Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)
REKLAMA
REKLAMA
Hortensja w naturalnym środowisku osiąga 2–3 metry wysokości. W doniczce jej wzrost dochodzi do pół metra. Jest to roślina, która przechodzi okres spoczynku. Gdy zaczynają się krótkie dni, przekwitłe okazy zaczynają gubić liście. Po okresie spoczynku w mieszkaniu mogą ponownie rozwinąć pąki.
REKLAMA
Zobacz także: Zielone i pachnące kwiaty w domu
Pielęgnacja hortensji na wiosnę i w lecie
Roślina ta lubi miejsca jasne. Nie powinniśmy jej jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ nagrzane promieniami liście mocno więdną. Hydrangea najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej, w miejscu przewiewnym. Warto ją na noc ustawić przy otwartym oknie lub wynosić na balkon. Od wiosny aż do momentu kiedy liście zaczną żółknąć, wymaga systematycznego obfitego podlewania, tak, żeby podłoże było stale wilgotne. Jednak doniczka nie może stać długo na podstawce z wodą, ponieważ grozi to zgniciem korzeni. Przy każdym podlewaniu hortensji należy je również nawozić. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych.
Kiedy kwiatostany hortensji zaczną tracić barwę, warto je obrywać. Dzięki temu zabiegowi przyśpieszamy zawiązywanie się i rozwój nowych pąków kwiatowych i dzięki temu w kolejnym sezonie roślina obficiej kwitnie. Należy przy tym usunąć krótki odcinek pędu wraz z parą niewielkich liści, ponieważ najsilniejsze pąki rozwijają się tuż pod nimi.
Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?
Pielęgnacja hortensji jesienią i w zimie
W ziemie stawiamy doniczki z roślinami w pomieszczeniu jasnym, gdzie temperatura będzie wahała się od 20C do 80C. Podlewamy je rzadko i oszczędnie, tak żeby w podłożu było tylko nieco wilgoci.
W lutym hortensje przesadzamy do większych doniczek wypełnionych świeżą porcją podłoża. Podłoże powinno być próchniczne, żyzne, kwaśne o pH 4,5–5,5. Następnie przenosimy je w cieplejsze (ok. 16°C) i jak najjaśniejsze miejsce.
Rozmnażanie hortensji
Hortensję rozmnaża się przez sadzonki zielne. Sadzonki pozyskujemy od czerwca do sierpnia. Tak uzyskane okazy wsadzamy do przygotowanych wcześniej doniczek z odpowiednią mieszanką piasku i torfu. Po 3–4 tygodniach powinny się ukorzenić.
Zobacz także: Dlaczego nie zakwitła hortensja ogrodowa?
Aby hortensje kwitły na niebiesko lub ciemnofioletowo, trzeba wiosną i latem zasilać je specjalnym nawozem, np. Agrecol Hortensja Niebieska.
Gdy liście hortensji stają się jasnozielone lub żółte, oznacza to zbyt zasadowy odczyn gleby, należy wtedy wzbogacić podłoże kwaśnym torfem.
REKLAMA
REKLAMA