REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie 2007 roku uzyskałam z mojej spółdzielni mieszkaniowej przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe. Z uwagi na brak unormowań dotyczących gruntu do chwili obecnej nie mogłam przekształcić prawa spółdzielczego w odrębną własność. Z informacji które przekazała mi Spółdzielnia wynika, że sprawa gruntu będzie uregulowana w ciągu dwóch miesięcy , lecz według spółdzielni do niczego mnie to nie upoważnia, gdyż żaden notariusz nie sporządzi aktu notarialnego a Sądy odmawiają wpisu do Księgi Wieczystej. Ponadto wszystkie akty zawarte w wyniku znowelizowanej ustawy o spółdzielczości tzw. wykup za 1 zł są z mocy prawa nie ważne jak również moja umowa o przekształceniu prawa na prawo własnościowe. Czy stanowisko spółdzielni jest prawidłowe, twierdzi że opiera się wyrok Trybunały Konstytucyjnego.

Nie

REKLAMA

Stanowisko przedstawione przez Spółdzielnię mieszkaniową jest całkowicie błędne, a wręcz stoi w zupełnej sprzeczności z powoływanym przez nią orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08).

Trybunał, orzekł co prawda, iż przepisy znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (pozwalające na przekształcenie mieszkań spółdzielczych „za złotówkę) są niekonstytucyjne, ale:

REKLAMA

1. Wprost w uzasadnieniu wyroku (który stanowi jego nieodłączną część i jest de facto obowiązującą wykładnią konstytucji i przepisów ustawy) stwierdził, iż w żadnym wypadku jego wolą nie jest podważenie skuteczności umów zawartych przed wydaniem wyroku. Stąd spółdzielnia NIE MA PRAWA twierdzić, iż przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe, czy w odrębną własność lokalu jest „nieważne”. Wszystkie umowy zawarte do czasu wejścia w życie orzeczenia muszą być honorowane i są bezwzględnie wiążące.
2. Wejście w życie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego zostało odroczone w czasie- do 30.12.2009r. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału zakwestionowane przepisy pozostają do tego czasu w mocy. Oznacza to wprost, iż spółdzielnia do końca roku jest nadal zobowiązana do przekształcenia prawa spółdzielczego w odrębną własność (zakładając, że kwestie własności gruntu zostały uregulowane a spółdzielca nie zalega z żadnymi opłatami) za niewielką opłatą.
3. Co więcej, spółdzielcy przysługuje roszczenie o przekształcenie mieszkania i zawarcia z nim przez spółdzielnię umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Stąd nadal (do 30 grudnia) może wnieść pozew do sądu (wolny od wpisu sądowego) o wydanie tzw. zastępczego oświadczenia woli spółdzielnie w przedmiocie ww. umowy.
4. Nie jest prawdą, że sądy cywilne nie rozpoznają spraw, ani że sądy wieczysto księgowe nie uwzględniają wniosków o wpisanie odrębnej własności. Sądy są związane wyrokiem Trybunały, który w uzasadnieniu wprost wskazał na obowiązek dalszego stosowania zakwestionowanych przepisów- do czasu wejścia w życie orzeczenia lub zmiany ustawy przez ustawodawcę.

Spółdzielnie prawdopodobnie będą występować przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania za straty wynikłe z błędnych przepisów- natomiast nie mają żadnych roszczeń w stosunku do byłych i obecnych spółdzielców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zauważyć, iż sytuacja różni się w zależności od spółdzielni mieszkaniowych. Część z nich wprost ogłasza, iż do czasu wejścia w życie orzeczenia nadal honorować będzie wnioski o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Część jak widać w przedstawionym pytaniu stara się utrzymać dotychczasowy stan- narażając się na liczne procesy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA