może być słoma żytnia, pszenna, kukurydziana i grochowa. Najlepsza jest jednak słoma pszenna i powinna być rozdrobniona na długości 2–3 cm. Wielokrotnie ją podlewamy i mieszamy aż do nasycenia wodą. Końcowa wilgotność słomy to 65–75%. Podczas wzrostu grzybni, słomy nie należy podlewać, dlatego na tym etapie jest to takie ważne. Słomę nawilża się dwa dni.

Przygotowaną słomę wkładamy do szczelnych pojemników lub skrzynek po owocach. Temperatura powinna wynosić do 50–60 ˚C, a po kilku dniach spaść do około 30 ˚C.

Zobacz także: Seler – uprawa

Wysiew  na drewnianych klockach

Wysiew wstępny możemy rozpocząć już od końca marca, lecz wówczas uprawa powinna odbywać się w pomieszczeniu o wyrównanej temperaturze. Uprawę na wolnym powietrzu warto zacząć od połowy czerwca, lecz nie później niż do końca lipca.

Grzybnię nawozową rozdrabnia się bezpośrednio przed użyciem. Na górnej powierzchni cięcia każdego drewnianego klocka, układa się grzybnię o grubości 0,5–1 cm. Następnie, ustawia się klocki jeden na drugim w czterech lub w pięciu warstwach. Dzięki temu grzybnia może wrastać w drzewo z obu stron. Całość okrywa się folią, workami lub innym materiałem, którym dysponujemy. Ważne, aby materiał był utrzymany w stałej wilgotności. W przypadku folii, temperatura wewnątrz nie powinna przekroczyć 25–27 ˚C.

Czas, którego grzybnia potrzebuje do przerośnięcia drewna to od 3 do 4 miesięcy. W tym czasie nie ma potrzeby wykonywania szczególnych prac pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Po okresie uprawy wstępnej, drewniane klocki zakopujemy w ziemi pojedynczo na głębokości 1/3 długości. Odstęp między każdym klockiem to 30 cm z każdej strony. Nie musimy się martwić trawą i innymi roślinami. Wręcz przeciwnie, wpływają one bardzo korzystnie na rozwój boczniaków.

Wysiew krótkotrwały

Do odpowiednio przygotowanych skrzynek z podłożem wkładamy grzybnię. Na 5kg suchej słomy – 15 kg wilgotnej – potrzeba 1 litra grzybni ziarnistej lub nawozowej. Grzybnię nawozową rozdrabniamy do wielkości kurzego jaja i wkładamy na głębokość 5 cm, przy odstępach 15–20 cm.

Po 4 tygodniach podłoże przerasta grzybnią. To czas, aby ustawić pojemniki w miejscu uprawy i zdjąć z nich folię.

Zobacz także: Zegary słoneczne do ogrodu

Podlewanie

REKLAMA

Do przyrośnięcia grzybnia boczniaka potrzebuje bardzo wysokiej wilgotności oraz temperatury powietrza około 20˚C. Ziemia wokół klocków nie może być sucha. W okresie niedostatecznych opadów deszczu, należy ją podlewać codziennie dwoma lub trzema litrami wody na 1 m2..

Jeżeli stosujemy metodę krótkotrwałą, wówczas pojemniki okrywamy folią, aby uchronić podłoże przed wyschnięciem. Pomieszczenie, w których uprawiamy boczniaki musi mieć stałą, wysoką wilgotność.

Pielęgnacja

W okresie uprawy wstępnej w pomieszczeniach, boczniak nie wymaga światła. Po tym okresie, jeżeli nie mamy możliwości wyniesienia skrzynek na dwór, należy zapewnić grzybom dostateczną ilość światła. Zbyt mała ilość naświetlenia sprawia, że boczniaki wykształcają długie trzonki i małe kapelusze.

Uprawiając boczniaki w skrzynkach, po okresie wstępnym, należy je przewrócić na bok, dnem do siebie. W ten sposób tworzymy murek z grzybów, właściwy dla ich natury.

Smażone boczniaki w panierce

Składniki:

500 gram boczniaków
2 jajka
bułka tarta
mąka
sól
pieprz

Przygotowanie:

Grzyby najpierw trzeba dokładnie opłukać, wysuszyć i odciąć nóżki. Kapelusze przyprawić do smaku. Następnie boczniaki panierujemy w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej, i smażymy na patelni z rozgrzanym olejem.

Zobacz także: Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA