REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rzodkiewka – uprawa

Iwona Szadkowska
Rzodkiewka. Fot. Fotolia
Rzodkiewka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rzodkiewka w ogrodzie pełni doskonałą rolę wydzielania granic innym warzywom, gdyż cechuje się szybkim wzrostem. Rzodkiewka, chrupiąca, słodka i twarda nadaje się do sałatek, twarogów lub na surowo. Zobacz jak uprawiać rzodkiewki w ogrodzie.

Rzodkiewka należy do rodziny krzyżowych. Częścią jadalną jest zgrubienie pomiędzy korzeniem, a liścieniami – hipokotyl. Ostry smak zawdzięcza olejkowi gorczycznemu. Uprawiana w gruncie jest możliwa do spożycia w okresie od maja do października. W szklarniach możemy zbierać ją już od marca do grudnia.

REKLAMA

Dlaczego warto uprawiać rzodkiewkę?

Rzodkiewka ma bardzo charakterystyczny smak i odznacza się dużą wartością odżywczą. Zawiera znaczne ilości witaminy C oraz nieznaczne ilości witaminy B. Ponadto, ma niską wartość kaloryczną, więc można ją chrupać na okrągło.

Stanowisko

W miarę możliwości, stanowisko pod rzodkiewkę, powinno być całkowicie nasłonecznione.

Zobacz także: Ślimaki w ogrodzie

Podłoże

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawa rzodkiewki udaje się na każdej żyznej glebie. Najkorzystniej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej, przewiewnej i próchniczej. Ponadto, rzodkiewka znosi przymrozki do -3˚C i można ją siać już wczesną wiosną, gdy ziemia osiągnie temperaturę 8˚C. Zimna ziemia powoduje, że roślina długo nie kiełkuje.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Wysiew

Jeżeli chcemy cieszyć się świeżą rzodkiewką, możemy wysiewać ją od kwietnia do sierpnia w odstępie dwóch tygodni. Rzodkiewkę można wysiewać rzutowo - 5g nasion na 1 m2. Rzadki siew sprawia, że nie musimy jej później przerywać. Nasiona należy umieszczać na głębokości 1–1,5 cm.

Rzodkiewkę najczęściej sieje się z marchewką i z pietruszką, aby wyznaczyć rząd.

Nawożenie

Rzodkiewkę uprawia się jako poplon w pierwszym roku po oborniku. Rzodkiewka nie lubi świeżego nawozu organicznego. Podczas wzrostu nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie.

Podlewanie

Dostarczenie rzodkiewce odpowiedniej ilości wody sprawia, że smak warzywa jest delikatny i słodki. Uprawiana na suchej glebie jest ostra, gryząca i szybko parcieje. Przy wahaniach wilgotności część jadalna może pękać. Dlatego należy regularnie polewać rzodkiewkę.

Zobacz także: Marchew – uprawa

Choroby

U rzodkiewki, jak u innych roślin kapustnych, może wystąpić zgorzel siewek. Objawia się żółtymi, szklistymi plamami, co prowadzi do gnicia całej rodziny. Zapobiec tej chorobie można poprzez używanie świeżej ziemi do siewu, rzadki siew w rzędzie, umiarkowane podlewanie i wapnowanie ziemi. Jeżeli zauważymy tę chorobę na naszych warzywach należy zmniejszyć podlewanie i usunąć chore części.

Pielęgnacja

Pielęgnacja rzodkiewki to regularne jej podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby.

Twarożek z rzodkiewką

Składniki:
500 g świeżego twarogu
1 duży pomidor
szczypiorek
pęczek rzodkiewki
śmietana lub jogurt

Przygotowanie:

Biały twaróg łączymy z drobno posiekanym szczypiorkiem, kawałkami pomidora i pokrojoną w plastry rzodkiewką. Do całości dodajemy śmietanę lub jogurt naturalny.

Zobacz także:  Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA