REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Bożena Biela

REKLAMA

REKLAMA

Hortensja pochodzi z Ameryki oraz Azji. Od wielu lat uprawiana jest zarówno w mieszkaniu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Do najpopularniejszych odmian należy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla). Jest ona najbardziej atrakcyjna i występuje w wielu kolorach. Możemy spotkać odmiany o kwiatach niebieskich, różowych, czerwonych, białych oraz wielu odcieniach wyżej wymienionych barw.

Hortensja w naturalnym środowisku osiąga 2–3 metry wysokości. W doniczce jej wzrost dochodzi do pół metra. Jest to roślina, która przechodzi okres spoczynku. Gdy zaczynają się krótkie dni, przekwitłe okazy zaczynają gubić liście. Po okresie spoczynku w mieszkaniu mogą ponownie rozwinąć pąki.

REKLAMA

Zobacz także: Zielone i pachnące kwiaty w domu

Pielęgnacja hortensji na wiosnę i w lecie

Roślina ta lubi miejsca jasne. Nie powinniśmy jej jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ nagrzane promieniami liście mocno więdną. Hydrangea najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej, w miejscu przewiewnym. Warto ją na noc ustawić przy otwartym oknie lub wynosić na balkon. Od wiosny aż do momentu kiedy liście zaczną żółknąć, wymaga systematycznego obfitego podlewania, tak, żeby podłoże było stale wilgotne. Jednak doniczka nie może stać długo na podstawce z wodą, ponieważ grozi to zgniciem korzeni. Przy każdym podlewaniu hortensji należy je również nawozić. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych.


Kiedy kwiatostany hortensji zaczną tracić barwę, warto je obrywać. Dzięki temu zabiegowi przyśpieszamy zawiązywanie się i rozwój nowych pąków kwiatowych i dzięki temu w kolejnym sezonie roślina obficiej kwitnie. Należy przy tym usunąć krótki odcinek pędu wraz z parą niewielkich liści, ponieważ najsilniejsze pąki rozwijają się tuż pod nimi.

Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Pielęgnacja hortensji jesienią i w zimie

W ziemie stawiamy doniczki z roślinami w pomieszczeniu jasnym, gdzie temperatura będzie wahała się od 20C do 80C. Podlewamy je rzadko i oszczędnie, tak żeby w podłożu było tylko nieco wilgoci.

W lutym hortensje przesadzamy do większych doniczek wypełnionych świeżą porcją podłoża. Podłoże powinno być próchniczne, żyzne, kwaśne o pH 4,5–5,5. Następnie przenosimy je w cieplejsze (ok. 16°C) i jak najjaśniejsze miejsce.

Rozmnażanie hortensji

Hortensję rozmnaża się przez sadzonki zielne. Sadzonki pozyskujemy od czerwca do sierpnia. Tak uzyskane okazy wsadzamy do przygotowanych wcześniej doniczek z odpowiednią mieszanką piasku i torfu. Po 3–4 tygodniach powinny się ukorzenić.

Zobacz także: Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?

Aby hortensje kwitły na niebiesko lub ciemnofioletowo, trzeba wiosną i latem zasilać je specjalnym nawozem, np. Agrecol Hortensja Niebieska.

Gdy liście hortensji stają się jasnozielone lub żółte, oznacza to zbyt zasadowy odczyn gleby, należy wtedy wzbogacić podłoże kwaśnym torfem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Pergola na tarasie, ogród zimowy. Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę? Czy konieczne jest zgłoszenie budowy?

    Mieszkać da się i na tarasie. Co więcej w ciepłe dni jest to bardzo przyjemne. Coraz popularniejsza jest zabudowa tarasów w formie pergoli. Zamożniejsi budują sobie ogrody zimowe. Czy budowa takich obiektów wymaga spełnienia formalności przewidzianych przez Prawo budowlane?

    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    REKLAMA

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    REKLAMA