Czy łazienka jest dobrym miejscem dla kwiatów?
REKLAMA
REKLAMA
Łazienka bez okna
REKLAMA
Wbrew błędnym przekonaniom, w łazience panują doskonałe warunki dla kwiatów. Podwyższona temperatura i wilgotność na wysokim poziomie, to czynniki korzystnie wpływające na żywotność kwiatów. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, którymi powinniśmy się kierować, gdy włączamy kwiaty w aranżację łazienki.
1. Roślinność spełni swoją rolę w dużych i przestronnych wnętrzach. W małej łazience, może nie zawsze uda się wytworzyć optymalne warunki do przechowania kwiatów. Duże przestrzenie gwarantują roślinom odpowiednie naświetlenie i dobrą wilgotność powietrza.
Zobacz także: Co zrobić, żeby łazienka była miejscem relaksu?
2. Kwiaty najlepiej rozwijają się w łazience z dostępem do naturalnego światła. Okno pozwala na hodowlę różnych gatunków kwiatów. Także tych, wymagających intensywnego nasłonecznienia.
3. Brak okna w łazience nie wyklucza możliwości wstawienia roślin. Dobrym rozwiązaniem dla tego typu wnętrz, jest zastosowanie energooszczędnych świetlówek. Rzucają one sztuczne światło, najbardziej zbliżone do naturalnego. Warunkiem jest jednak, co najmniej 10-cio godzinne naświetlanie roślin. W efekcie, żarówka powinna świecić się cały dzień.
Zobacz także: Jakich zasad się trzymać podczas aranżacji łazienki?
Pielęgnacja
W zależności od gatunku, kwiaty wymagają różnych metod pielęgnacji. Pomimo wysokiego poziomu wilgotności w łazience, nie możemy zapomnieć o konieczności podlewania roślin. Woda jest im niezbędna do przetrwania. Pamiętajmy o częstym przecieraniu liści. Osiadający kurz, może zakłócić procesy odżywcze kwiatów. Łazienka jest miejscem, które ze względu na warunki może być „salonem odnowy” dla roślinności z całego mieszkania. Gdy zauważymy, że liście kwiatów wysychają, wystarczy, że przeniesiemy taką roślinę na tydzień do łazienki. Ciepło i wilgoć, pozwolą jej na nowo odżyć.
REKLAMA
REKLAMA