Czosnek – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Czosnek ma bardzo szerokie zastosowanie w przetwórstwie mięsnym oraz warzywnym. Zawarty w czosnku olejek lotny posiada właściwości lecznicze – jego związki niszczą bakterie chorobotwórcze. Czosnek zawiera również witaminę C i witaminy z grupy B.
REKLAMA
Stanowisko
Czosnek lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Najlepsze plony czosnku zbierzemy uprawiając go na stanowisku po burakach pastewnych lub cukrowych, po ziemniakach, ogórkach, kapuście, kalafiorze lub selerze. Uprawianie czosnku po sobie nie jest wskazane, gdyż roślina może chorować i wydawać plon niższej jakości.
W przeciwieństwie do cebuli, czosnek jest bardziej wymagający, ale jednocześnie lepiej znosi niższą temperaturę. Wytrzyma również wczesnowiosenną suszę, ale w okresie formowania się główek, staje się bardzo wrażliwy na brak wody.
Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?
Podłoże
Czosnek to roślina, która wymaga gleby bardzo żyznej, przewiewnej i zasobnej w wodę. Najlepsza uprawa powstaje na madach, czarnych ziemiach i lessach.
Zobacz także: Wyposażenie ogrodu – vademecum
Wysiew
Do uprawy czosnku korzysta się z tzw. ząbków. Przed wysadzaniem ząbki powinno się posortować, gdyż od wielkości plonu zależy wielkość ząbka.
REKLAMA
Czosnek sadzi się dość wcześnie – koniec marca, początek kwietnia. Możliwe jest również sadzenie czosnku na przełomie października i listopada. Dzięki sadzeniu przed zimą, czosnek ma możliwość jeszcze trochę urosnąć, przed nadejściem wiosny. W Polsce częściej sadzi się czosnek wiosną.
W uprawie zagonowej czosnek sadzi się na głębokości 3–5 cm wiosną i 5–8 cm jesienią, w rzędach co 15 cm przy odległości w rzędzie około 8–10 cm. Jeżeli posadzimy roślinę zbyt płytko, spowoduje to jej krzywy wzrost.
Zobacz także: Rzodkiewka - uprawa
Nawożenie
Czosnek możemy uprawiać na glebach mało próchnicznych w pierwszym roku po oborniku. Obornik powinien być odpowiednio rozłożony i dany jesienią poprzedniego roku. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę czosnku na ziemiach próchniczych, wówczas należy poczekać dwa lata po oborniku. Czosnek jest bowiem bardzo wrażliwy na zakwaszenie gleby.
Podlewanie
W okresie suszy czosnek powinien być nawadniany lub podlewany – szczególnie w okresie wiązania główek. Jeżeli będziemy tego przestrzegać, roślina da znacznie większy plon.
Szkodniki i choroby
REKLAMA
Czosnek do swoich największych wrogów, podobnie jak cebula, zalicza śmietkę. Owad ten jest podobny do muchy domowej, lecz nieco od niej mniejszy. Składa jaja na ziemi, w pobliżu plonów. 8mm larwy wgryzają się do wnętrza rośliny, która żółknie, więdnie i gnije.
Żeby uchronić się przed tym i innymi szkodnikami, należy: niszczyć reszki po żniwach, stosować tylko zdrowe nasiona, zdezynfekować ziemię kilka dni przed sadzeniem, niszczyć chore chwasty, zwalczać mszyce (przenoszą wirusy).
Kanapka z czosnkiem
Składniki:
kromka ciemnego pieczywa
masło
2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Kromkę chleba smarujemy masłem i układamy na niej drobno posiekany czosnek.
Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?
REKLAMA
REKLAMA