REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

REKLAMA

REKLAMA

Osoba posiadając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego może do końca 2009 wykupić mieszkanie „za złotówkę”- często na drodze stoją jednak kwestie związane z wkładem mieszkaniowym… jak się okazuje, często niesłusznie.

Modelowa sytuacja

REKLAMA

Dla celów niniejszego artykułu, przydatne będzie przywołanie konkretnego przykładu- odpowiadającego sytuacji wielu rodzin- i pokazujący pewien problem związany z lokatorskim prawem do lokalu.

Małżeństwu Joanny i Jana Kowalskim przysługiwało lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego (wnieśli pełen wkład mieszkaniowy, sporządzono odpowiednie umowy). Jan Kowalski zmarł już po ustanowieniu prawa w 1995 roku, pozostawiając żonę i dwójkę dzieci. Po nowelizacji przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Joanna (jako jedyna osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego) postanowiła je przekształcić w odrębną własność lokalu. Spółdzielnia odmówiła, twierdząc, że musi jej przysługiwać także pełne prawo do wkładu mieszkaniowego- a ten z uwagi na prawo spadkowe przysługiwał w części również jej dzieciom.

Wkład mieszkaniowy a prawo do lokalu

W tym miejscu należy przybliżyć specyfikę wkładu mieszkaniowego (budowlanego) w spółdzielni mieszkaniowej. Jest to opłata wnoszona przez spółdzielcę, w zamian za uzyskanie prawa do lokalu. Można to porównać do wykupienia udziału w spółce z o.o., w celu stania się wspólnikiem lub wprost do prawa spółdzielczego i instytucji wkładu do spółdzielni produkcyjnej. Wkład ma więc określoną (waloryzowaną wartość) spółdzielca nie może jednak nim dysponować- znajduje się on w „gestii” spółdzielni do czasu istnienia spółdzielczego prawa (po jego wygaśnięciu- jest zwracany w zwaloryzowanej wartości).

Nie można było uzyskać spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jeśli nie wniesiono wkładu zgodnie ze statutem spółdzielni.

W odróżnieniu od lokatorskiego prawa do lokalu, wkład mieszkaniowy (jako przedmiot majątkowy o określonej wartości) podlega ogólnym zasadom dziedziczenia.

W podanej powyżej sytuacji, prawo do wkładu mieszkaniowego uległo podziałowi. Z uwagi na fakt wspólnego wniesienia wkładu (we wspólności majątkowej) po śmierci jednego z małżonków powstała współwłasność – 50% wkładu przypadło matce, pozostała połowa uległa podziałowi pomiędzy spadkobierców. Każdy z nich (matka i dzieci) odziedziczyli po 1/3 majątku spadkodawcy. Stąd struktura udziałów we wkładzie wygląda następująco:
• matka: 1/2 +1/3x1/2 = 4/6 = 2/3
• każde z dzieci po 1/6 udziału we wkładzie.

Czy podzielone prawo do wkładu mieszkaniowego jest przeszkodą do wykupienia mieszkania?

Analiza przepisów prawa o spółdzielniach mieszkaniowych sugeruje, że nie. Art. 12 ustawy, wskazuje warunki jakie musi spełnić spółdzielca aby wykupić mieszkanie na własność jest to:

 •  przysługujące spółdzielcy prawo spółdzielcze;
 •  wniesienie wkładu mieszkaniowego (budowlanego) oraz spłacenie odsetek i kredytu zaciągniętego na budowę budynku przypadającą na dany lokal;
 •  spłata minimalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji (zazwyczaj kilkanaście, kilkadziesiąt PLN).
 •  spłata zadłużenia z tytułu opłat (czynszu itp.) jeśli występowały.

REKLAMA

Jak widać ustawa, nie przewiduje tego, że całość wkładu musi być skupiona w rękach jednej osoby- uzależniając przekształcenie od tego czy wkład mieszkaniowy był wniesiony w całości, czy nie. Jeśli był, a z czasem prawo to uległo podziałowi, nie powinno to (na gruncie ustawy) mieć wpływu na przekształcenie lokalu.

Ewentualny problem rozliczeń pomiędzy spadkobiercami (tylko jeden z nich może mieć spółdzielcze prawo do lokalu) jest ich „wewnętrznym” problemem i nie powinno wpływać na relację spółdzielca . Spółdzielnia w zakresie przekształcania prawa spółdzielczego w odrębną własność nie ma podstaw do innego stanowiska.

Jeśli statut spółdzielni stanowi inaczej – jest on niezgodny z ustawą. Statut nie może wprowadzać dodatkowych warunków oprócz tych wskazanych w ustawie.

Co jeśli nie chcemy iść do sądu

Spółdzielca, który spełnia warunki do przekształcenia prawa (a nie zachodzą przeszkody związane z prawem do gruntu na którym stoi budynek) ma roszczenie o zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, którego może dochodzić przed sądem. Nie zawsze jednak jest to warte zachodu.

Jeśli spółdzielnia domaga się skupienia praw do wkładu mieszkaniowego w rękach jednej osoby (podzielonego przez śmierć spółdzielcy)- można tego dokonać b. niskim kosztem. Procedura ta podzielona jest na 2 etapy:

 • • przeprowadzenie postępowania spadkowego-
  • należy wykazać, że dane osoby rzeczywiście są spadkobiercami zmarłego spółdzielcy. Postępowanie można przeprowadzić przed sądem lub notariuszem. (koszt od 50 zł do ok. 300 zł w zależności od wybranego rozwiązania). Przy czym warto zauważyć, że wizyta u notariusza, jakkolwiek droższa, jest zdecydowanie szybsza.
  • Należy pamiętać o zgłoszeniu spadku do urzędu skarbowego.

Jak przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku
Jak przeprowadzić postępowanie u notariusza

 • dokonanie działu spadku 
  • jeśli w majątku spadkowym nie było nieruchomości, umowę o dział spadku (forma zniesienia współwłasności) może być dokonana w zwykłej formie pisemnej – bez konieczności udawania się do notariusza. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość- można dokonać częściowego działu dotyczącego wyłącznie wkładu mieszkaniowego – również w zwykłej formie pisemnej (art. 1037 i 1038 kc).

W ramach działu spadku nie trzeba wskazywać wartości wkładu mieszkaniowego – wystarczy wskazać przeniesienie określonego udziału (np. 1/3).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA