Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy
REKLAMA
REKLAMA
Ściąganie osłon z drzew i krzewów
REKLAMA
Gdy temperatura za oknem utrzymuje się na poziomie powyżej 0°C i wszystko wskazuje na to, że mrozy już nie nadejdą, możemy bez obaw rozpocząć ściąganie osłon, którymi okryliśmy drzewa i krzewy na zimę. Należy również odkryć korzenie i szyjki korzeniowe. Pamiętajmy jednak, że gdy tylko prognozy będą mówić o kolejnych przymrozkach, musimy przykryć drzewka i krzewy ponownie aby nie przemarzły.
Zobacz także: Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?
Przycinanie drzew i krzewów
Zobacz także: Jakie rośliny posadzić wiosną?
Wiosna to odpowiedni moment na przycięcie drzew i krzewów. Istotne jest, kiedy przeprowadzimy przycinanie. Najlepszym czasem na cięcia kształtujące bryłę roślin będzie przełom marca i kwietnia. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie gatunki chcemy przycinać. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego robić przy zbyt niskiej temperaturze, gdyż to może zaszkodzić roślinom w naszym ogrodzie. Rany po przycinaniu goją się wolniej niż w okresie letnim, dlatego drzewa i krzewy są dużo bardziej narażone na choroby. Jeśli w naszym ogrodzie uprawiamy drzewa i krzewy ozdobne, cięcie formujące powinniśmy wykonać po pojawieniu się pierwszych liści. W przypadku drzewek owocowych idealnym momentem jest ten, gdy pękają pąki kwiatowe. Gdy zaś chodzi o żywopłot, należy go przycinać na przełomie marca i kwietnia.
REKLAMA
Najpóźniej, bo w kwietniu formujemy krzewy różane. W zależności od odmiany, jaką uprawiamy, przycinamy Róże na odpowiedniej wysokości. Parkowe i pnące oczyszczamy z suchych, uszkodzonych, a także starych pędów, zaś wielkokwiatowe i pienne obcinamy w całości do około 40 cm.
Krzewy kwitnące także wymagają przycinania. Te gatunki, które kwitną na pędach tegorocznych – np. Budleję Dawida, odmiany Hortensji czy Pięciornika krzewiastego odpowiednio skracamy. Zaś u innych usuwamy chore, stare pędy i je nieco przerzedzamy.
Nawożenie drzew i krzewów
Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?
Wiosna to czas, w którym powinniśmy pomyśleć również o nawożeniu. Do nawożenia drzew i krzewów najlepiej zastosować nawozy organiczne takie jak obornik lub kompost albo nawozy mineralne. Aby uzyskać widoczny efekt, rozłóżmy nawóz na ziemi mniej więcej tak daleko, jak sięga daleko sięga korona drzewa lub krzewu. W ten sposób zasilimy aktywne korzenie.
Zobacz także: Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?
REKLAMA
REKLAMA