REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Justyna Hek
Drzewa Fot. Fotolia
Drzewa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Ściąganie osłon z drzew i krzewów

REKLAMA

Gdy temperatura za oknem utrzymuje się na poziomie powyżej 0°C i wszystko wskazuje na to, że mrozy już nie nadejdą, możemy bez obaw rozpocząć ściąganie osłon, którymi okryliśmy drzewa i krzewy na zimę. Należy również odkryć korzenie i szyjki korzeniowe. Pamiętajmy jednak, że gdy tylko prognozy będą mówić o kolejnych przymrozkach, musimy przykryć drzewka i krzewy ponownie aby nie przemarzły.

Zobacz także: Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?

Przycinanie drzew i krzewów

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić wiosną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiosna to odpowiedni moment na przycięcie drzew i krzewów. Istotne jest, kiedy przeprowadzimy przycinanie. Najlepszym czasem na cięcia kształtujące bryłę roślin będzie przełom marca i kwietnia. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie gatunki chcemy przycinać. Pamiętajmy jednak, że nie należy tego robić przy zbyt niskiej temperaturze, gdyż to może zaszkodzić roślinom w naszym ogrodzie. Rany po przycinaniu goją się wolniej niż w okresie letnim, dlatego drzewa i krzewy są dużo bardziej narażone na choroby. Jeśli w naszym ogrodzie uprawiamy drzewa i krzewy ozdobne, cięcie formujące powinniśmy wykonać po pojawieniu się pierwszych liści. W przypadku drzewek owocowych idealnym momentem jest ten, gdy pękają pąki kwiatowe. Gdy zaś chodzi o żywopłot, należy go przycinać na przełomie marca i kwietnia.


REKLAMA

Najpóźniej, bo w kwietniu formujemy krzewy różane. W zależności od odmiany, jaką uprawiamy, przycinamy Róże na odpowiedniej wysokości. Parkowe i pnące oczyszczamy z suchych, uszkodzonych, a także starych pędów, zaś wielkokwiatowe i pienne obcinamy w całości do około 40 cm.

Krzewy kwitnące także wymagają przycinania. Te gatunki, które kwitną na pędach tegorocznych – np. Budleję Dawida, odmiany Hortensji czy Pięciornika krzewiastego odpowiednio skracamy. Zaś u innych usuwamy chore, stare pędy i je nieco przerzedzamy.

Nawożenie drzew i krzewów

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?

Wiosna to czas, w którym powinniśmy pomyśleć również o nawożeniu. Do nawożenia drzew i krzewów najlepiej zastosować nawozy organiczne takie jak obornik lub kompost albo nawozy mineralne. Aby uzyskać widoczny efekt, rozłóżmy nawóz na ziemi mniej więcej tak daleko, jak sięga daleko sięga korona drzewa lub krzewu. W ten sposób zasilimy aktywne korzenie.

Zobacz także: Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA