Niebezpieczne kwiaty doniczkowe
REKLAMA
REKLAMA
Do najpopularniejszych trujących gatunków roślin doniczkowych należą:
REKLAMA
- Wilczomlecz lśniący: inaczej nazywany jest koroną cierniową, jego liście są ostro zakończone. Kwiaty są koloru żółtego lub zielonkawego. Należy do roślin ozdobnych, ale jednocześnie niebezpieczny dla człowieka. Wilczomlecz wydziela biały, mleczny sok, z którym możemy mieć do czynienia w przypadku złamania pędu. Kontakt z sokiem wywołuje podrażnienia skóry.
Zobacz także: Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?
REKLAMA
- Oleander pospolity: występuje w formie krzewu bądź drzewka, może osiągać nawet dwa metry. Jego liście są skórzaste i lancetowate. Występuje w jednolitym kolorze lub dwubarwnym, natomiast kwiaty można spotkać w kolorze różowym, białym i czerwonym. Jego soki są silnie trujące, zaburzają pracę serca.
- Kroton: jego liście są wielobarwne, kolorystycznie przypominają liście drzew w okresie jesiennym. Liście są szerokie lub wąskie, zdarzają się też spiralnie skręcone. Jest trujący, w przypadku spożycia należy spodziewać się nudności i biegunki.
- Difenbachia: jej liście są szerokie o eliptycznym kształcie nieco przypominające serce. Są one zielone, z jasnymi smugami. Difenbachia zawiera strychninę, należy szczególnie uważać, żeby nie dostała się krwi.
- Kaladium: jest rośliną ozdobą, jej liście łączą w sobie zieleń z czerwienią i różem. Jej soki wywołują podrażnienia układu trawiennego.
- Skzydłokwiat: jego liście są wąskie i lancetowate, kwiaty zaś przybierają podłużny kształt o intensywnym zapachu. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, lecz jego soki podrażniają błony śluzowe.
Zobacz także: Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie
Jeśli decydujemy się na hodowlę niebezpiecznych kwiatów doniczkowych powinniśmy szczególnie uważać w czasie ich pielęgnacji. W czasie przesadzania i rozmnażania należy założyć rękawiczki. Natomiast jeśli w naszym domu są zwierzęta bądź małe dzieci naprawdę warto zastanowić się czy warto podejmować takie ryzyko.
REKLAMA
REKLAMA