Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Stanowisko przedstawione przez Spółdzielnię mieszkaniową jest całkowicie błędne, a wręcz stoi w zupełnej sprzeczności z powoływanym przez nią orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08).
Trybunał, orzekł co prawda, iż przepisy znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (pozwalające na przekształcenie mieszkań spółdzielczych „za złotówkę) są niekonstytucyjne, ale:
REKLAMA
1. Wprost w uzasadnieniu wyroku (który stanowi jego nieodłączną część i jest de facto obowiązującą wykładnią konstytucji i przepisów ustawy) stwierdził, iż w żadnym wypadku jego wolą nie jest podważenie skuteczności umów zawartych przed wydaniem wyroku. Stąd spółdzielnia NIE MA PRAWA twierdzić, iż przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe, czy w odrębną własność lokalu jest „nieważne”. Wszystkie umowy zawarte do czasu wejścia w życie orzeczenia muszą być honorowane i są bezwzględnie wiążące.
2. Wejście w życie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego zostało odroczone w czasie- do 30.12.2009r. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału zakwestionowane przepisy pozostają do tego czasu w mocy. Oznacza to wprost, iż spółdzielnia do końca roku jest nadal zobowiązana do przekształcenia prawa spółdzielczego w odrębną własność (zakładając, że kwestie własności gruntu zostały uregulowane a spółdzielca nie zalega z żadnymi opłatami) za niewielką opłatą.
3. Co więcej, spółdzielcy przysługuje roszczenie o przekształcenie mieszkania i zawarcia z nim przez spółdzielnię umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Stąd nadal (do 30 grudnia) może wnieść pozew do sądu (wolny od wpisu sądowego) o wydanie tzw. zastępczego oświadczenia woli spółdzielnie w przedmiocie ww. umowy.
4. Nie jest prawdą, że sądy cywilne nie rozpoznają spraw, ani że sądy wieczysto księgowe nie uwzględniają wniosków o wpisanie odrębnej własności. Sądy są związane wyrokiem Trybunały, który w uzasadnieniu wprost wskazał na obowiązek dalszego stosowania zakwestionowanych przepisów- do czasu wejścia w życie orzeczenia lub zmiany ustawy przez ustawodawcę.
Spółdzielnie prawdopodobnie będą występować przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania za straty wynikłe z błędnych przepisów- natomiast nie mają żadnych roszczeń w stosunku do byłych i obecnych spółdzielców.
Warto zauważyć, iż sytuacja różni się w zależności od spółdzielni mieszkaniowych. Część z nich wprost ogłasza, iż do czasu wejścia w życie orzeczenia nadal honorować będzie wnioski o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Część jak widać w przedstawionym pytaniu stara się utrzymać dotychczasowy stan- narażając się na liczne procesy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.