REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kalafior w ogrodzie – uprawa

Kalafior  Fot. Fotolia
Kalafior Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kalafior powinien być uprawiany na najlepszych glebach, bogatych w substancje odżywcze. Kalafior jest rośliną smaczną, ale i wymagającą. Zobacz co warto wiedzieć o uprawie kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafior?

Częścią jadalną kalafiora są nierozwinięte pąki kwiatowe i ich szypułki, formujące tzw. różę, która jest doskonałym źródłem witaminy C – 100g surowego kalafiora pokrywa zalecane dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Kalafior jest niskokaloryczny, zawiera minimalne ilości tłuszczu i sodu, można go więc spożywać bez ograniczeń. Ponadto kalafior, podobnie jak inne warzywa kapustne, bogaty jest w związki siarki chroniące przed nowotworami.

REKLAMA

Stanowisko

Kalafiory najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych.

Zobacz także: Kapusta – uprawa

Podłoże

Uprawa kalafiora możliwa jest jedynie na glebach bogatych w próchnicę i w związki mineralne, a zwłaszcza w wapń. Kalafior ma płytki system korzeniowy, dlatego podłoże, na którym się rozwija, musi być wilgotne. Jest to roślina potrzebująca wyjątkowo dużo składników odżywczych, dlatego też ważne jest nawożenie w przypadku kalafiora. Uprawa kalafiora nie udaje się na glebach piaszczystych.

Wysiew

Odmiany wczesne wysiewane są do specjalnych skrzynek inspektowych w lutym, średnie w marcu, natomiast późne siejemy na rozsadniku w czerwcu. Zdecydowanie łatwiej jest kupić gotowe sadzonki, które sadzi się do gruntu w odległości 40–50 cm od siebie. Sadzenie rozsady przerośniętej lub z uszkodzonymi korzeniami jest powodem niewłaściwego wykształcenia róży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Kalafior jest rośliną szczególnie wymagającą jeśli chodzi o składniki pokarmowe, dlatego zagon należy przygotować pod uprawę jesienią poprzedniego roku, wzbogacić go obornikiem lub dużą dawką kompostu.

Podlewanie

Kalafiory wymagają równomiernego i regularnego podlewania.

Zobacz także: Cukinia – uprawa

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kalafiora to regularne podlewanie oraz plewienie. Zaraz po wytworzeniu róży należy 2–3 górne liście załamać i przykryć ją, dzięki czemu róża pozostanie ładnie wybielona.

Kalafior z patelni

Składniki:
kalafior
oliwa lub olej do smażenia
sól
pieprz

Przygotowanie:
Kalafior należy dokładnie opłukać i podzielić na małe różyczki, można nawet zetrzeć na tarce. Wrzucić rozdrobniony kalafior na patelnię z dodatkiem niewielkiej ilości oleju lub oliwy i smażyć przez kilka minut, po czym przykryć i poddusić do uzyskania odpowiedniej miękkości. Na koniec dodać odrobinę soli i pieprzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy i najbardziej okazały kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA