Kalafior w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść kalafior?
Częścią jadalną kalafiora są nierozwinięte pąki kwiatowe i ich szypułki, formujące tzw. różę, która jest doskonałym źródłem witaminy C – 100g surowego kalafiora pokrywa zalecane dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Kalafior jest niskokaloryczny, zawiera minimalne ilości tłuszczu i sodu, można go więc spożywać bez ograniczeń. Ponadto kalafior, podobnie jak inne warzywa kapustne, bogaty jest w związki siarki chroniące przed nowotworami.
REKLAMA
Stanowisko
Kalafiory najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych.
Zobacz także: Kapusta – uprawa
Podłoże
Uprawa kalafiora możliwa jest jedynie na glebach bogatych w próchnicę i w związki mineralne, a zwłaszcza w wapń. Kalafior ma płytki system korzeniowy, dlatego podłoże, na którym się rozwija, musi być wilgotne. Jest to roślina potrzebująca wyjątkowo dużo składników odżywczych, dlatego też ważne jest nawożenie w przypadku kalafiora. Uprawa kalafiora nie udaje się na glebach piaszczystych.
Wysiew
Odmiany wczesne wysiewane są do specjalnych skrzynek inspektowych w lutym, średnie w marcu, natomiast późne siejemy na rozsadniku w czerwcu. Zdecydowanie łatwiej jest kupić gotowe sadzonki, które sadzi się do gruntu w odległości 40–50 cm od siebie. Sadzenie rozsady przerośniętej lub z uszkodzonymi korzeniami jest powodem niewłaściwego wykształcenia róży.
Nawożenie
Kalafior jest rośliną szczególnie wymagającą jeśli chodzi o składniki pokarmowe, dlatego zagon należy przygotować pod uprawę jesienią poprzedniego roku, wzbogacić go obornikiem lub dużą dawką kompostu.
Podlewanie
Kalafiory wymagają równomiernego i regularnego podlewania.
Zobacz także: Cukinia – uprawa
Pielęgnacja
Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie kalafiora to regularne podlewanie oraz plewienie. Zaraz po wytworzeniu róży należy 2–3 górne liście załamać i przykryć ją, dzięki czemu róża pozostanie ładnie wybielona.
Kalafior z patelni
Składniki:
kalafior
oliwa lub olej do smażenia
sól
pieprz
Przygotowanie:
Kalafior należy dokładnie opłukać i podzielić na małe różyczki, można nawet zetrzeć na tarce. Wrzucić rozdrobniony kalafior na patelnię z dodatkiem niewielkiej ilości oleju lub oliwy i smażyć przez kilka minut, po czym przykryć i poddusić do uzyskania odpowiedniej miękkości. Na koniec dodać odrobinę soli i pieprzu.
REKLAMA
REKLAMA