Ctenanthe (Ctenanthe)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Idealne stanowisko dla ctenanthe powinno być lekko zacienione. Roślina wymaga wysokiej wilgotności. Lubi ruch powietrza wytwarzający się na przykład przez przemieszczanie się domowników, ale nie toleruje przeciągów. Ctenanthe nie powinna stać na uboczu. Dobrze sprawdzi się zarówno jako zielone tło dla roślin kwitnących, lecz także wyeksponowana jako pojedynczy okaz. Roślinie służy wyższa temperatura (nie powinna spadać poniżej 16˚C). Jest znana z odporności na dym tytoniowy.
Zobacz także: Kwiaty na stanowisko półcieniste
Podlewanie
Ctenanthe podlewamy letnią, wapienną wodą. Od wiosny do jesieni obficie, zimą rzadziej. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Jeśli po trzydziestu minutach od podlania w podstawce nadal stoi woda, należy ją wylać.
Przesadzenie
Wiosną. Młode egzemplarze przesadzamy w zależności od potrzeb rokrocznie lub co dwa lata, starsze co 2–3 lata. Podłoże powinno być przepuszczalne, można użyć mieszanki kompostowej i torfu. Niezbędna jest warstwa drenażu na dnie doniczki, co zapewni dopływ powietrza korzeniom i zapobiegnie ich gniciu w razie przelania.
Nawożenie
W okresie wegetacyjnym nawozimy raz na miesiąc nawozem płynnym. W pozostałym czasie zaprzestajemy nawożenia.
Zobacz także: Guzmania
Rozmnażanie
Ctenanthe rozmnażamy podczas przesadzania oddzielając młode rośliny od macierzystej.
Pielęgnacja
Usychanie końcówek liści jest oznaką zbyt suchego powietrza. Roślinę powinno się regularnie zraszać, zwłaszcza w okresie grzewczym. Bywa ofiarą ataków czerwonych roztoczy i mszyc.
Ctenanthe posiada poduszeczki stawowe, dzięki którym o zmierzchu składa liście do pionu a o świcie ponownie je rozkłada.
REKLAMA
REKLAMA