REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Hipoteka bankowa- szczególny rodzaj hipoteki

Hipoteka bankowa uregulowana jest w prawie bankowym. Jest hipoteka umowną. Jest określana jako przywilej banku i charakteryzuje się szczególnymi uregulowaniami.

Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę

W listopadzie 2007 roku uzyskałam z mojej spółdzielni mieszkaniowej przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe. Z uwagi na brak unormowań dotyczących gruntu do chwili obecnej nie mogłam przekształcić prawa spółdzielczego w odrębną własność. Z informacji które przekazała mi Spółdzielnia wynika, że sprawa gruntu będzie uregulowana w ciągu dwóch miesięcy , lecz według spółdzielni do niczego mnie to nie upoważnia, gdyż żaden notariusz nie sporządzi aktu notarialnego a Sądy odmawiają wpisu do Księgi Wieczystej. Ponadto wszystkie akty zawarte w wyniku znowelizowanej ustawy o spółdzielczości tzw. wykup za 1 zł są z mocy prawa nie ważne jak również moja umowa o przekształceniu prawa na prawo własnościowe. Czy stanowisko spółdzielni jest prawidłowe, twierdzi że opiera się wyrok Trybunały Konstytucyjnego.

Opodatkowanie dofinansowania wymiany okien przez spółdzielnię

Planuję wymianę okien w mieszkaniu spółdzielczym. Spółdzielnia oferuje mi zwrot części kosztów z funduszu remontowego- czy zapłacę podatek dochodowy?

Przekształcanie mieszkań spółdzielczych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 17 grudnia 2008 r. (sygn. akt P 16/08) uznał przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych za niezgodne z konstytucją w części, która pozwalała na wykup mieszkań za „złotówkę”.  Wejście w życie orzeczenia zostało jednak odroczone- co oznacza, że do końca roku nadal można korzystać z preferencyjnych zasad wykupu.

REKLAMA

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

Czy można przenieść pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę (budynku mieszkalnego, komercyjnego bądź jakiejkolwiek budowli) jako jedno z uprawnień związanych z posiadaną nieruchomością może być bez większych komplikacji przeniesione na osobę lub osoby trzecie.

Przymusowy wykup nieruchomości

W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?

Zasiedzenie skrawka nieruchomości

Moi rodzice w latach 70 tych kupili od miasta grunt i wybudowali domek, 5 lat temu własność przenieśli na mnie. Teraz miasto upomina się o pas ziemi szerokości 2 metrów – biegnący wzdłuż ulicy – twierdząc, że bezprawnie ją zajmujemy. Sprawa została skierowana do sądu- księga wieczysta wskazuje, że miast ma rację – czy mogę jakoś się bronić przed wydaniem ziemi ?

REKLAMA

Jak zasiedzieć służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj służebności gruntowej. Jest ona ustanawiana w sytuacji, gdy dana nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub nie ma odpowiedniego dostępu do należących do tej nieruchomości budynków.

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

Umowa z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

Z usług pośredników w obrocie nieruchomości korzystamy coraz częściej. Ze względu na oszczędność czasu oraz profesjonalną obsługę. Ważne jest jednak aby umowa została sporządzona w odpowiedniej formie - na piśmie.

Co zrobić ze słupem wysokiego napięcia?

Posiadasz na swojej nieruchomości słup energetyczny ? A może inny element infrastruktury przesyłu gazu, energii czy płynów? Zobacz co możesz dostać w zamian za wykorzystywanie twojej nieruchomości.

Sprzedaż lokali mieszkalnych po adaptacji

Po zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od początku 2007r. powstaje wiele wątpliwości dot. wysokości należnego podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.  

Kiedy można znieść służebność gruntową

Służebność gruntowa jest prawem, na podstawie którego właściciel nieruchomości władnącej może m.in. korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, najczęściej uzyskuje prawo przejazdu i przechodu przez sąsiednią nieruchomość, aby uzyskać dostęp do drogi publicznej. Ustanowiona może zostać przez oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej bądź orzeczeniem sądu, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia.

Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak opodatkować cesję praw do mieszkania?

Jeżeli zawieramy z deweloperem umowę o budowę lokalu mieszkalnego (mieszkania lub domu) uzyskujemy prawo do żądania od dewelopera wyodrębnienia i przeniesienia własności tego lokalu po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku. Prawo to możemy sprzedać innej osobie w drodze cesji- opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, obiektu handlowego, a nawet remont budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta na wniosek osoby, która posiada prawo do terenu.

Jak wykorzystać książeczkę mieszkaniową?

Książeczki mieszkaniowe – popularna w okresie PRL forma oszczędzania na mieszkanie – nie straciły całkowicie wartości po zmianie ustroju. Książeczki mieszkaniowe można wykorzystać do częściowego finansowania inwestycji mieszkaniowych.

Jak odrolnić działkę?

Wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim to jednak nastąpi, trzeba załatwić dużo formalności, oraz uzbroić się w cierpliwość.

Jak uzyskać decyzję o warunkach zabudowy?

Każda w zasadzie budowa w Polsce wymaga jakiejś formy zezwolenia i podlega kontroli państwowej (głównie samorządowej). Do nielicznych zaś można zaliczyć te części kraju, w których uchwalono miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: czyli plany, które sugerują gdzie w obrębie gminy/miasta można zbudować konkretny obiekt. W sytuacji gdy planu nie ma, musimy uzyskać indywidualną dla naszej nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co ważne możemy to zrobić zanim zakupimy ziemię- pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Wydanie decyzji jest bezpłatne.

Zarząd w "dużej" wspólnocie

Wspólnota niezależnie od wielkości może powołać zarząd- czyli przekazać ciężar administrowania nieruchomością na rzecz jednej, lub kilku osób. Taki zarząd działa podobnie jak w przypadku spółek z o.o. czy akcyjnych.

Zarząd bezpośredni w małej wspólnocie

Mieszkając w budynku w którym znajduje się mniej niż 7 lokali (np. mała kamienica), a objęte są oddzielną własnością, znajdujemy się w wspólnocie mieszkaniowej(tzw. małej wspólnocie), choć możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Jest to zazwyczaj niezauważalne, do momentu w którym nie pojawią się problemy związane z wzięciem odpowiedzialności, czy poniesieniem określonych kosztów związanych z tym co w budynku jest wspólne (np. naprawa dachu, czy kotła grzewczego).

Jak zawiadamiać o robotach nie wymagających pozwolenia na budowę

Znaczna część robót budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tak nie obejdzie się bez powiadamiania odpowiednich organów. Jeżeli powiadomienie jest obowiązkowe, jego brak skutkuje powstaniem samowoli budowlanej, wymagającej legalizacji. Nie zawiadomienie o rozbiórce, to wykroczenia zagrożonego karą grzywny.

Jaka budowa nie wymaga pozwolenia?

Co do zasady wszystko co chcemy wybudować na działce wymaga pozwolenia na budowę. Od tej zasady istnieją jednak konkretne wyłączenia.

Jak zawrzeć dobrą umowę z pośrednikiem?

Pragnąc kupić dom, lub mieszkanie, a nawet szukając korzystnej oferty najmu lokalu, często brak nam możliwości i czasu, żeby samemu poszukiwać zarówno oferty jak i nabywcy. Z tego powodu coraz częściej zwracamy się o pomoc do pośredników w obrocie nieruchomościami. Z jednej strony odciąży nas to od samodzielnego szukania kontrahentów oraz pozwoli ograniczyć liczbę niepoważnych, lub fałszywych ofert, z drugiej może nas narazić na koszty… a w przypadku nieuczciwych pośredników wcale nie małe.

Jak znieść współwłasność nieruchomości

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa. Zwłaszcza jeśli mała powierzchnia znajduje się w posiadaniu wielu osób (np. w wyniku postępowania spadkowego). Korzystanie z niej może więc być niemożliwe. Zgoda pomiędzy współwłaścicielami może także być chwilowa. W takiej sytuacji należy znieść współwłasność.

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Jak podzielić nieruchomość gruntową?

Posiadając dużą atrakcyjną działkę, możemy się zastanowić nad jej podziałem. Sprzedaż kilku działek pod zabudowę , może okazać się zarówno łatwiejsza jak i bardziej dochodowa niż jednej dużej.
Podział działki nie jest jednak tak prosty jak by się wydawało i wiąże się z wieloma czynnościami faktycznymi i administracyjnymi.

Jak sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości?

Umowa przedwstępna pozwala na zabezpieczenie obu stron przed ewentualnym zerwaniem negocjacji dotyczących sprzedaży nieruchomości. W zależności od swojej formy umowa taka będzie miała różne skutki.

Kiedy musimy się liczyć z Agencją Nieruchomości Rolnych [ANR]

Nieruchomości rolne, oraz uznawane za rolne (czyli niezabudowane) są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od działek budowlanych, które możemy wykorzystać do budowy domu. Jednakże obrót nieruchomościami rolnymi podlega kontroli państwowej- a konkretnie Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości?

W obecnym stanie prawnym istnieją lekkie zawirowania dotyczące zarówno zwolnienia z podatku sprzedaży nieruchomości, jak i samego opodatkowania. Wszystko przez to, że różne są zasady dot. nieruchomości uzyskanych przez nas przed 01.01.2007 r. i po tej dacie.

Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Obrót nieruchomościami, nawet nieprofesjonalny zawsze wiąże się z powstaniem dodatkowych kosztów. Część z nich generowana jest przez notariusza, cześć przez przepisy podatkowe (niniejsze opracowanie nie dotyczy podatku dochodowego), część powstaje w zupełnie inny sposób.

Jak zasiedzieć nieruchomość?

Czasami korzystamy z nieruchomości czując się jej właścicielem. Płacimy podatek od nieruchomości, uprawiamy ziemię, budujemy dom. Z ziemi korzystał już np. nasz ojciec i wszyscy uważali go za właściciela. Może okazać się jednak wg prawa nie był właścicielem. Można to naprawić poprzez zasiedzenie.

REKLAMA