Jakie miejsca nie służą kwiatom?
REKLAMA
REKLAMA
Przeciągi
REKLAMA
Świeże powietrze służy kwiatom. Jednak ie powinno się umieszczać ich w pobliżu okien i drzwi, które są narażone na przeciągi. Jeśli chcemy wpuścić świeże powietrze do mieszkania, powinniśmy osłonić kwiaty od bezpośrednich, silnych powiewów wiatru, a zimą na czas wietrzenia najlepiej umieścić je z dala od okna.
Kaloryfer
Im dalej od kaloryfera, tym lepiej. Są rośliny, które lubią ciepło, ale nawet im suche powietrze zaszkodzi. Jeśli nie mamy wyjścia i kaloryfer znajduje się tuż pod parapetem, musimy pamiętać o nawilżaczach lub częstszym wylewaniu wody na podstawkę. Kwiaty, które wymagają zimowania powinniśmy przenieść w chłodniejsze miejsce.
Zobacz także: Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?
Słońce
Odpowiednie nasłonecznienie jest konieczne dla zdrowego rozwoju kwiatów. Bezpośrednie, silne światło może je jednak uszkodzić. Jeśli ustawimy rośliny na południowym oknie, osłońmy je latem ażurową przesłoną lub odsuńmy w godzinach największego nasłonecznienia wgłąb mieszkania.
Cień
W zacienionych kątach, oddalonych od okna będzie cierpieć zdecydowana większość kwiatów. Bez odpowiedniej dawki światła rośliny staną się blade i powyciągane. Jeśli jednak chcemy ukwiecić łazienkę lub ciemny przedpokój, powinniśmy doświetlać kwiaty lampami, które dają białe, zimne światło.
Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych
Kuchnia
Kwiaty, a zwłaszcza zioła w kuchni są doskonałym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie ustawiać ich zbyt blisko kuchenki, a nawet płyty grzewczej. Szkodzą im nie tylko spaliny gazowe, ale też tłuszcz, który wraz z parą osadza się na liściach. W takim miejscu sprawdzą się tylko rośliny, które dobrze znoszą częste mycie.
Kwiaty nie lubią przeprowadzek. Zdarza się, że muszą to odchorować, więc dajmy im trochę czasu na aklimatyzację, zanim zaczniemy szukać dla nich lepszego stanowiska.
REKLAMA
REKLAMA