REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozmnażanie bylin wiosną

Justyna Hek
Ogród Fot. Fotolia
Ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Wiosna to najlepszy czas na rozmnożenie bylin w naszym ogrodzie. Wówczas rozpoczyna się okres wegetacji, a my zaczynamy przygotowywać ogród do lata. Myślimy o posadzeniu i posianiu nowych roślin, zaczynamy dbać o glebę po zimie, pielęgnujemy trawnik, a także zajmujemy się tymi roślinami, które kwitły już w tamtym roku – w tym również bylinami.

REKLAMA

Kiedy rozmnożyć byliny

Aby kwiaty nie były narażone na działanie promieni słonecznych, na rozmnażanie roślin wybierzmy pochmurny, a nawet deszczowy dzień. Tym samym zabezpieczymy byliny przed więdnięciem. W zależności od tego, jakie gatunki uprawiamy w swoim ogrodzie, powinniśmy przeprowadzić rozmnażanie albo na przełomie marca i kwietnia, albo kwietnia i maja.

Zobacz także: Ogród – pielęgnacja w marcu

Jak przeprowadzić rozmnażanie bylin

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najpierw wykopujemy wybrane byliny – te, które chcemy rozmnożyć. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rośliny nadają się do rozmnożenia. Każda z wybranych przez nas bylin musi być stosunkowo rozrośnięta. Ważne jest także aby posiadała jak najwięcej wierzchołków wzrostu i była dobrze ukorzeniona. Po wykopaniu rośliny dzielimy ją na kilka części. Poszczególne części muszą zawierać po kilka wierzchołków wzrostu, gdyż to one wpływają na wielkość danej rośliny. Najlepiej aby miały także po kilka korzeni.

Jeśli rozmnażamy kwiaty o twardych karpach, skorzystajmy z ostrego narzędzia, które ułatwi nam ich podział. Nóż przyda się wówczas, gdy zechcemy dzielić Liliowce, Ostróżki ogrodowe lub Krwawniki wiązówkowate. Dużo łatwiej będzie nam rozmnożyć byliny o wiotkich pędach takie jak Kopytnik pospolity, Fiołek wonny, Dzwonek drobny albo Karmnik ościsty. Te rośliny wystarczy rozerwać na kilka części. Nieco inaczej postępujemy w przypadku bylin tworzących kłącza – od karpy odrywamy fragmenty z przynajmniej jednym pąkiem wierzchołkowym.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Sadzenie rozmnożonych bylin

Tuż po podziale bylin przycinamy ich liście i pędy mniej więcej o połowę. Pamiętajmy również o skróceniu korzeni – nie powinny być dłuższe niż część pozostająca nad powierzchnią gleby. Tak przygotowane rośliny należy jak najszybciej posadzić. Byliny sadzimy na taką głębokość, na jakiej rosły przed podziałem. Po posadzeniu intensywnie podlewamy nasze rośliny. Warto także rozsypać warstwę ściółki pomiędzy bylinami gdyż zapobiegnie to parowaniu wody, a także wpłynie na rozrost korzeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA