Chryzantema (Chrysantemum)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Nasłonecznione. Dobrze czuje się w temperaturze średniej. W niższej temperaturze kwiaty zachowują większą trwałość. Chryzantema rozwija swoje zielone pokrycie w czasie długiego dnia, do zawiązania pąków kwiatowych niezbędny jest krótszy czas naświetlania 9–11 godzin.
Podlewanie
Od wiosny do jesieni Chryzantemy należy podlewać obficie. Zimą zaś mniej.
Zobacz także: Jak rozmnożać Ananasa?
Przesadzanie
Chryzantema w czasie okresu spoczynku jest zredukowana do kilku niewielkich pędów, nie wymaga więc przesadzania. Dobrze jednak co kilka lat odświeżać podłoże. Powinno być żyzne i próchniczne o zasadowym odczynie.
Nawożenie
Od kiedy pojawią się pierwsze zawiązki pąków Chryzantemę należy nawozić co tydzień. W pozostałym okresie – co miesiąc.
Zobacz także: Jakie są zwiastuny wiosny w mieszkaniu?
Rozmnażanie
Wczesną wiosną oddzielamy sadzonki wielkości około 6 cm i umieszczamy je w mieszance torfu i piasku, pod folią przy średniej lub niskiej temperaturze. Po kilku tygodniach można sadzonki przesadzić do doniczek.
Pielęgnacja
REKLAMA
Kwiaty, które przekwitły należy ręcznie usunąć – przedłuży to kwitnienie rośliny. Po całkowitym opadnięciu kwiatów przycinamy pędy do kilku centymetrów i przenosimy chryzantemę do chłodnego(4–6˚C), jasnego pomieszczenia i tam trzymamy, podlewając oszczędnie, aż do marca. Po wypuszczeniu pędów przycinamy je kilka razy by roślina się rozkrzewiła.
Chryzantema bardzo dobrze oczyszcza powietrze z lotnych zanieczyszczeń tj. formaldehyd, benzen i amoniak. Do uprawy domowej nie nadają się rośliny sprzedawane z przeznaczeniem na ozdobę grobów. Hodowcy stosują wobec nich środki do zahamowania wzrostu. Młode liście chryzantemy używa się do zup a płatki kwiatów jako przypraw lub w naparze na przeziębienia.
REKLAMA
REKLAMA