REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czosnek – uprawa

Iwona Szadkowska
Czosnek.
Czosnek.

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa czosnku w ogrodzie nie jest skomplikowana. Czosnek to roślina o intensywnym zapachu i ostrym smaku. Czosnek ma także właściwości bakteriobójcze, co stanowi doskonałą broń przeciw wirusom i bakteriom. Zobacz jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Czosnek ma bardzo szerokie zastosowanie w przetwórstwie mięsnym oraz warzywnym. Zawarty w czosnku olejek lotny posiada właściwości lecznicze – jego związki niszczą bakterie chorobotwórcze. Czosnek zawiera również witaminę C i witaminy z grupy B.

REKLAMA

Stanowisko

Czosnek lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Najlepsze plony czosnku zbierzemy uprawiając go na stanowisku po burakach pastewnych lub cukrowych, po ziemniakach, ogórkach, kapuście, kalafiorze lub selerze. Uprawianie czosnku po sobie nie jest wskazane, gdyż roślina może chorować i wydawać plon niższej jakości.

W przeciwieństwie do cebuli, czosnek jest bardziej wymagający, ale jednocześnie lepiej znosi niższą temperaturę. Wytrzyma również wczesnowiosenną suszę, ale w okresie formowania się główek, staje się bardzo wrażliwy na brak wody.

Zobacz także: Jak dbać o grill w ogrodzie?

Podłoże

Czosnek to roślina, która wymaga gleby bardzo żyznej, przewiewnej i zasobnej w wodę. Najlepsza uprawa powstaje na madach, czarnych ziemiach i lessach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wyposażenie ogrodu – vademecum

Wysiew

Do uprawy czosnku korzysta się z tzw. ząbków. Przed wysadzaniem ząbki powinno się posortować, gdyż od wielkości plonu zależy wielkość ząbka.

REKLAMA

Czosnek sadzi się dość wcześnie – koniec marca, początek kwietnia. Możliwe jest również sadzenie czosnku na przełomie października i listopada. Dzięki sadzeniu przed zimą, czosnek ma możliwość jeszcze trochę urosnąć, przed nadejściem wiosny. W Polsce częściej sadzi się czosnek wiosną.

W uprawie zagonowej czosnek sadzi się na głębokości 3–5 cm wiosną i 5–8 cm jesienią, w rzędach co 15 cm przy odległości w rzędzie około 8–10 cm. Jeżeli posadzimy roślinę zbyt płytko, spowoduje to jej krzywy wzrost.

Zobacz także: Rzodkiewka - uprawa

Nawożenie

Czosnek możemy uprawiać na glebach mało próchnicznych w pierwszym roku po oborniku. Obornik powinien być odpowiednio rozłożony i dany jesienią poprzedniego roku. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę czosnku na ziemiach próchniczych, wówczas należy poczekać dwa lata po oborniku. Czosnek jest bowiem bardzo wrażliwy na zakwaszenie gleby.

Podlewanie

W okresie suszy czosnek powinien być nawadniany lub podlewany – szczególnie w okresie wiązania główek. Jeżeli będziemy tego przestrzegać, roślina da znacznie większy plon.

Szkodniki i choroby

REKLAMA

Czosnek do swoich największych wrogów, podobnie jak cebula, zalicza śmietkę. Owad ten jest podobny do muchy domowej, lecz nieco od niej mniejszy. Składa jaja na ziemi, w pobliżu plonów. 8mm larwy wgryzają się do wnętrza rośliny, która żółknie, więdnie i gnije.

Żeby uchronić się przed tym i innymi szkodnikami, należy: niszczyć reszki po żniwach, stosować tylko zdrowe nasiona, zdezynfekować ziemię kilka dni przed sadzeniem, niszczyć chore chwasty, zwalczać mszyce (przenoszą wirusy).

Kanapka z czosnkiem

Składniki:
kromka ciemnego pieczywa
masło
2 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Kromkę chleba smarujemy masłem i układamy na niej drobno posiekany czosnek.

Zobacz także: Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA