Asparagus – uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja asparagusa na wiosnę i w lecie
Asparagus lubi ciepłe, wilgotne i półcieniste miejsca. Najlepiej rozwija się na stanowisku jasnym, w temperaturze 130C–150C. Asparagusy należy podlewać co kilka dni. Co 14 dni nawozimy asparagus płynnym nawozem. W marcu, przed rozpoczęciem wegetacji, powinniśmy przyciąć stare, zeschnięte, wyblakłe gałązki tuż przy nasadzie korzeni. Tak zregenerowaną roślinę wraz z donicą wstawiamy do naczynia z letnią wodą i pozostawiamy do czasu, aż cała bryła korzeniowa nasiąknie wodą. Kiedy wykonujemy ten zabieg warto po nim przesadzić roślinę.
Zobacz także: Kwiaty na stanowisko półcieniste
Pielęgnacja asparagusa jesienią i w zimie
Asparagus, w okresie spoczynku nie powinien przebywać w pomieszczeniu, w którym jest mniej niż 70C. Przy obniżonej temperaturze powinniśmy ograniczyć podlewanie i nawożenie. Asparagusa warto przechowywać w jasnym miejscu.
Rozmnażanie asparagusa
REKLAMA
Na przełomie marca i kwietnia nasiona asparagusa wysiewamy do mieszanki złożonej z ziemi i piasku. Nasionom do prawidłowego kiełkowania powinniśmy zapewnić stałą wilgotność oraz temperaturę około 210C. Po 3–4 tygodniach powinniśmy otrzymać pierwsze kiełki. Kiedy siewki osiągną 5–7 cm przesadzamy je do większych doniczek i pielęgnujemy jak dorosłe okazy.
Asparagusa można również rozmnażać przez podział starszych egzemplarzy. Otrzymane sadzonki przesadzamy do świeżej ziemi i trzymamy w przewiewnym pomieszczeniu, gdzie temperatura ma około 150C.
Zobacz także: Kalatea (Calathea)
Asparagus uprawiany jest najczęściej w naczyniach wiszących lub stojakach na kwiaty, ponieważ wówczas wypuszcza długie, zwisające pędy. Natomiast szparag lekarski może być uprawiany w ogrodzie, gdyż jego karpa zimą nie przemarza. Roślina ta dostarcza nie tylko zieleni do bukietów – jej młode pędy to smaczne i delikatne warzywo.
REKLAMA
REKLAMA