Konwalia (Convallaria)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Konwalia lub jasne i półcieniste stanowisko. W okresie spoczynku należy przenieść konwalię do pomieszczenia o temperaturze ok. 20˚C.
REKLAMA
Podlewanie
Ziemia z której znajduje się Konwalia powinna być stale wilgotna.
Przesadzanie
Po zakończeniu kwitnienia roślinę należy wystawić na zewnątrz. Konwalia wymaga żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby. Lekko kwaśnej – dla odmiany dziko rosnącej, czyli konwalii majowej (Convallaria majalis) i lekko zasadowej dla odmian ogrodowych, bardziej ozdobnych.
Zobacz także: Fiołek Afrykański (Sainpaulia)
Nawożenie
Wapnowanie gleby z której rośnie Konwalia sprzyja jej kwitnieniu. Konwalię można nawozić zgranulowanym obornikiem lub kompostem, podsypując ją opadłymi liśćmi.
Rozmnażanie
Konwalię rozmnażamy przez podział jesienią, lub wczesną wiosną. Do rozmnażania należy wybierać pędy o grubszych i tępo zakończonych końcach – kształt ten oznacza, że roślina zawiązała już pąki kwiatowe. Pędy sadzimy płytko, do szerszej donicy i pozostawiamy na zewnątrz zabezpieczając przed mrozem agrowłókniną lub ściółką z liści i kory. W styczniu roślinę przenosimy do domu i zaczynamy oszczędnie podlewać. Kwitnienie powinno nastąpić po ok. 2–4 tygodniach.
Zobacz także: Begonia królewska (Begonia rex)
Pielęgnacja
Konwalia nie wymaga zraszania a kwitnienie można osiągnąć o każdej porze roku. Wywołuje je podniesienie temperatury do 20˚C po uprzednim okresie spoczynku. Po takim zabiegu rośliny powinny zakwitnąć w ciągu 2–4 tygodni.
Chociaż konwalia wykorzystywana jest do wyrobu leków to sama roślina jest silnie trująca i powinna rosnąć na stanowisku niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Woda, w której stoją kwiaty konwalii również także staje się trująca.
REKLAMA
REKLAMA