REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wrzos w ogrodzie

Wrzos w ogrodzie jest jednym z najpiękniejszych widoków jaki może zafundować nam jesień. Warto go podziwiać we własnym ogrodzie.

Przesadzanie starszych krzewów

Przesadzanie starych krzewów, jeśli znamy ich wymagania, nie należy do trudnych czynności. Większość krzewów, nawet tych starszych, nie wymaga wcześniej szczególnych przygotowań, ale tylko pod warunkiem, że nie są zbyt rozrośnięte.

Uprawa ziół w domu

Uprawa ziół w domu to bardzo dobry pomysł dla wszystkich, którzy chcą mieć pod ręką zawsze świeże przyprawy. Zamiast kupować je w sklepie, możemy sami uprawiać zioła w swoim ogrodzie lub znaleźć miejsce na balkonie lub na parapecie.

Domowe sposoby na mszyce

Mszyce to najczęściej spotykani niszczyciele. Jak się ich pozbyć, by nie zaszkodzić naturalnemu środowisku? Poznaj domowe sposoby na mszyce.

REKLAMA

Jak dbać o iglaki?

Iglaki także potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić by iglaki zawsze były piękne i zdrowe?

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Zima to trudny okres dla naszych roślin, dlatego warto zadbać wcześniej o ich kondycję. Okres przedzimowy jest więc szczególnie pracowity dla ogrodników – wszystkie rośliny należy zabezpieczyć przed mrozami i śniegiem, zapewniając im odpowiednie okrycie.

Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze możemy znaleźć w naszym ogrodzie. Te z roślin, które często uznajemy za chwasty, mogą okazać się pomocne np. przy przeziębieniach, problemach z pęcherzem czy nadciśnieniu. Czarny bez, Czarna aronia, Babka szerokolistna, Mniszek lekarski lub Jasnota biała to tylko niektóre z roślin uznawanych za rośliny lecznicze. Podpowiadamy jak wykorzystać popularne rośliny rosnące w naszych ogrodach.

REKLAMA

Zielone i pachnące kwiaty w domu

Dzięki roślinom możemy nadać naszemu mieszkaniu nutę oryginalności. Aby każde pomieszczenie miało swój urok, odpowiednio dobierzmy gatunki roślin. Weźmy także pod uwagę, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację.

Ogród w skrzynce

Mały ogród w skrzynce to bardzo dobre rozwiązanie dla wielbicieli ogrodu, którzy kochają kwiaty, ale nie mają w domu wystarczająco dużo miejsca. Z małego pojemnika można stworzyć ciekawą ozdobę parapetu. W małym ogrodzie oprócz gatunków jednorocznych możemy posadzić także rośliny wieloletnie, które swoim urokiem będą zachwycały nas przez cały rok.

Setkrezja purpurowa

Setkrezja purpurowa to dekoracyjna roślina pokojowa o zwisających lub płożących się pędach. Lato może spędzać na balkonie lub w ogrodzie.

Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Rośliny potrzebujące zabezpieczenia na zimę

Różaneczniki, azalie, róże, wrzosy, ostrokrzewy, hortensje, magnolie, berberysy czy bukszpany – jeśli któreś z wymienionych roślin rosną w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, że należy je zabezpieczyć na zimę. Możemy wykonać osłony ze słomy, stroiszu, przewiewnej siatki lub trzcinowych mat. Sprawdź jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę.

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Kalina koralowa (Viburnum opulus L.) jest krzewem należącym do rodziny piżmaczkowatych. W Polsce kalinę koralową zaliczamy do pospolitych roślin. Kalina koralowa to niedoceniany, efektownie kwitnący krzew – jej kwiaty przybierają białą barwę i są zebrane w baldachy. Dodatkowo kalina koralowa zdobi nasz ogród jesienią i zimą – wytwarza intensywnie czerwone owoce przypominające kształtem korale.

Echinacea – jesienny kwiat

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to roślina z rodziny astrowatych. Echinacea jest doceniana ze względu na swoje właściwości lecznicze – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno, a nawet przeciwwirusowo. Jeżówka purpurowa to nie tylko roślina lecznicza, lecz także ozdobna. Oprócz tego, że pięknie wygląda otoczona bylinami, nadaje się również na kwiaty cięte. Radzimy jak pielęgnować echinaceę.

Owocujące rośliny

Owocujące rośliny wypełniają kwiaciarnie późnym latem i wczesną jesienią. Owocujące rośliny nie są zbyt wymagające – wystarczy zraszać je raz w tygodniu i podlewać, gdy mają suchą ziemię. Lubią wilgotne pomieszczenia.

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe

Niebezpieczne kwiaty doniczkowe często nieświadomie wybieramy do naszych domów. Dlatego przed zakupem jakiejś rośliny warto zapoznać się z jej pochodzeniem, pielęgnacją i uprawą, po to abyśmy uniknęli trujących i niebezpiecznych rośliny w naszym domu.

Sitowie – przepiękna roślina doniczkowa

Sitowie to jedna z piękniejszych roślin doniczkowych. Jest łatwe w uprawie. Ma listkowate pędy o długości do 20 cm zakończone kwiatami, zwieszające się wokół doniczki. Scirpus cernuus ma mniejsze wymagania i można go z powodzeniem uprawiać w doniczce.

Okno kwiatowe – zakładanie i prowadzenie

Okno kwiatowe to jedno z rozwiązań doskonale pasujących do każdego wnętrza. Terminem tym określamy przeważnie duże, głębokie i odpowiednio wysokie koryto, które jest wypełnione torfem lub innym podobnym materiałem. Rośliny mogą tworzyć tutaj układy dywanowe lub inne o zróżnicowanej wysokości. Jak założyć okno kwiatowe?

Eszeweria – rozetowa piękność

Eszeweria inaczej nazywana jest kamienną różą. Naturalne środowisko Eszewerii to Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa. Jej kwiaty są drobne i mają dzwonkowaty kształt, mięsiste liście gromadzą wodę.

Jak dbać o rośliny podczas upałów?

W czasie upałów rośliny wymagają szczególnej opieki. Ciężko znoszą wysokie temperatury i tylko właściwa pielęgnacja pomoże im przetrwać ten ciężki czas. Przeczytaj, jak dbać o rośliny podczas upałów.

Trzmielina japońska w doniczce

Trzmielina, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Japonii. Naturalnym środowiskiem trzmieliny jest klimat umiarkowany i bezmroźny, w takich warunkach osiąga nawet 8 metrów, w doniczce zaś osiąga wysokość maksymalnie 2 metrów.

Hoja (woskownica) – jak ją uprawiać?

Hoja pochodzi z południowych Chin. Rośnie w wielu miejscach na świecie: od Archipelagu Indonezyjskiego aż do Australii. W Europie można spotkać zaledwie 6 gatunków Hoi, tylko w szklarniach. W warunkach pokojowych uprawia się dwa gatunki tej rośliny.

Maranta – jak ją pielęgnować?

Maranta to roślina o niewielkich rozmiarach, osiągająca wysokość maksymalnie 25 cm. Większość Marant pochodzi z tropikalnych brazylijskich lasów, gdzie występują na otwartej przestrzeni.

Jak dbać o paprocie?

Paprotka mimo, że nie kwitnie bardzo często spotykana jest w naszych domach. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele powietrza oraz wilgoci. W jakich warunkach najlepiej rosną?

Iksora szkarłatna – płomień dżungli

Iksora szkarłatna jest niedocenianą roślina pokojową, która pochodzi z Indii. Coraz częściej można ją spotkać w kwiaciarniach wśród innych roślin tropikalnych. Rodzaj Iksora obejmuje około 200 gatunków, występujących w strefach tropikalnych na całym świecie. Jedynie gatunek Iksora coccinea jest rośliną pokojową. Jest to zimozielony krzew, który osiąga do 1 metra wysokości. Ma skórzaste, błyszczące liście. Szkarłatne kwiaty zebrane są w duże baldachy.

Rudbekie – jesienne kwiaty

Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Ze względu na to, że rudbekie kwitną bardzo długo – od lipca aż do przymrozków – stanowią one ładny element dekoracyjny naszych ogrodów. Duże kwiaty rudbekii przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz ogród jest jeszcze bardziej kolorowy.

Oczar – krzew kwitnący zimą

Oczar (Hamamelis) to krzew, który w naszych ogrodach kwitnie w środku zimy. Kwiaty oczaru rozwijają się nawet pod pokrywą śniegu i wytrzymują duże mrozy. Oczary kwitną od grudnia aż do końca lutego, sprawiając tym samym, że nasz ogród wygląda pięknie. Liście oczaru wyrastają dopiero wtedy, gdy krzew kończy okres kwitnienia. Radzimy jak pielęgnować oczary.

Rozgrzewające przyprawy

Rozgrzewające przyprawy przydadzą się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy mogą usprawnić nasz system odpornościowy i umilić zimowe wieczory. Zobacz jak uprawiać rozgrzewające przyprawy.

Przyprawy rozgrzewające

Przyprawy rozgrzewające pochodzą często z egzotycznych, dalekich regionów. Dzięki temu nadają naszym potrawom niesamowity aromat i urozmaicają ich smak. Intensywność ich zapachu powinniśmy szczególnie docenić w chłodne, zimowe wieczory.

Jesień w górach

Jesień w górach jest wyjątkowo piękna. Słoneczne dni, drzewa w kolorach złota i czerwieni to świetny czas na jesienne spacery i wycieczkę w góry. Polska złota jesień zachwycająca swym pięknem i bogactwem kolorów to idealny czas na odwiedzenie Doliny Pięciu Stawów czy Morskiego Oka.

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

Drzewa z odkrytymi korzeniami – sadzenie

Drzewa z odkrytymi korzeniami to drzewa, które kupujemy w szkółce. Drzewa z odkrytymi korzeniami nie posiadają bryły korzeniowej – stąd ta nazwa. Najlepszym terminem na zasadzenie drzew z odkrytymi korzeniami jest wiosna lub przełom października i listopada. Jak kupować drzewa z odkrytymi korzeniami? Jak je przygotować do sadzenia? I jak je prawidłowo posadzić?

Sad i warzywnik – pielęgnacja jesienią

Listopad to miesiąc, kiedy zbieramy ostatnie owoce i warzywa w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że w listopadzie powinniśmy zadbać o sady i ogródki warzywne jeśli chcemy, aby nasze rośliny wydały obfity plon także w przyszłym roku. Nawożenie, okrywanie roślin, palenie opadłych liści, zbieranie zaschniętych owoców, a nawet sadzenie drzewek owocowych – jak pielęgnować sad i warzywnik jesienią?

Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Jak możemy wykorzystać przemarznięte owoce? Jak przechowywać jabłka i gruszki? Co zrobić z zaschniętymi owocami, które zostały na drzewach? Radzimy, jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe jesienią.

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą rośliny doniczkowe powinny być w stanie spoczynku. Jednak ze względu na temperaturę panującą w naszych domach, często jest to utrudnione. Jeśli chcemy aby nasze rośliny doniczkowe weszły w stan spoczynku, powinniśmy zadbać o to, żeby temperatura w pokojach była niższa. Dodatkowo roślin doniczkowych w okresie zimy nie należy intensywnie podlewać i nawozić.

Listopad – prace w ogrodzie

Listopad to miesiąc, w którym na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Mimo to pamiętajmy, że nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji. W listopadzie sadzimy drzewa i krzewy zrzucające liście, podlewamy rośliny zimozielone, okrywamy byliny, dbamy o trawnik i oczka wodne. Podpowiadamy jakie prace wykonać w listopadzie, aby nasz ogród był piękny, gdy tylko zacznie się słoneczna wiosna.

Jesienny ogród w donicach

Tarasy i balkony w naszych domach nie muszą wyglądać szaro gdy tylko zacznie się jesień. Jesienią także na balkonach i tarasach możemy mieć ładne, kwitnące na kolorowo kwiaty rosnące w donicach. Radzimy jakie gatunki roślin wybrać aby nasze balkony i tarasy wyglądały ładnie nawet w środku jesieni.

Iglaki – krzewy rosnące w donicach

Iglaki to krzewy, które oprócz tego, że mogą rosnąć w glebie, nadają się także do uprawy w donicach. Iglaki uprawiane w donicach to idealne rozwiązanie dla osób posiadających balkon lub taras. Jakie iglaki warto uprawiać w donicach? Jak zabezpieczyć iglaki w donicach na zimę? Jak podlewać i nawozić iglaki? Radzimy jak hodować iglaki w donicach na balkonach i tarasach.

Dynia – ogrodowy symbol jesieni

Dynia nieodłącznie kojarzy nam się z amerykańskim świętem Halloween, kiedy to wydrążone dynie stają się lampionami stawianymi przed wejściem do domu. Istnieje wiele odmian dyń – dynia melonowa, dynia ambar, dynia hokkaido czy dynia Tom Fox. Radzimy jak uprawiać i wykorzystywać dynie aby nie tylko stanowiły ozdobę naszego ogrodu we wrześniu, lecz także były pożytecznym warzywem w domowej kuchni.

Drzewa i krzewy o barwnych owocach

Drzewa i krzewy o barwnych owocach zdobią nasz ogród nie tylko latem i jesienią, lecz także zimą. Dodatkowo często owoce rosnące na drzewach i krzewach zmieniają kolor gdy nastaje jesień – stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe czy nawet fioletowe. To właśnie kolorowe owoce sprawiają, że nasze ogrody wyglądają wyjątkowo nawet podczas mroźnej zimy.

Drzewa i krzewy – jesienne przygotowania do zimy

Drzewa i krzewy powinniśmy już teraz przygotować na nadejście mroźnej zimy. Nie wszystkie drzewa i krzewy w naszym ogrodzie będą wymagały okrycia, jednak te, które pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, osłońmy przed mrozem. Weźmy pod uwagę to, jakie gatunki drzew i krzewów rosną w naszym ogrodzie i zabezpieczmy je zgodnie z ich potrzebami.

Bielenie pni drzew owocowych

Drzewa owocowe, które rosną w naszym ogrodzie czy sadzie wymagają stałej pielęgnacji. W listopadzie powinniśmy pamiętać o zebraniu przyschniętych owoców i zabezpieczeniu naszych drzew owocowych na zimę. Oprócz ochrony korzeni, nie zapomnijmy o ochronie pni. Bielenie pni drzew owocowych zapobiegnie pękaniu kory i tworzeniu się ran. Z kolei tworzenie się ran może wpływać na występowanie różnych chorób.

Astry jesienne

Astry jesienne to kwiaty, które pięknie zdobią nasze ogrody gdy tylko zaczyna się jesień. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był pełen barw, posadźmy obok siebie astry w różnych kolorach – białe, różowe, czerwone, fioletowe albo niebieskie. W zależności od tego, czy lubimy duże czy raczej drobne kwiaty, zdecydujmy się na astry jesienne drobnokwiatowe lub te wielkokwiatowe.

Szybko rosnące rośliny ogrodowe

Szybko rosnące rośliny ogrodowe to sposób na to, aby nasz ogród w niedługim czasie zmienił krajobraz. Podpowiadamy jakie rośliny i krzewy wybrać, aby osiągnąć szybki i zadowalający efekt. Zobacz jakie rośliny posadzić na dużej, a jakie na małej działce.

Ogród na górce

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

Ogród jesienią – vademecum

Ogród jesienią musimy pielęgnować równie intensywnie jak na wiosnę czy w czasie lata. Jesienne porządki, takie jak grabienie liści, przycinanie trawnika czy sadzenie niektórych roślin powinny być wykonane właśnie teraz – na początku października. Podpowiadamy jak przygotować nasz ogród do zimy.

Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Liście, które spadły w naszym ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Liście spadające jesienią możemy wykorzystać np. jako kompost. Zobacz, co można zrobić z liśćmi zalegającymi w ogrodzie jesienią.

Różanecznik – jesienna pielęgnacja

Różanecznik lub rododendron – nazwy określające gatunki roślin z rodziny wrzosowatych o zimozielonych liściach. Różaneczniki nazywa się także azaliami – wtedy, gdy zrzucają liście na zimę albo gdy ich liście są półzimotrwałe. Jak pielęgnować różaneczniki jesienią aby cieszyć się widokiem ich pięknych kwiatów w przyszłym roku?

Pielęgnacja iglaków jesienią

O iglaki takie jak tuje, cyprysiki, jałowce czy cisy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Przycinanie, przesadzanie, sadzenie, podlewanie, nawożenie – które z prac możemy wykonać jesienią, a które powinny poczekać do wiosny? Radzimy jak pielęgnować iglaki jesienią.

REKLAMA