REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Boczniak – uprawa

Iwona Szadkowska
Boczniak.
Boczniak.

REKLAMA

REKLAMA

Boczniaki to grzyby, których smak jest zbliżony do pieczarki. Boczniaki można panierować jak kotlety i zjadać jako główne danie. Zobacz jak uprawiać boczniaka w warunkach domowych?

Boczniak to grzyb, który można znaleźć na pniach drzew w okresie jesiennym. Muszlowaty, mięsisty kapelusz wyrasta z boku trzonka, tworząc skupiska. Zabarwienie kapeluszy może być różne – od matowoniebieskich przez ciemnoszare i jasnoszare do żółtobiałych. W smaku boczniak jest bardzo podobny do pieczarki.

REKLAMA

Wartości zdrowotne

Boczniaki zawierają dobrze przyswajalne białko i mało kalorycznych cukrów. Jest również bogaty w wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk i selen. Zawierają również duże ilości witaminy B, w tym kwas foliowy.

Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum

Stanowisko

Boczniaki można uprawiać przez kilka lat na drewnianych klockach w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu lub na substracie. Druga metoda należy do krótkotrwałych – 3–4 miesiące – i grzyby są uprawiane w pomieszczeniach w okresie uprawy wstępnej. Po tym okresie pojemniki należy przenieść w miejsce osłonięte przed bezpośrednim działaniem słońca lub zapewnić im niezbędną ilość oświetlenia.

Zobacz także: Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podłoże

REKLAMA

Do uprawy długoletniej najlepiej sprawdza się drewno topoli, buku, kasztanowca, klonu lub jesionu. Należy pamiętać, że drewno pod podłoże boczniaków nie może być zaatakowane przez inne grzyby. Powinno  za to zawierać około 50% wody. Gdy drewno jest zbyt suche, należy je moczyć lub podlewać wodą. Średnica klocka powinna wynosić około 10–30 cm i mieć długość 25–30 cm.

Do uprawy krótkotrwałej podłożem może być słoma żytnia, pszenna, kukurydziana i grochowa. Najlepsza jest jednak słoma pszenna i powinna być rozdrobniona na długości 2–3 cm. Wielokrotnie ją podlewamy i mieszamy aż do nasycenia wodą. Końcowa wilgotność słomy to 65–75%. Podczas wzrostu grzybni, słomy nie należy podlewać, dlatego na tym etapie jest to takie ważne. Słomę nawilża się dwa dni.

Przygotowaną słomę wkładamy do szczelnych pojemników lub skrzynek po owocach. Temperatura powinna wynosić do 50–60 ˚C, a po kilku dniach spaść do około 30 ˚C.

Zobacz także: Seler – uprawa

Wysiew  na drewnianych klockach

Wysiew wstępny możemy rozpocząć już od końca marca, lecz wówczas uprawa powinna odbywać się w pomieszczeniu o wyrównanej temperaturze. Uprawę na wolnym powietrzu warto zacząć od połowy czerwca, lecz nie później niż do końca lipca.

Grzybnię nawozową rozdrabnia się bezpośrednio przed użyciem. Na górnej powierzchni cięcia każdego drewnianego klocka, układa się grzybnię o grubości 0,5–1 cm. Następnie, ustawia się klocki jeden na drugim w czterech lub w pięciu warstwach. Dzięki temu grzybnia może wrastać w drzewo z obu stron. Całość okrywa się folią, workami lub innym materiałem, którym dysponujemy. Ważne, aby materiał był utrzymany w stałej wilgotności. W przypadku folii, temperatura wewnątrz nie powinna przekroczyć 25–27 ˚C.

Czas, którego grzybnia potrzebuje do przerośnięcia drewna to od 3 do 4 miesięcy. W tym czasie nie ma potrzeby wykonywania szczególnych prac pielęgnacyjnych.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Po okresie uprawy wstępnej, drewniane klocki zakopujemy w ziemi pojedynczo na głębokości 1/3 długości. Odstęp między każdym klockiem to 30 cm z każdej strony. Nie musimy się martwić trawą i innymi roślinami. Wręcz przeciwnie, wpływają one bardzo korzystnie na rozwój boczniaków.

Wysiew krótkotrwały

Do odpowiednio przygotowanych skrzynek z podłożem wkładamy grzybnię. Na 5kg suchej słomy – 15 kg wilgotnej – potrzeba 1 litra grzybni ziarnistej lub nawozowej. Grzybnię nawozową rozdrabniamy do wielkości kurzego jaja i wkładamy na głębokość 5 cm, przy odstępach 15–20 cm.

Po 4 tygodniach podłoże przerasta grzybnią. To czas, aby ustawić pojemniki w miejscu uprawy i zdjąć z nich folię.

Zobacz także: Zegary słoneczne do ogrodu

Podlewanie

REKLAMA

Do przyrośnięcia grzybnia boczniaka potrzebuje bardzo wysokiej wilgotności oraz temperatury powietrza około 20˚C. Ziemia wokół klocków nie może być sucha. W okresie niedostatecznych opadów deszczu, należy ją podlewać codziennie dwoma lub trzema litrami wody na 1 m2..

Jeżeli stosujemy metodę krótkotrwałą, wówczas pojemniki okrywamy folią, aby uchronić podłoże przed wyschnięciem. Pomieszczenie, w których uprawiamy boczniaki musi mieć stałą, wysoką wilgotność.

Pielęgnacja

W okresie uprawy wstępnej w pomieszczeniach, boczniak nie wymaga światła. Po tym okresie, jeżeli nie mamy możliwości wyniesienia skrzynek na dwór, należy zapewnić grzybom dostateczną ilość światła. Zbyt mała ilość naświetlenia sprawia, że boczniaki wykształcają długie trzonki i małe kapelusze.

Uprawiając boczniaki w skrzynkach, po okresie wstępnym, należy je przewrócić na bok, dnem do siebie. W ten sposób tworzymy murek z grzybów, właściwy dla ich natury.

Smażone boczniaki w panierce

Składniki:

500 gram boczniaków
2 jajka
bułka tarta
mąka
sól
pieprz

Przygotowanie:

Grzyby najpierw trzeba dokładnie opłukać, wysuszyć i odciąć nóżki. Kapelusze przyprawić do smaku. Następnie boczniaki panierujemy w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej, i smażymy na patelni z rozgrzanym olejem.

Zobacz także: Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA