Hiacynty w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Hiacynty to rośliny na stanowiska słoneczne. Pamiętajmy jednak, że miejsca, w których posadzimy Hiacynty powinny być osłonięte od wiatru – wiatr może uszkadzać ich kwiatostany. Najlepszą glebą do uprawy tych roślin będzie gleba przepuszczalna, wilgotna i próchnicza. Hiacynty nie wyrosną jednak na kwaśnym podłożu. Również podmokła gleba jest przeszkodą w hodowli Hiacyntów, gdyż źle znoszą one wysoki poziom wód gruntowych. W takich warunkach słabo rosną i są dużo bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Hiacynty wyjątkowo efektownie wyglądają sadzone w grupach na przykład po kilka odmian. Świetnie nadają się na klomby wiosenne, mogą być uprawiane także jako rośliny doniczkowe, a nawet kwiaty cięte.
Zobacz także: Narcyz (Narcissus)
Podlewanie
Hiacynty podlewamy szczególnie obficie w okresie suszy. Pamiętajmy jednak, aby robić to ostrożnie – nie należy moczyć ani liści, ani kwiatostanów. Mokre części rośliny są dużo bardziej narażone na choroby grzybowe i bakterie.
Przesadzanie
Raz do roku lub raz na dwa lata powinniśmy wykopywać cebule Hiacyntów i przechowywać je w pomieszczeniach. Gdy będziemy je ponownie sadzić do gruntu możemy pomyśleć o zmianie stanowiska.
Nawożenie
Hiacynty mają dość duże wymagania pokarmowe. Z tego względu warto odpowiednio przygotować glebę pod uprawę tych roślin. Najlepiej na rok przed posadzeniem Hiacyntów przekopać podłoże i dodać do niego torf oraz kompost – wówczas nawóz zdąży się rozłożyć w glebie zanim zaczniemy uprawiać kwiaty. Jeśli chodzi o nawożenie już w trakcie hodowli, Hiacynty należy zasilać nawozami mineralnymi w okresie wiosennym. Później, gdy zauważymy pierwsze liście powinniśmy użyć nawozów azotowych. A gdy pojawią się pierwsze pąki – po mniej więcej trzech tygodniach – skorzystajmy z nawozów wieloskładnikowych.
Rozmnażanie
Hiacynty rozmnażamy poprzez podział cebul – wyodrębniamy cebulki przybyszowe.
Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)
Pielęgnacja
Gdy Hiacynty zaczynają zamierać powinniśmy przyciąć ich liście i pędy. Raz do roku lub raz na dwa lata warto jest wykopać cebule tych roślin gdyż są one dość wrażliwe na letnie opady deszczu. Podczas wykopywania cebul należy szczególnie uważać – łatwo je uszkodzić. Gdy uda nam się wydobyć Hiacynty z podłoża, oczyścić i osuszyć powinniśmy je przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C.
REKLAMA
REKLAMA