Jak dbać o kwiaty zimą?
REKLAMA
REKLAMA
Kilka rad w trosce o zimową pielęgnację:
REKLAMA
Osobne pomieszczenie – Dobrym rozwiązaniem, mogącym uchronić nasze rośliny przed suchością i nadmiernym ciepłem, jest umieszczenie donic w osobnym pomieszczeniu podczas okresu jesienno-zimowego. W pomieszczeniu wydzielonym dla roślin najlepiej jest utrzymywać optymalną temperaturę (ok. 200C). Zapewnienie roślinom własnej przestrzeni będzie dobrym rozwiązaniem, które może zapobiec wielu uszkodzeniom, na które rośliny podatne są w tym okresie (takim jak zmiana barwy i chowanie się liści, a nawet ich całkowite wysychanie).
Zobacz także: Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?
REKLAMA
Odpowiedni dobór miejsca – wybierając miejsce dla naszej rośliny powinniśmy pamiętać o tym, że zima jest sezonem grzewczym. Umieszczenie jej w pobliżu grzejącego kaloryfera może doprowadzić do wysuszenia. Dlatego postawmy donice z dala od baterii grzewczych, jednocześnie pamiętając o tym, że roślina wymaga dostępu do światła słonecznego. Zdecydujmy się na miejsce, które najdłużej znajduje się w świetle słonecznym. Ważne jest, by wybrać pomieszczenie dobrze wentylowane. Jednak wietrząc pomieszczenie, w którym zimują nasze rośliny, powinniśmy zachować szczególną uwagę. Z powodu niskiej temperatury na zewnątrz, możemy pomyśleć o dodatkowym okryciu dla roślin na czas wietrzenia.
Nie powinniśmy doprowadzić do wychłodzenia rośliny – niebezpieczeństwem dla naszych roślin w sezonie zimowym mogą być nieszczelne okna. Zimno, które przedostaje się przez nieuszczelnione okna może doprowadzić do wychłodzenia lub znacznego osłabienia rośliny doniczkowej. Dodatkowo, ustawiając doniczki na parapetach, powinniśmy sprawdzić, czy żadne z liści nie opierają się o zimną szybę. Również to może być zagrożeniem dla naszych roślin w okresie zimowania.
Zobacz także: Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą
Podlewanie – w okresie zimowym kwiaty podlewamy z taką samą częstotliwością. Ważnym elementem zimowej pielęgnacji rośliny jest jej zraszanie i usuwanie z niej kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki. Te zabiegi pomogą roślinie w pobieraniu większej ilości światła.
Odżywki – w zimowym okresie odżywki dostarczają roślinom najważniejsze składniki (takie jak: magnez, potas, azot, bor, żelazo, siarka, miedź i cynk), dlatego też powinniśmy rozważyć zakup odżywek na zimę dla naszych roślin.
Może się zdarzyć, że pomimo wzmożonej pielęgnacji nasze rośliny zaczną obumierać. W takiej sytuacji powinniśmy usunąć zakręcone lub pożółkłe liście. Zwykle są one objawami choroby.
Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych zimą
REKLAMA
REKLAMA