REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt- zmienny: od ok. 500 zł (spłata, notariusz, księga wieczysta).

Wymagane dokumenty: brak.

Krok pierwszy: czy skorzystam z preferencyjnych warunków?

Aby skorzystać z możliwości taniego przekształcenia praw spółdzielczych, w odrębną własność lokalu, trzeba spełnić pewne warunki.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Należy uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
  • UWAGA: wiele osób nie może wykupić mieszkań z powodu nieuregulowanych odsetek od kredytu: porównaj.
  • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
  • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
    • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania p. Nowaków – 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

UWAGA: Jeśli nie spełniacie warunków, możecie i tak przekształcić prawo spółdzielcze we własność lokalu. Wiąże się to jednak z dużo większymi kosztami- np. spłatą odsetek od kredytu. O koszty ewentualnego przekształcenia warto zapytać w spółdzielni.

Krok 2: sprawdzamy nieruchomość

Jakkolwiek nie jest to obowiązkowe, warto zainteresować się na tym etapie kwestią własności nieruchomości, na której znajduje się nasz blok.

Jeżeli bowiem spółdzielnia nie jest właścicielem , ani użytkownikiem wieczystym gruntów, przekształcenie naszego mieszkania nie nastąpi aż do czasu uregulowania własności ziemi.

Informacji powinna nam udzielić spółdzielnia. Jeśli chcemy sami się upewnić powinniśmy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się nasz blok i wnieść o wgląd w księgę wieczystą nieruchomości.

Krok 3: składamy wniosek.

Wniosek składamy do prezesa spółdzielni, według wzoru : wzór

Pamiętajmy o tym żeby wniosek podpisał również nasz małżonek jeśli prawo spółdzielcze przysługuje nam wspólnie.

UWAGA: Wniosek składamy osobiście w spółdzielni (pamiętajmy o potwierdzeniu złożenia), lub wyślijmy listem poleconym- zachowajmy potwierdzenie nadania.

Krok 4: czekamy na odpowiedź

W pierwszej kolejności (jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej) spółdzielnia powinna nam przedstawić koszty związane z przekształceniem prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu.

REKLAMA

Zarząd spółdzielni ma 3 miesiące od dnia złożenia przez nas wniosku (warto złożyć go osobiście, i uzyskać pokwitowanie z datą) na podpisanie z nami umowy o ustanowienie oddzielnej własności lokalu (o ile rzecz jasna wnieśliśmy opłatę).

UWAGA: przekształcenie nie dojdzie do skutku jeżeli spółdzielnia nie jest właścicielem, lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której znajduje się nasz budynek. (np. jest jedynie dzierżawcą).

Spółdzielnie mają jednak ułatwione zadanie w zasiedzeniu gruntów, spółdzielcy mogą je również do tego „mobilizować” : porównaj.

Krok 4,5: kierujemy sprawę do sądu

Jeżeli spółdzielnia nie podejmuje działań zmierzających do ustanowienia na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, mimo iż spełniamy wszystkie warunki, możemy skierować sprawę do sądu. – właściciel prawa do lokalu spółdzielczego jest w takiej sytuacji zwolniony od wpisu sądowego, a koszty procesu ponosi spółdzielnia.

UWAGA: niedopełnienie obowiązków przez zarząd spółdzielni powoduje powstanie odpowiedzialności karnej po stronie członków zarządu!

Krok 5 zawieramy umowę / dokonujemy wpisu

Jeżeli spółdzielnia wypełnia swoje obowiązki, zawiera z lokatorem umowę przeniesienia własności lokalu, po spełnieniu przez niego obowiązków (co do zasady wniesienia odpowiednich opłat – patrz krok 1).

Umowa ma formę aktu notarialnego, jednakże opłata notarialna jest znacząco obniżona i wynosi do ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli kwestia zawarcia umowy została rozpatrzona przez sąd, wyrok wydany w sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni i stanowi podstawę do wpisania, lub założenia księgi wieczystej dla lokalu.

Uwagi ogólne:

+ sporządzenie wniosku i wypełnienie warunków jest proste

- spółdzielnie nie są zainteresowane „utratą lokatorów”- duża liczba mieszkań własnościowych skutkuje podziałem spółdzielni.

- grunty na których znajdują się bloki często mają nieuregulowany stan prawny- co utrudnia i wydłuża proces przekształcania mieszkań.

+ za niedotrzymanie terminów ustawowych Członkom zarządu spółdzielnie grozi odpowiedzialność karna- powinno to ich mobilizować do przekształcania mieszkań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA