Rzodkiewka – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Rzodkiewka należy do rodziny krzyżowych. Częścią jadalną jest zgrubienie pomiędzy korzeniem, a liścieniami – hipokotyl. Ostry smak zawdzięcza olejkowi gorczycznemu. Uprawiana w gruncie jest możliwa do spożycia w okresie od maja do października. W szklarniach możemy zbierać ją już od marca do grudnia.
REKLAMA
Dlaczego warto uprawiać rzodkiewkę?
Rzodkiewka ma bardzo charakterystyczny smak i odznacza się dużą wartością odżywczą. Zawiera znaczne ilości witaminy C oraz nieznaczne ilości witaminy B. Ponadto, ma niską wartość kaloryczną, więc można ją chrupać na okrągło.
Stanowisko
W miarę możliwości, stanowisko pod rzodkiewkę, powinno być całkowicie nasłonecznione.
Zobacz także: Ślimaki w ogrodzie
Podłoże
Uprawa rzodkiewki udaje się na każdej żyznej glebie. Najkorzystniej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, przepuszczalnej, przewiewnej i próchniczej. Ponadto, rzodkiewka znosi przymrozki do -3˚C i można ją siać już wczesną wiosną, gdy ziemia osiągnie temperaturę 8˚C. Zimna ziemia powoduje, że roślina długo nie kiełkuje.
Zobacz także: Cebula – uprawa
Wysiew
Jeżeli chcemy cieszyć się świeżą rzodkiewką, możemy wysiewać ją od kwietnia do sierpnia w odstępie dwóch tygodni. Rzodkiewkę można wysiewać rzutowo - 5g nasion na 1 m2. Rzadki siew sprawia, że nie musimy jej później przerywać. Nasiona należy umieszczać na głębokości 1–1,5 cm.
Rzodkiewkę najczęściej sieje się z marchewką i z pietruszką, aby wyznaczyć rząd.
Nawożenie
Rzodkiewkę uprawia się jako poplon w pierwszym roku po oborniku. Rzodkiewka nie lubi świeżego nawozu organicznego. Podczas wzrostu nie jest potrzebne dodatkowe nawożenie.
Podlewanie
Dostarczenie rzodkiewce odpowiedniej ilości wody sprawia, że smak warzywa jest delikatny i słodki. Uprawiana na suchej glebie jest ostra, gryząca i szybko parcieje. Przy wahaniach wilgotności część jadalna może pękać. Dlatego należy regularnie polewać rzodkiewkę.
Zobacz także: Marchew – uprawa
Choroby
U rzodkiewki, jak u innych roślin kapustnych, może wystąpić zgorzel siewek. Objawia się żółtymi, szklistymi plamami, co prowadzi do gnicia całej rodziny. Zapobiec tej chorobie można poprzez używanie świeżej ziemi do siewu, rzadki siew w rzędzie, umiarkowane podlewanie i wapnowanie ziemi. Jeżeli zauważymy tę chorobę na naszych warzywach należy zmniejszyć podlewanie i usunąć chore części.
Pielęgnacja
Pielęgnacja rzodkiewki to regularne jej podlewanie, odchwaszczanie i spulchnianie gleby.
Twarożek z rzodkiewką
Składniki:
500 g świeżego twarogu
1 duży pomidor
szczypiorek
pęczek rzodkiewki
śmietana lub jogurt
Przygotowanie:
Biały twaróg łączymy z drobno posiekanym szczypiorkiem, kawałkami pomidora i pokrojoną w plastry rzodkiewką. Do całości dodajemy śmietanę lub jogurt naturalny.
Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?
REKLAMA
REKLAMA