Iksora szkarłatna – płomień dżungli
REKLAMA
REKLAMA
Uprawa i pielęgnacja
Roślina ta najlepiej rośnie w szklarni lub w mieszkaniu. Od marca do września należy jej zapewnić lekko zacienione miejsce. Nie należy jej wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy ją zostawić na czas zimowania w tym samym miejscu. W okresie spoczynku temperatura powietrza powinna wahać się w granicach od 160C do 180C. Niższa temperatura może doprowadzić do zrzucenia liści i zahamowania kwitnienia w następnym roku. Do podlewania powinniśmy używać wody miękkiej, o pH 4,5–5,5. Niezbędne też jest utrzymanie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza wiosną i latem. W okresie spoczynku należy stopniowo ograniczyć podlewanie i obniżyć wilgotność powietrza. W okresie najintensywniejszego wzrostu Iksorę powinno podlewać się nawozem wieloskładnikowym raz na 2 tygodnie.
REKLAMA
Zobacz także: Aspidistra wyniosła (Aspidistra eliator)
Przesadzanie i rozmnażanie
REKLAMA
Iksora szkarłatna powinna być przesadzana na wiosnę do mieszanki ziemi pulchnej i próchniczej. Dobrze sprawdzi się ziemia wrzosowa z ziemią darniową bądź z kruchą glinką i piaskiem połączona z krowim obornikiem. Możemy użyć również innego nawozu organicznego, np. guano.
Proces rozmnażania rozpoczynamy na przełomie stycznia i lutego. Do rozmnożenia w mnożarce wybieramy dojrzałe, twardsze sadzonki wierzchołkowe. Całkowite ukorzenienie osiągniemy zachowując temperaturę gleby na poziomie 250C.
Zobacz także: Begonia Bowera (Begonia Boweri)
Iksora może kwitnąć przez cały rok, ponieważ każdy pęd zawiązuje pąki.
Zbyt silne, bezpośrednio padające promienie słońca mogą powodować zwijanie się liści.
REKLAMA
REKLAMA