Cissus (Cissus)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Cieniste, odpowiednie będzie okno północne i wschodnie. Cissus nie przechodzi okresu spoczynku. Zimą możemy pozostawić roślinę na tym samym stanowisku bez zmiany temperatury i nasłonecznienia. Najkorzystniejsza jest temperatura między 12 a 24 stopniami Celsjusza. Cissus sprawdzi się w wiszących pojemnikach, a także jako roślina pnąca.
REKLAMA
Podlewanie
Umiarkowane. Należy szczególnie uważać, aby nie przelać rośliny zimą. Im ma ciemniej i chłodniej, tym podlewamy ją oszczędniej.
Zobacz także: Chryzantema (Chrysantemum)
Przesadzanie
Młode okazy przesadzamy co rok, starsze co 2–3 lata. Przesadzamy również zaraz po zakupie nowej rośliny. W stosunku do największych z nich możemy ograniczyć się do wymiany wierzchniej warstwy podłoża. Gleba powinna być przepuszczalna o obojętnym odczynie. Do zwiększenia przepuszczalności można użyć piasku i gliny. Na dnie donicy powinniśmy umieścić dużą warstwę drenażu.
Nawożenie
Nawozimy podczas podlewania nawozem wieloskładnikowym raz na miesiąc.
Rozmnażanie
Przez zdrewniałe sadzonki od lutego do września. Wiosną przez sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniamy w mieszance ziemi i piasku lub w wodzie.
Zobacz także: Ceropegia (Ceropegia)
Pielęgnacja
Nie lubi zbyt dużej wilgotności powietrza. Uszczykiwanie pędów u nasady sprowokuje roślinę do rozkrzewienia. Cissus źle znosi przestawianie. Z powodu przelania liście mogą zacząć opadać. Jeśli przytrafi się nam taka sytuacja, powinniśmy wyjąć i osuszyć bryłę korzeniową, a następnie przyciąć pędy. W niedługim czasie powinny pojawić się nowe liście. Można je nabłyszczać.
Cissusy są odporne na zanieczyszczenia powietrza. Nie zaszkodzi im dym ani bliskość komputera czy telewizora.
REKLAMA
REKLAMA