Kwiaty na stanowisko cieniste
REKLAMA
REKLAMA
W zacienionych miejscach bardzo dobrze rozwija się cissus (Cissus). Cissus należy do pnączy. Charakteryzują go efektowne, błyszczące liście. Jest łatwy w uprawie. Bezpośrednie promieniowanie słoneczne wpływają na niego niekorzystnie. Cissus nie lubi zbyt dużej wilgotności powietrza.
REKLAMA
Zobacz także: Cissus (Cissus)
Do hodowli doniczkowej dobrze nadaje się również asplenium (Asplenium). To ciekawa roślina należąca do grupy roślin zanokcicowatych. Liście asplenium są niepodzielne, jasnozielone i błyszczące. Roślina ta lubi dużą wilgotność, dlatego należy ją często zraszać, szczególnie zimą.
Ciekawym kwiatem na stanowisko cieniste jest aporokaktus (Aporocactus). Kaktus ten wyróżnia się cienkimi, długimi łodygami. Między wiosną a latem aporokaktus wypuszcza kwiaty, które mają jaskrawożółtą barwę. Roślina ta rozwinie się, pod warunkiem że będzie otoczona odpowiednią opieką.
Zobacz także:: Aporokaktus (Aporocactus)
Mimo że paprocie nie kwitną, cieszą się dużą popularnością ze względu na ciekawe liście o różnych kształtach i rozmiarach. Paprocie nie są wymagające w uprawie, trzeba je jednak nawozić wyłącznie nawozami naturalnymi. Ten gatunek roślin ma wiele korzystnych właściwości, m.in. wytwarza tlen. Jak zatem pielęgnować paprocie?
Zobacz także: Jak dbać o paprocie w domu?
REKLAMA
Uroku naszej hodowli z pewnością doda begonia (Begonia). Wyróżniamy wiele rodzajów tej rośliny. Jednym z nich jest Begonia Bowera o interesujących, plamistych liściach w kolorze ciemnobrązowym. Na ich powierzchni widoczne są jasnozielone plamki. Begonia Bowera nie jest trudna w uprawie, ale należy zadbać o stałe nawilżenie podłoża.
Na uwagę zasługuje także brunfelsja (Brunfelsia). To wiecznie zielona roślina niewielkich rozmiarów (do 50 cm). Rozmnażanie brunfelsji w warunkach domowych jest bardzo trudne. Jeśli nie zapewnimy jej optymalnych warunków do rozwoju, mogą zaatakować ją mszyce.
Zobacz także: Brunfelsja (Brunfelsia)
Jeżeli chcemy stworzyć rabatkę lub ogródek skalny, warto pamiętać o pierwiosnku pospolitym. Skupisko pierwiosnków tworzy efektowne, kolorowe plamy, które przyciągają uwagę. Pierwiosnek pospolity bardzo dobrze rozwija się w chłodnym miejscu. Jeśli nie zapewnimy mu takiego stanowiska, jego liście zżółkną.
Inną, interesującą rośliną o wielobarwnych kwiatach jest starzec cyneraria (Senecio cruentus). Starzec cyneraria będzie zdobił parapet, jeśli dobrze o niego zadbamy. Należy do roślin jednorocznych, dlatego nie warto go przesadzać. To roślina trudna do rozmnożenia w domowych warunkach.
W uprawie na stanowisku cienistym na pewno sprawdzi się widliczka (Selaginella). Widliczka to zielony krzew niewielkich rozmiarów, który cieszy się dużą popularnością w domowych hodowlach, a także w ogrodach zimowych.
Zobacz także: Widliczka (Selaginella)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.