REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozmnażanie bylin wiosną

Justyna Hek
Ogród Fot. Fotolia
Ogród Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Wiosna to najlepszy czas na rozmnożenie bylin w naszym ogrodzie. Wówczas rozpoczyna się okres wegetacji, a my zaczynamy przygotowywać ogród do lata. Myślimy o posadzeniu i posianiu nowych roślin, zaczynamy dbać o glebę po zimie, pielęgnujemy trawnik, a także zajmujemy się tymi roślinami, które kwitły już w tamtym roku – w tym również bylinami.

REKLAMA

Kiedy rozmnożyć byliny

Aby kwiaty nie były narażone na działanie promieni słonecznych, na rozmnażanie roślin wybierzmy pochmurny, a nawet deszczowy dzień. Tym samym zabezpieczymy byliny przed więdnięciem. W zależności od tego, jakie gatunki uprawiamy w swoim ogrodzie, powinniśmy przeprowadzić rozmnażanie albo na przełomie marca i kwietnia, albo kwietnia i maja.

Zobacz także: Ogród – pielęgnacja w marcu

Jak przeprowadzić rozmnażanie bylin

REKLAMA

Najpierw wykopujemy wybrane byliny – te, które chcemy rozmnożyć. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rośliny nadają się do rozmnożenia. Każda z wybranych przez nas bylin musi być stosunkowo rozrośnięta. Ważne jest także aby posiadała jak najwięcej wierzchołków wzrostu i była dobrze ukorzeniona. Po wykopaniu rośliny dzielimy ją na kilka części. Poszczególne części muszą zawierać po kilka wierzchołków wzrostu, gdyż to one wpływają na wielkość danej rośliny. Najlepiej aby miały także po kilka korzeni.

Jeśli rozmnażamy kwiaty o twardych karpach, skorzystajmy z ostrego narzędzia, które ułatwi nam ich podział. Nóż przyda się wówczas, gdy zechcemy dzielić Liliowce, Ostróżki ogrodowe lub Krwawniki wiązówkowate. Dużo łatwiej będzie nam rozmnożyć byliny o wiotkich pędach takie jak Kopytnik pospolity, Fiołek wonny, Dzwonek drobny albo Karmnik ościsty. Te rośliny wystarczy rozerwać na kilka części. Nieco inaczej postępujemy w przypadku bylin tworzących kłącza – od karpy odrywamy fragmenty z przynajmniej jednym pąkiem wierzchołkowym.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Sadzenie rozmnożonych bylin

Tuż po podziale bylin przycinamy ich liście i pędy mniej więcej o połowę. Pamiętajmy również o skróceniu korzeni – nie powinny być dłuższe niż część pozostająca nad powierzchnią gleby. Tak przygotowane rośliny należy jak najszybciej posadzić. Byliny sadzimy na taką głębokość, na jakiej rosły przed podziałem. Po posadzeniu intensywnie podlewamy nasze rośliny. Warto także rozsypać warstwę ściółki pomiędzy bylinami gdyż zapobiegnie to parowaniu wody, a także wpłynie na rozrost korzeni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA