REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogórki w ogrodzie – uprawa

Ogórki  Fot. Fotolia
Ogórki Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ogórkom trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko – ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz pilnować terminów siewu. Co jeszcze jest ważne przy uprawie ogórków?

Dlaczego warto jeść ogórki?

Ogórki zawierają sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, biotynę, witaminy: B1, B2, B6, B12, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy. Zawierają bardzo dużo wody (98,8%), dlatego warto je spożywać latem, kiedy nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na płyny. Ogórkom przypisuje się właściwości regulujące pracę serca, wątroby i nerek. Zarówno świeże, jak i konserwowe ogórki sprzyjają lepszemu przyswajaniu potraw, ponieważ stymulują wytwarzanie soków żołądkowych. Kiszone ogórki są bogate w witaminę C, która jest wytwarzana przez bakterie w procesie kiszenia.

REKLAMA

Stanowisko

Najlepiej uprawiać ogórki w miejscu ciepłym słonecznym i zacisznym (wskazana jest południowa strona ogrodu). Rośliny te mają wysokie wymagania cieplne, giną poniżej 2°C, a do wykiełkowania potrzebują temperatury minimum 12°C. Optymalna temperatura do rozwoju to około 25 °C. Ogórki można osłonić od wiatru siejąc równolegle rzędy sałaty lub kalarepy.

Podłoże

Najkorzystniejszym podłożem pod uprawę ogórków jest gleba ciepła i żyzna, bogata w próchnicę. Ogórki wymagają obojętnego pH gleby. Na glebach ciężkich, mokrych i nieprzewiewnych uprawa ogórka nie udaje się.

Ogórków nie należy uprawiać na tym samym miejscu częściej niż co 4 lata.

Wysiew

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi w drugiej połowie maja, gdy gleba jest odpowiednio ciepła i nie występują nocne przymrozki. Istnieją dwa sposoby siewu ogórków: gniazdowy i rzędowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Marchew – uprawa

REKLAMA

    Siew gniazdowy
Nasiona wysiewamy co 30 cm, wkładając po kilka nasion. Najlepiej jeśli dwa rzędy znajdują sie w odległości 60 cm od siebie, a potem następuje przerwa 120 cm i znów dwa rzędy bliżej siebie. Po siewie glebę należy podlewać, warto dodatkowo przykryć ją folią, co zapewni nieco wyższą temperaturę. Po wytworzeniu pierwszej pary liści usuwamy część roślin tak, aby zostało 5–7 siewek na długości metra.

    Siew rzędowy
W tym przypadku nasiona sieje się gęściej, bo co 5 cm. Przy siewie rzędowym również dwa rzędy powinny znajdować się w odstępach 60 cm, potem przerwa 120 cm i dwa następne rzędy po 60 cm. Po wysianiu glebę podlewamy i przykrywamy folią. Po wytworzeniu pierwszej pary liści rośliny przerywamy, tak aby na długości metra pozostało 5–7 siewek.


Nawożenie

Przygotowując się do uprawy ogórków, warto ziemię użyźnić obornikiem. Ogórki mają wysokie zapotrzebowanie na fosfor, dlatego też dobrze jest przed wysianiem zasilić glebę nawozem azotowym, fosforowym i potasowym w dawce po 300 g nawozów.

Podlewanie

Ogórki do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo wody, dlatego trzeba dbać o regularne i obfite nawadnianie, zwłaszcza w okresie suszy. Jedynie na początku wzrostu rośliny nie należy jej zbyt mocno i często podlewać. Szczególnie istotne jest nawadnianie w okresie kwitnienia i tworzenia owocu.

Szkodniki i choroby

Szkodnikiem najczęściej atakującym ogórki jest mączniak rzekomy.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie ogórków to nawadnianie i zbieranie na bieżąco dojrzałych okazów. Chcąc zapewnić rosnącym ogórkom jeszcze lepsze warunki, możne je uprawiać na podwyższonych zagonach. Na całej długości zagonu przewidzianego pod uprawę kopiemy rów o szerokości 50 cm i głębokości około 15 cm. Rów ten wypełniamy obornikiem i przykrywamy wykopaną glebą. Tak utworzony wał powinien wystawać około 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu.

Chłodnik ogórkowy z czosnkiem

Składniki:
10 dag ogórka zielonego
1 ząbek czosnku
1 mała cebulka
100 ml mleka
6 łyżek jogurtu
łyżka białego wina
sok z cytryny
sól ziołowa
koperek do posypania

Przygotowanie:
Czosnek należy rozgnieść, cebulkę posiekać i połączyć z czosnkiem. W drugim pojemniku wymieszać mleko, jogurt i wino. Potem dodać pastę czosnkowo-cebulową. Ogórki zetrzeć na tarce, zostawić kilka plasterków do dekoracji. Na koniec zupę przyprawić sokiem z cytryny, solą ziołową i posypać koperkiem. Przed podaniem schłodzić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA