Pokrzywiec (Acalypha hispida)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Pokrzywiec powinien mieć warunki zbliżone do tropikalnych. Dobrze czuje się na lekko zacienionym, ciepłym (18 oC) i wilgotnym stanowisku. Z powodzeniem można postawić w kuchni czy łazience. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się także do biur i innych większych pomieszczeń. Największe wrażenie robi gdy stoi sam, bez towarzystwa innych kwiatów. Stawiając go nieco w nieco wyższym miejscu możemy dodatkowo wyeksponować kwiaty.
REKLAMA
Podlewanie
Bryła korzeniowa Pokrzywca powinna być stale wilgotna, ale wodę która zgromadzi się w podstawce należy usuwać. Pokrzywca najlepiej podlewać wodą odstaną. Latem należy dbać o dodatkowe podlewanie.
Zobacz także: Fatsja Japońska (Fatsja Japonica)
Przesadzanie
Pokrzywca przesadzamy co roku wiosną. Do tego celu najlepiej wykorzystać zwykłą ziemię kwiatową.
Nawożenie
Roślinę należy nawozić co dwa tygodnie, przez cały rok z wyjątkiem zimy. Do tego celu najlepiej wykorzystać nawóz organiczny.
Rozmnażanie
Pokrzywca rozmnażamy wiosną, poprzez przycięcie pędów wierzchołkowych. Pędy należy wsadzić do mieszanki ziemi i piasku utrzymując dużą wilgotność i temperaturę ok. 21°C . Po dwóch, trzech tygodniach można roślinę wysadzać do ziemi kwiatowej.
Zobacz także: Epipremnum pinnatum
Pielęgnacja
REKLAMA
Najdłuższe pędy Pokrzywca należy regularnie przycinać na wiosnę w celu rozkrzewienia oraz usuwać przekwitłe kwiaty. Zraszając roślinę należy omijać kwiatostany, gdyż ich zmoczenie wywołuje gnicie. Zbyt suche powietrze może spowodować atak przędziorków.
ważne
Pokrzywca nie należy stawiać w zasięgu małych dzieci i zwierząt. Wszystkie części rośliny są trujące, a jej soki dodatkowo podrażniają skórę, dlatego też do podcinania rośliny należy zakładać rękawiczki.
REKLAMA
REKLAMA