Jak dbać o paprocie?
REKLAMA
REKLAMA
Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej. Nie wszystkie paprocie będą rosły w mieszkaniach, w których jest suche powietrze, w takich warunkach lepiej się sprawdzą np. Nefrolepisy.
REKLAMA
Uprawa i pielęgnacja
Paprocie lubią miejsca półcieniste. Nie powinniśmy ich narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dla prawidłowego rozwoju powinniśmy zapewnić im temperaturę około 22°C latem i 15–18°C zimą. Pomieszczenia, w których stoją paprocie powinny być często wietrzone. W związku z tym, że paprocie nie lubią suchego powietrza warto je systematycznie zraszać (pod prysznicem bądź rozpylaczem).
Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?
Paproci nie podlewamy wodą zaczerpniętą bezpośrednio z kranu, musi ona przez jakiś czas postać, dlatego warto mieć zawsze napełnione naczynie do podlewania. Jednorazowo nalewamy większą ilość wody, nadmiar usuwamy z podstawki po kilku minutach. Częstotliwość nie jest ściśle określona, paprocie podlewamy zawsze wtedy, gdy mają suchą ziemię. W okresie intensywnego wzrostu rośliny, od wiosny do jesieni, nawozimy co 2–3 tygodnie.
Zobacz także: Zielona jesień w domu
Przesadzanie i rozmnażanie
REKLAMA
Paprocie przesadzamy tylko wtedy, gdy dany okaz wyraźnie tego potrzebuje. Paprotki lubią przebywać w „za ciasnych” doniczkach. Przesadzamy je poprzez podział, kiedy wydaje nam się, że pojemnik jest dużo za mały. Najlepszym do tego okresem jest wiosna. Podczas wykonywania tego zabiegu powinniśmy uważać, aby nie naruszyć korzeni. Po przesadzeniu roślina może być osłabiona i może zdarzyć się że zgubi kilka liści. Dlatego też potrzebuje nawet kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się. Ziemia powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna – pH 5–6), z dużą zawartością torfu i próchnicy. Wyjątkowo duże egzemplarze można podzielić na mniejsze.
Jeśli na spodzie liści pojawiła się pajęczynka a blaszki liściowe żółkną to prawdopodobnie mamy do czynieni z przędziorkami. Pozbędziemy się ich za pomocą przeznaczonego do tego preparatu.
REKLAMA
REKLAMA