Trzmielina japońska w doniczce
REKLAMA
REKLAMA
Trzmielina wyglądem przypomina laur, ma skórzaste, błyszczące liście, dlatego często nazywana jest „fałszywym laurem”. Okres kwitnienia: od maja do lipca pojawiają się zielonkawe kwiaty. W hodowli doniczkowej dobrze sprawdza się odmiana Microphyllus, ma ona drobne zielono-żółto-białe liście.
REKLAMA
Zobacz także: Kalatea (Calathea)
Uprawa i pielęgnacja
Od października do lutego Trzmielina powinna stać na stanowisku jasnym i chłodnym (właściwa temperatura 40C–6 0C). Zaś w okresie wzrostu odpowiednie stanowisko dla Trzmieliny to miejsce przewiewne i nasłonecznione bądź półcieniste. W okresie letnim należy zwiększyć obfitość podlewania, które należy powoli zmniejszać od sierpnia, ale trzeba uważać, żeby nie przesuszyć jej zbytnio. Z kolei na wiosnę liście trzeba umyć, aby usunąć z nich kurz. Nawożenie jest dopuszczalne od kwietnia do sierpnia. Najlepiej co dwa tygodnie. Młode rośliny powinniśmy przesadzać co roku w marcu, starsze rzadziej.
Zobacz także: Maranta (Maranta)
Rozmnażanie
REKLAMA
Trzmielinę japońską można rozmnażać za pomocą sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych. Zabieg ten wykonujemy wiosną. Od rośliny matecznej odcinamy kawałek wierzchołka pędowego. Tak powstałe nowe rośliny wsadzamy do świeżego podłoża. Trzmielina bardzo szybko ukorzenia się, jeżeli potraktujemy sadzonki ukorzeniaczem. Po kilku tygodniach uzyskamy nowe okazy.
Zbyt ciepłe miejsce zimą powoduje występowanie szkodników z rodziny czerwiowatych, porażenie przez pleśnie i zrzucenie liści. Wiosną rośliny trzeba mocna przyciąć. Pamiętajmy, że formy barwne potrzebują więcej światła i znacznie trudniej się rozmnażają.
REKLAMA
REKLAMA