Storczyki sympodialne i monopodialne – jak je rozróżnić?
REKLAMA
REKLAMA
Storczyki możemy podzielić na dwie grupy:
REKLAMA
– storczyki sympodialne
– storczyki monopodialne
Storczyki sympodialne
Swój wzrost zawdzięczają pąkom bocznym wyrastającym w dolnej części pędu. Pędy u tych roślin zamierają po kilku okresach wegetacji. Z reguły rozwija się tylko jeden pąk. W niektórych przypadkach na roślinie pojawiają się tak zwane kłącza pełzające. Charakteryzują się tym, że ich wierzchołek rośnie w górę oraz tworzy pęd kwiatowy lub liściowy. Kiedy roślina wytworzy te dwa ograny przestaje rosnąć.
Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne
REKLAMA
Storczyk sympodialny, w zależności od długości kłącza, może być pokroju luźnego (kiedy jest długie) lub zwartego. Czasami łodyga może przybierać postać pseudobulwy. Jest to zgrubiała, nadziemna część pędu. Gromadzi się w niej woda i składniki mineralne, które wykorzystywane są w czasie suszy. Posiada dużą ilość aparatów szparkowych, które w okresie deszczowym pobierają wodę i zapobiegają jej szybkiemu wyparowaniu w okresie suszy.
Bulwy dzielą się na heteroblastyczne i homoblastyczne. Na tych pierwszych może wyrosnąć jeden lub dwa liście, a czasami nawet kwiatostan. Na tych drugich najczęściej pojawiają się skrętoległe niższe liście oraz normalne liście górne.
Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
Kwiaty u storczyków mogą wyrastać w różny sposób
– Na samym końcu pędów. Łodyga może być różnej długości. Czasami osiąga kilka metrów, a czasami ledwo co wystaje ponad kępkę liści.
– W kątach listków.
– Na specjalnych pędach, które wyrastają tylko po to, by mogły pojawić się na nich kwiaty.
Storczyki monopodialne
Nie tworzą pseudobulw i kłączy. Pęd stale rośnie dzięki pąkowi szczytowemu występującemu na samym wierzchołku. Czasami po bokach mogą się pojawić inne pędy, jednak z reguły są małe. Trudno określić jest okres spoczynku tych storczyków. Czasami zimą mogą spowolnić swój wzrost, jednak zdarza się to rzadko i tylko w niesprzyjających warunkach. Liście i pąki nie zmieniają swojego wyglądu, dlatego nie możemy mówić, że w pełni przechodzą stan spoczynku. Storczyk monopodialny rośnie bardzo wolno. Przez to nie osiąga ogromnych rozmiarów. Może przyjmować formę pnącą, długopędową (do 1 metra) oraz krótkopędową.
REKLAMA
REKLAMA