REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hiacynty w ogrodzie

Justyna Hek
Hiacynt, Hiacynty - Hyacinthus, Fot. Fotolia
Hiacynt, Hiacynty - Hyacinthus, Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Nadają się one do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Hiacynty w zależności od odmiany mają różnokolorowe kwiaty – białe, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone lub łososiowe. Podpowiadamy jak uprawiać Hiacynty w swoim ogrodzie.

Stanowisko

REKLAMA

Hiacynty to rośliny na stanowiska słoneczne. Pamiętajmy jednak, że miejsca, w których posadzimy Hiacynty powinny być osłonięte od wiatru – wiatr może uszkadzać ich kwiatostany. Najlepszą glebą do uprawy tych roślin będzie gleba przepuszczalna, wilgotna i próchnicza. Hiacynty nie wyrosną jednak na kwaśnym podłożu. Również podmokła gleba jest przeszkodą w hodowli Hiacyntów, gdyż źle znoszą one wysoki poziom wód gruntowych. W takich warunkach słabo rosną i są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Hiacynty wyjątkowo efektownie wyglądają sadzone w grupach na przykład po kilka odmian. Świetnie nadają się na klomby wiosenne, mogą być uprawiane także jako rośliny doniczkowe, a nawet kwiaty cięte.

Zobacz także: Narcyz (Narcissus)

Podlewanie

Hiacynty podlewamy szczególnie obficie w okresie suszy. Pamiętajmy jednak, aby robić to ostrożnie – nie należy moczyć ani liści, ani kwiatostanów. Mokre części rośliny są dużo bardziej narażone na choroby grzybowe i bakterie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesadzanie

Raz do roku lub raz na dwa lata powinniśmy wykopywać cebule Hiacyntów i przechowywać je w pomieszczeniach. Gdy będziemy je ponownie sadzić do gruntu możemy pomyśleć o zmianie stanowiska.

Nawożenie

Hiacynty mają dość duże wymagania pokarmowe. Z tego względu warto odpowiednio przygotować glebę pod uprawę tych roślin. Najlepiej na rok przed posadzeniem Hiacyntów przekopać podłoże i dodać do niego torf oraz kompost – wówczas nawóz zdąży się rozłożyć w glebie zanim zaczniemy uprawiać kwiaty. Jeśli chodzi o nawożenie już w trakcie hodowli, Hiacynty należy zasilać nawozami mineralnymi w okresie wiosennym. Później, gdy zauważymy pierwsze liście powinniśmy użyć nawozów azotowych. A gdy pojawią się pierwsze pąki – po mniej więcej trzech tygodniach – skorzystajmy z nawozów wieloskładnikowych.

Rozmnażanie

Hiacynty rozmnażamy poprzez podział cebul – wyodrębniamy cebulki przybyszowe.

Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Pielęgnacja

Gdy Hiacynty zaczynają zamierać powinniśmy przyciąć ich liście i pędy. Raz do roku lub raz na dwa lata warto jest wykopać cebule tych roślin gdyż są one dość wrażliwe na letnie opady deszczu. Podczas wykopywania cebul należy szczególnie uważać – łatwo je uszkodzić. Gdy uda nam się wydobyć Hiacynty z podłoża, oczyścić i osuszyć powinniśmy je przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

REKLAMA

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA