REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Groch – uprawa

Iwona Szadkowska
Groch Fot. Fotolia
Groch Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Groch to warzywo, które można jeść również na surowo. Ma słodki smak i dużą wartość odżywczą. Groch nie jest zbyt wymagający w uprawie. Jak zabrać się za uprawę grochu na własnej działce?

Groch należy do roślin strączkowych. Owocem grochu jest strąk, który zawiera do 10 nasion. Poszczególną odmianę grochu łatwo rozpoznać po długości i kształcie strąka oraz wielkości i barwie nasion. Groch dzielimy na dwie grupy: cukrowe i łuskowe: o gładkim nasieniu i pomarszczonym nasieniu. Te ostatnie zawierają większą ilość cukru od gładkich, ale również są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki klimatyczne. Dlatego nie zaleca się ich do wczesnego sadzenia.

REKLAMA

Właściwości zdrowotne

Groch zielony jest bardzo wartościowym warzywem. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i do zrobienia przetworów. Posiada dużą wartość odżywczą, gdyż zawiera skrobię, cukry oraz białka. W grochu jest również spora dawka żelaza oraz witamin: A, B1, B2 i C. Po spasteryzowaniu, ilość witaminy C zmniejsza się o połowę.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Stanowisko

REKLAMA

Groch jest rośliną klimatu umiarkowanego. Woli miejsca nasłonecznione, a ciepła woda w okresie kwitnienia wpływa korzystnie na plon. Upały oraz susza przyspieszają dojrzewanie nasion, przy mniejszym plonie. Odporny na przymrozki (do -4 stopni), ale przy tak niskiej temperaturze należy szczególnie uważać na kwiaty – są mniej odporne i ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Odmiana łuskowa o gładkich nasionach jest najbardziej odporna na chłody. Odmiana o pomarszczonych nasionach potrzebuje dostatecznie ogrzaną ziemię. W przeciwnym razie, wschodzi dużo gorzej.

Groch nie powinien być uprawiany po sobie, ani też po innych warzywach strączkowych. Sam w sobie jest doskonałym przedplonem dla innych warzyw wysadzanych na przełomie lipca i sierpnia (kalafior, kapusta pekińska, szpinak, kalarepa i inne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Groch nie jest rośliną wymagającą. Najkorzystniej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych i zasobnych w wapń. Gleby zakwaszone nie są dla grochu zbyt korzystne. Wzrost rośliny jest na nich dużo mniejszy.

Zobacz także: Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Wysiew

REKLAMA

Wysiew nasion grochu najlepiej rozpocząć, gdy wiosną rozmarznie ziemia. Najkorzystniejszą porą jest koniec marca i początek kwietnia. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym będziemy mogli cieszyć się z większego plonu. Należy przy tym pamiętać, że odmiany o nasieniu pomarszczonym wysiewa się kilka dni (do nawet tygodni) później, niż gładkie. Nasiona te kiełkują dopiero przy temperaturze gleby powyżej 8˚C.

Na powierzchni 1 m2 można wysiać od 20 do 25 g nasion w rzędach oddalonych o 25–30 cm. Odległość między nasionami, w jednym rzędzie, powinna wynosić od 3 do 5 cm. Wszystkie odległości są zależne od wielkości nasion. Groch przykrywa się 4–5 cm warstwą ziemi.

Korzystnie jest również zabezpieczyć wysiany groch przed ptakami. W tym celu należy rozciągnąć nad zagonami cienkie sznurki, siatkę lub nawet firankę. Możemy równie dobrze użyć gałęzi, gdy mamy ich w ogrodzie pod dostatkiem.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Nawożenie

W czasie przygotowania gleby lub krótko po wysiewie nasion stosuje się nawóz fosforowy i potasowy. W początkowym okresie wzrostu, groch potrzebuje również azotu. Gdy roślina ma 5 cm wysokości, należy dostarczyć jej azotu w postaci saletry.

Szkodniki i choroby

Rdza grochu to pojawienie się, wraz z końcem lata, żółtobrunatnego skupiska zarodników grzyba – rdzy. Z czasem powstają czarne skupiska zarodników. Żeby zapobiec chorobie należy: niszczyć resztki rośliny, unikać zbyt gęstego siewu i niszczyć chwasty – szczególnie wilczomlecz, na którym choroba powstaje pierwsza i przenosi się na groch.

Mączniak właściwy to występowanie na końcach pędów i na strąkach białego nalotu. Chore rośliny gorzej rosną, liście zamierają, a plon jest dużo mniejszy. Żeby zapobiec chorobie należy: bardzo dobrze przekopać ziemię w okresie jesiennym, zniszczyć resztki roślin oraz wcześnie i niezbyt gęsto wysiewać roślinę.

Zobacz także: Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Zupa grochowa

Składniki:
35 dag łuskanego grochu
1 litr wody
włoszczyzna
20 dag wędzonki
cebula
ząbek czosnki
sól, pieprz
listek laurowy
ziele angielskie
4 kromki ciemnego pieczywa

Przygotowanie:
Groch moczymy przez dwie godziny (można również pozostawić go na całą noc) w letniej wodzie. Po namoczeniu gotujemy na małym ogniu do miękkości. Dodajemy włoszczyznę, listek laurowy, ziele angielskie i litr wody. Miękki groch przecieramy przez sito. Dodajemy przeciśnięty ząbek czosnku oraz pieprz i sól. Wędzonkę i cebulę drobno kroimy, przesmażamy na małym ogniu. Gdy nabiorą złotego koloru, za pomocą łyżki cedzakowej, przekładamy do zupy. Mieszamy i gotujemy jeszcze kilka minut. Z ciemnego pieczywa robimy grzanki i posypujemy porcję zupy.

Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA