REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Groch – uprawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Groch Fot. Fotolia
Groch Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Groch to warzywo, które można jeść również na surowo. Ma słodki smak i dużą wartość odżywczą. Groch nie jest zbyt wymagający w uprawie. Jak zabrać się za uprawę grochu na własnej działce?

Groch należy do roślin strączkowych. Owocem grochu jest strąk, który zawiera do 10 nasion. Poszczególną odmianę grochu łatwo rozpoznać po długości i kształcie strąka oraz wielkości i barwie nasion. Groch dzielimy na dwie grupy: cukrowe i łuskowe: o gładkim nasieniu i pomarszczonym nasieniu. Te ostatnie zawierają większą ilość cukru od gładkich, ale również są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki klimatyczne. Dlatego nie zaleca się ich do wczesnego sadzenia.

REKLAMA

Właściwości zdrowotne

Groch zielony jest bardzo wartościowym warzywem. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i do zrobienia przetworów. Posiada dużą wartość odżywczą, gdyż zawiera skrobię, cukry oraz białka. W grochu jest również spora dawka żelaza oraz witamin: A, B1, B2 i C. Po spasteryzowaniu, ilość witaminy C zmniejsza się o połowę.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Stanowisko

REKLAMA

Groch jest rośliną klimatu umiarkowanego. Woli miejsca nasłonecznione, a ciepła woda w okresie kwitnienia wpływa korzystnie na plon. Upały oraz susza przyspieszają dojrzewanie nasion, przy mniejszym plonie. Odporny na przymrozki (do -4 stopni), ale przy tak niskiej temperaturze należy szczególnie uważać na kwiaty – są mniej odporne i ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Odmiana łuskowa o gładkich nasionach jest najbardziej odporna na chłody. Odmiana o pomarszczonych nasionach potrzebuje dostatecznie ogrzaną ziemię. W przeciwnym razie, wschodzi dużo gorzej.

Groch nie powinien być uprawiany po sobie, ani też po innych warzywach strączkowych. Sam w sobie jest doskonałym przedplonem dla innych warzyw wysadzanych na przełomie lipca i sierpnia (kalafior, kapusta pekińska, szpinak, kalarepa i inne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Groch nie jest rośliną wymagającą. Najkorzystniej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych i zasobnych w wapń. Gleby zakwaszone nie są dla grochu zbyt korzystne. Wzrost rośliny jest na nich dużo mniejszy.

Zobacz także: Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Wysiew

REKLAMA

Wysiew nasion grochu najlepiej rozpocząć, gdy wiosną rozmarznie ziemia. Najkorzystniejszą porą jest koniec marca i początek kwietnia. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym będziemy mogli cieszyć się z większego plonu. Należy przy tym pamiętać, że odmiany o nasieniu pomarszczonym wysiewa się kilka dni (do nawet tygodni) później, niż gładkie. Nasiona te kiełkują dopiero przy temperaturze gleby powyżej 8˚C.

Na powierzchni 1 m2 można wysiać od 20 do 25 g nasion w rzędach oddalonych o 25–30 cm. Odległość między nasionami, w jednym rzędzie, powinna wynosić od 3 do 5 cm. Wszystkie odległości są zależne od wielkości nasion. Groch przykrywa się 4–5 cm warstwą ziemi.

Korzystnie jest również zabezpieczyć wysiany groch przed ptakami. W tym celu należy rozciągnąć nad zagonami cienkie sznurki, siatkę lub nawet firankę. Możemy równie dobrze użyć gałęzi, gdy mamy ich w ogrodzie pod dostatkiem.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Nawożenie

W czasie przygotowania gleby lub krótko po wysiewie nasion stosuje się nawóz fosforowy i potasowy. W początkowym okresie wzrostu, groch potrzebuje również azotu. Gdy roślina ma 5 cm wysokości, należy dostarczyć jej azotu w postaci saletry.

Szkodniki i choroby

Rdza grochu to pojawienie się, wraz z końcem lata, żółtobrunatnego skupiska zarodników grzyba – rdzy. Z czasem powstają czarne skupiska zarodników. Żeby zapobiec chorobie należy: niszczyć resztki rośliny, unikać zbyt gęstego siewu i niszczyć chwasty – szczególnie wilczomlecz, na którym choroba powstaje pierwsza i przenosi się na groch.

Mączniak właściwy to występowanie na końcach pędów i na strąkach białego nalotu. Chore rośliny gorzej rosną, liście zamierają, a plon jest dużo mniejszy. Żeby zapobiec chorobie należy: bardzo dobrze przekopać ziemię w okresie jesiennym, zniszczyć resztki roślin oraz wcześnie i niezbyt gęsto wysiewać roślinę.

Zobacz także: Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Zupa grochowa

Składniki:
35 dag łuskanego grochu
1 litr wody
włoszczyzna
20 dag wędzonki
cebula
ząbek czosnki
sól, pieprz
listek laurowy
ziele angielskie
4 kromki ciemnego pieczywa

Przygotowanie:
Groch moczymy przez dwie godziny (można również pozostawić go na całą noc) w letniej wodzie. Po namoczeniu gotujemy na małym ogniu do miękkości. Dodajemy włoszczyznę, listek laurowy, ziele angielskie i litr wody. Miękki groch przecieramy przez sito. Dodajemy przeciśnięty ząbek czosnku oraz pieprz i sól. Wędzonkę i cebulę drobno kroimy, przesmażamy na małym ogniu. Gdy nabiorą złotego koloru, za pomocą łyżki cedzakowej, przekładamy do zupy. Mieszamy i gotujemy jeszcze kilka minut. Z ciemnego pieczywa robimy grzanki i posypujemy porcję zupy.

Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA