Jak przycinać maliny?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy i jak ciąć maliny?
Maliny wytwarzają mocne pędy jednoroczne, które w drugim roku owocują i potem zamierają. W starym, zaniedbanym krzewie jest wiele martwych pędów. Dla malin najważniejsze jest ciecie pielęgnacyjne. Pędy, które już owocowały należy co roku wycinać tuz przy ziemi. Można to zrobić w okresie od jesieni do wiosny. W przypadku krzewów, które owocują latem i ponownie jesienią najlepiej wyciąć wszystkie pędy (łącznie z jednorocznymi) jeszcze tego samego roku – zimą. Dzięki takiemu zabiegowi krzew wytworzy dorodniejsze owce jesienią przyszłego roku.
Jak ograniczyć rozrastanie się malin?
REKLAMA
Krzewy malin mają stałą tendencje do silnego rozprzestrzeniania się. Aby temu zapobiec warto oddzielić miejsce gdzie rosną od reszty ogrodu różnego rodzaju barierami wkopanymi w ziemię. Może być to szczelna, pionowa przegroda z PVC lub betonowy krawężnik. Gotowe osłony i bariery można kupić w sklepach i centrach ogrodniczych.
Gdy chcemy skutecznie odmłodzić krzewy malin, możemy jesienią wykopać młode pędy z fragmentami korzeni. Pędy te skraca się do wysokości kilku oczek i sadzimy w nowym miejscu. Tak odmłodzone rośliny powinny dobrze się przyjąć i w kolejnym sezonie obficie zaowocować.
Jak sadzić maliny?
Maliny wymagają żyznych gleb, zasobnych w składniki pokarmowe. Najlepszą porą sadzenia malin jest jesień gdyż wtedy są najlepsze warunki, aby roślina się przyjęła. Po posadzeniu przycinamy krzewy około 10–15 cm nad ziemią. Przycinanie pędów ma na celu lepsze ukorzenienie się rośliny oraz jej rozrośniecie się. Cięcie spowoduje też wypuszczenie młodych pędów na wiosnę, które później będą owocowały.
Krzewy sadzimy w jednym rzędzie co 40–50 cm, a odległość między rzędami wynosi od 1,5 do 2 m. Malina nie boi się przymrozków w okresie kwitnienia i zbioru. Najbardziej narażona na przemarznięcia jest w czasie silnych zimowych mrozów.
REKLAMA
REKLAMA