REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczuj szczęście dzięki kwiatom

Paweł Siedlecki
Żonkile. Fot. Fotolia
Żonkile. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już przed wiekami odkryto niezwykłą moc kwiatów. Były wykorzystywane w wielu kulturach do magicznych rytuałów ceremonii religijnych. Były częstą inspiracją dla artystów, malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Kwiaty towarzyszyły ludziom w wielu ważnych i podniosłych chwilach od narodzin aż do śmierci. Nie wyobrażamy sobie do dziś chrzcin, ślubów, urodzin, imienin czy pogrzebów bez kwiatów.

Od zawsze przypisywano im znaczenie symboliczne. Kolor, gatunek i ilość miały znaczenie w mowie kwiatów.
Kolor czerwony oznaczał miłość, różowy jest symbolem przyjaźni, żółty – zazdrości, a biel niewinności.
Różne gatunki kwiatów w Polsce były zarezerwowane na specjalne okazje. Goździki były wręczane za komuny na Dzień Kobiet, róża - królowa kwiatów była symbolem miłości, chryzantemy kojarzono z wiązankami cmentarnymi a kalle (czyli inaczej cantedeskie) często ofiarowywano zmarłym na pogrzebach.

REKLAMA

REKLAMA

Współcześnie odchodzi się już od takiego klasyfikowania kwiatów. Dowodem na to mogą być np. wiązanki ślubne ułożone z pięknych cantedeskii i chętnie wybierane przez panny młode. Nie jest już tak bardzo ważna kolorystyka, kształt czy gatunek kwiatów. Ważniejsze są intencje i uczucia towarzyszące obdarowywaniu kogoś kwiatami.

Oprócz swojego piękna kwiaty pozytywnie wpływają na samopoczucie, są pachnącym elementem dekoratorskim we wnętrzach, odświeżają atmosferę i sprawiają, ze przy nich odpoczywamy.
Każdy kto odkrył ich niezwykłą moc chętnie otacza się kwiatami w pracy i w domu. Wiele radości może sprawić piękny bukiet czy kwiatowa aranżacja. Świeże kwiaty w sypialni koją nerwy i odprężają przed snem, w jadalni czy w kuchni pozwalają na przyjemne spożycie posiłku z bliskimi, a w salonie są świeżą, pachnącą dekoracją, działającą często jako aromatoterapia.

Na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey, w USA zbadano wpływ kwiatów na ludzkie samopoczucie. Testy trwały 10 miesięcy i wykazały, że kwiaty wpływają na poczucie szczęścia, zadowolenia i spokoju. Udowodniono, że kwiaty stymulują pozytywny odbiór rzeczywistości. 

Zobacz też : Jaką doniczkę wybrać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Synonimem szczęścia dla większości ludzi są: mieszkanie, odpowiedni partner, lepsza praca lub większy samochód. Takie osoby w praktyce nie zaznają nigdy szczęścia, ponieważ po dojściu do jednego celu wyznaczają sobie nowe, kolejne cele. Ich osiągnięcie dopiero ma zapewnić im szczęście. Poczucie szczęścia nie jest jednak czymś wyjątkowym, można go doświadczyć w każdej chwili. I tylko od nas samych zależy czy obudzimy poczucie szczęścia w sobie. Jest ono wszechobecne w naturze, która nas otacza. Badania wykazały, że jest ono również w kwiatach, które wnoszą kolory nasze życie, sprawiają, że się uśmiechamy i pomagają nam w nawiązywaniu nowych kontaktów.

Są trzy cechy, które sprawiają, że dzięki kwiatom szczęście jest w zasięgu naszej ręki.
Prawda, szczerość i prostota to słowa, najlepiej oddające charakter kwiatów. Kwiaty są przede wszystkim naturalne.
Są także zaskakujące. Pomagają nam budować napięcie, spotęgować emocje obdarowanych osób w danej chwili, sprowokować ich reakcje.
I najważniejsza cecha - kwiaty mają niezwykłą zdolność zbliżania ludzi.

Recepta na szczęście to życie w zgodzie z drugim człowiekiem, w symbiozie z naturą, a także wpływ pozytywnych emocji. Jeśli umiemy docenić te wartości, dostrzec je w kwiatach i wydobyć z nich siłę, zdaniem naukowców możemy osiągnąć szczęście.

Już od dawna kwiaty są ważną częścią naszego życia. Wręczamy je idąc do kogoś z wizytą, składając gratulacje, na przeprosiny lub z podziękowaniem. Prawdziwą przyjemność możemy sprawić komuś obdarowując go kwiatami bez okazji - z czystej sympatii, jako dowód oddania czy w dowód miłości. Element zaskoczenia może sprawić podwójną przyjemność obdarowanej osobie. 

Dzięki kwiatom każdego dnia, możemy sprawiać radość sobie lub bliskim bez specjalnego wysiłku i obdarować ich szczęściem. 

Zobacz też : Bonsai - czym jest i jak o nie zadbać

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA