Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?
REKLAMA
REKLAMA
W polskim prawodawstwie istnieją wyjątki od konieczności uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów. Nie wszystkie jednak dotyczą zielni ogrodowej i miejskiej.
REKLAMA
Drzewa i krzewy owocowe
Nie musimy starać się o zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów owocowych, przez które rozumie się odmiany gatunków owocowych dające jadalne owoce użytkowane przez człowieka. Określenie drzewa owocowego nie zależy od tego gdzie zostało posadzone. Pamiętać musimy jednak, że gatunki ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, których nie uznaje się za owocowe nie należą do tego wyjątku. Na ich usunięcie zezwolenie jest wymagane.
Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa
Lasy i plantacje
Drzewa i krzewy rosnące w lasach i na plantacjach również zwolnione są z obowiązku uzyskania urzędowego zezwolenia na ich usunięcie. Jednak szczegółowy zakres określają specjalne ustawy i regulacje.
Drzewa zagrażające bezpieczeństwu
Zezwolenia na wycinkę nie wymagają drzewa i krzewy rosnące na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią. W związku z ochroną przeciwpowodziową usunięcie takich roślin mogą nakazać odpowiednie urzędy. Podobnie rzecz się ma z drzewami i krzewami zagrażającymi płynności ruchu kolejowego. Jeśli drzewa utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów oraz powodują tworzenie się zasp śnieżnych można usuwać je bez zezwolenia. Jednak decyzje o wycince w takich przypadkach wydają odpowiednie organy administracji.
Zobacz także: Jak wycinać drzewa
Zieleń, która stanowi przeszkody dla ruchu lotniczego – w rejonie podejść do lądowania także może być usuwana bez wymogu uzyskania zezwolenia.
Młode drzewka
Zgody na usunięcie nie wymagają drzewa i krzewy, których wiek nie przekracza 5 lat, nawet, jeśli rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. To samo dotyczy zieleni usuwanej w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych.
REKLAMA
REKLAMA