Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą
REKLAMA
REKLAMA
Temperatura
REKLAMA
W okresie jesienno-zimowym powinniśmy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe. Najlepszą temperaturą dla roślin w tym okresie, jest temperatura wahająca się od 16 do 18°C. W takiej sytuacji możemy przenieść rośliny na przykład do piwnicy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, pomyślmy nad postawieniem doniczek w pobliżu okien – w tym miejscu temperatura zawsze jest nieco niższa.
Zanim otworzymy okno, powinniśmy zdjąć rośliny z parapetów – to zapobiegnie wychłodzeniu naszych roślin doniczkowych.
Światło
Ze względu na to, że dzień robi się coraz krótszy, do naszych domów i mieszkań dociera zdecydowanie mniej światła słonecznego. To drugi aspekt przemawiający za tym, aby rośliny doniczkowe umieszczać bliżej okien – zwłaszcza tych wychodzących na południowy wschód. Aby światło łatwiej docierało do naszych roślin, powinniśmy oczyścić ich liście z kurzu. Mniejsze rośliny najlepiej wypłukać pod bieżącą wodą, większe przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli nasze kwiaty doniczkowe mają liście pokryte woskowym nalotem, kutnerem czy włoskami, nie należy ich przecierać przy pomocy ściereczki – możemy wówczas zniszczyć dodatkową ochronę liści. Pamiętajmy, że brak światła w konsekwencji doprowadzi do żółknięcia liści, a ostatecznie do zamierania całych roślin.
Zobacz także: Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi
Podlewanie i wilgotność powietrza
REKLAMA
Gdy nadchodzi jesień należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych. Nadmierne przelewanie roślin w okresie jesienno-zimowym może się okazać szkodliwe. Dopóki ziemia w doniczce nie jest sucha, nie powinniśmy podlewać kwiatów doniczkowych.
Wilgotność powietrza to kolejny ważny aspekt, o który należy zadbać. Sprawdzonym domowym sposobem jest układanie wilgotnych ręczników na kaloryferach. Możemy także kupić nawilżacz powietrza. Dodatkowo pomyślmy o spryskiwaniu naszych roślin wodą.
Suche powietrze w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe, może spowodować osłabienie ich kondycji. To z kolei sprawia, że rośliny są bardziej narażone na atak przędziorków czy czerwców.
Zobacz także: Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych
Nawożenie
Nawożenie powinniśmy stosować wtedy, gdy roślina nie przechodzi w stan spoczynku. Wówczas możemy wykorzystać nawozy o przedłużonym działaniu albo te, które rozpuszczają się w wodzie. Pamiętajmy jednak, aby zastosować niewielką ilość nawozu.
REKLAMA
REKLAMA