Uprawa warzyw a wielkość działki
REKLAMA
REKLAMA
Duża działka to możliwość sadzenia wielu gatunków warzyw, ale również bardzo dużo pracy pielęgnacyjnej. Mniejsza działka to mniej pracy, lecz to również mniejszy wybór roślin, które możemy uprawiać w warzywniaku. Do zaspokojenia potrzeb rodziny wystarczyć może zagon o wielkości 50 m2. Grunt to dobrze rozlokować rośliny i zdać się na uprawę współrzędną.
REKLAMA
Wartości zdrowotne
Warzywa to zdrowie i nawet najmniejszy warzywniak może dostarczyć naszej rodzinie wiele witamin. Kalafior, pomidory, chrzan i kapusta – bogate są w witaminę C, szpinak, sałata, brukselka i marchewka – dostarczą nam witaminy A. Warzywa bogate są także w wiele składników mineralnych i białka. Samodzielna uprawa warzyw dostarcza ogromnej satysfakcji, poza tym, wiemy, co jemy.
Zobacz także: Groch – uprawa
Stanowisko
Uprawa warzyw na zagonie o szerokości 120 cm przy szerokości ścieżki 30 cm i długości 4 m wystarcza na zaspokojenie potrzeb czteroosobowej rodziny.
Miejsce na ogródek powinno być: dobrze nasłonecznione, mieć łatwy dostęp do wody i być przewiewne. Warto również pomyśleć o takim umieszczeniu warzywnego ogródka, aby mieć łatwy dostęp do nawozów i narzędzi. Chodzenie z jednego krańca ogrodu w drugi może być męczące i być może zrazimy się już po pierwszym roku.
Ogródek warzywny w pobliżu domu ułatwia pielęgnację roślin i dozór nad nimi.
Zobacz także: Czosnek – uprawa
Wysiew w uprawie współrzędnej
REKLAMA
Uprawa współrzędna nadaje się zarówno na duże, jak i małe zagony. Ponadto, ta metoda jest o tyle ciekawa, że szkodnikom trudniej jest znaleźć ulubioną roślinę. Cała technika polega na tym, że między rządek kapusty siejemy pomidory, koper czy szałwię. Woń wszystkich roślin miesza się ze sobą. My mamy różnorodne warzywa, a szkodniki prawdziwy ból głowy w odnalezieniu swojego smakołyku.
Mile widziane w uprawie współrzędnej są aromatyczne zioła, które bardzo dobrze odstraszają większość szkodników i zapobiegają chorobom roślin. W jednym rzędzie możemy posadzić dwa, trzy lub więcej gatunków roślin oraz ziół.
Jak dobierać sąsiedztwo roślin?
Oczywiście, jedne warzywa dobrze znoszą towarzystwo drugich, a inne kompletnie ze sobą nie współgrają. Jeżeli nie chcemy ograniczyć wzrostu jednej rośliny kosztem innej, warto dobrze dobrać warzywa w swoim ogródku.
Wszechstronne zastosowanie ma czosnek, który swoim intensywnym zapachem, odstrasza wiele szkodników i hamuje rozwój grzybów. Podobnie działa również cebula, która dobrze czuje się w pobliżu marchewki. Dobry duet to również sąsiedztwo: marchwi i pora, kapusty i pomidora, kopru i ogórków, grochu oraz cebuli.
Odpowiednie zagospodarowanie, nawet na małej działce, pozwala na łatwe pielęgnowanie całego zagonu oraz wysoką jakość zbieranych plonów.
Uprawa warzyw na balkonie
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim miejscem na zagon lub mieszkając w bloku nie dysponujemy własnym ogródkiem, na ratunek ruszają doniczki. Dzięki nim, niektóre gatunki warzyw, możemy siać na balkonie lub na tarasie. W tym celu, dobrze sprawdzają się pojemniki gliniane, plastikowe, blaszane lub drewniane o pojemności około 20 litrów.
Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa
Warzywa do uprawy w doniczkach
Do uprawy w doniczkach dobrze sprawdzają się pomidory i papryki. Wymagają one nasłonecznionego, suchego i przewiewnego miejsca, potrzebują także częstego podlewania.
Podczas podlewania papryki i pomidorów należy unikać zwilżania liści. Zbyt silny strumień wody może połamać rośliny i strząsać owoce.
Zobacz także: Wiosenne porządki w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA