REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za grosze?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia zmiana prawa pozwala na przekształcenie lokatorskiego i własnościowego prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu (tzw. mieszkanie hipoteczne) za kwotę w optymalnych warunkach nie przekraczającej kilkudziesięciu złotych. W niniejszej poradzie, przestawię jak to zrobić.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt- zmienny: od ok. 500 zł (spłata, notariusz, księga wieczysta).

Wymagane dokumenty: brak.

Krok pierwszy: czy skorzystam z preferencyjnych warunków?

Aby skorzystać z możliwości taniego przekształcenia praw spółdzielczych, w odrębną własność lokalu, trzeba spełnić pewne warunki.:

 • Należy uiścić w całości „tzw. wkład budowlany” (czyli przypadający na dane mieszkanie kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię, wraz z odsetkami
 • UWAGA: wiele osób nie może wykupić mieszkań z powodu nieuregulowanych odsetek od kredytu: porównaj.
 • Spłacić ewentualne zadłużenie z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynszu)
 • Wpłacić „nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal”
  • Np. wsparcie w spłacie kredytu udzielone przez państwo wyniosło w stosunku do mieszkania p. Nowaków – 100.000 zł (starych). Po denominacji wartość ta wynosi… 10 zł – tyle muszą zapłacić.

UWAGA: Jeśli nie spełniacie warunków, możecie i tak przekształcić prawo spółdzielcze we własność lokalu. Wiąże się to jednak z dużo większymi kosztami- np. spłatą odsetek od kredytu. O koszty ewentualnego przekształcenia warto zapytać w spółdzielni.

Krok 2: sprawdzamy nieruchomość

Jakkolwiek nie jest to obowiązkowe, warto zainteresować się na tym etapie kwestią własności nieruchomości, na której znajduje się nasz blok.

Jeżeli bowiem spółdzielnia nie jest właścicielem , ani użytkownikiem wieczystym gruntów, przekształcenie naszego mieszkania nie nastąpi aż do czasu uregulowania własności ziemi.

Informacji powinna nam udzielić spółdzielnia. Jeśli chcemy sami się upewnić powinniśmy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się nasz blok i wnieść o wgląd w księgę wieczystą nieruchomości.

Krok 3: składamy wniosek.

Wniosek składamy do prezesa spółdzielni, według wzoru : wzór

Pamiętajmy o tym żeby wniosek podpisał również nasz małżonek jeśli prawo spółdzielcze przysługuje nam wspólnie.

UWAGA: Wniosek składamy osobiście w spółdzielni (pamiętajmy o potwierdzeniu złożenia), lub wyślijmy listem poleconym- zachowajmy potwierdzenie nadania.

Krok 4: czekamy na odpowiedź

W pierwszej kolejności (jeśli nie ustaliliśmy tego wcześniej) spółdzielnia powinna nam przedstawić koszty związane z przekształceniem prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu.

REKLAMA

Zarząd spółdzielni ma 3 miesiące od dnia złożenia przez nas wniosku (warto złożyć go osobiście, i uzyskać pokwitowanie z datą) na podpisanie z nami umowy o ustanowienie oddzielnej własności lokalu (o ile rzecz jasna wnieśliśmy opłatę).

UWAGA: przekształcenie nie dojdzie do skutku jeżeli spółdzielnia nie jest właścicielem, lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na której znajduje się nasz budynek. (np. jest jedynie dzierżawcą).

Spółdzielnie mają jednak ułatwione zadanie w zasiedzeniu gruntów, spółdzielcy mogą je również do tego „mobilizować” : porównaj.

Krok 4,5: kierujemy sprawę do sądu

Jeżeli spółdzielnia nie podejmuje działań zmierzających do ustanowienia na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, mimo iż spełniamy wszystkie warunki, możemy skierować sprawę do sądu. – właściciel prawa do lokalu spółdzielczego jest w takiej sytuacji zwolniony od wpisu sądowego, a koszty procesu ponosi spółdzielnia.

UWAGA: niedopełnienie obowiązków przez zarząd spółdzielni powoduje powstanie odpowiedzialności karnej po stronie członków zarządu!

Krok 5 zawieramy umowę / dokonujemy wpisu

Jeżeli spółdzielnia wypełnia swoje obowiązki, zawiera z lokatorem umowę przeniesienia własności lokalu, po spełnieniu przez niego obowiązków (co do zasady wniesienia odpowiednich opłat – patrz krok 1).

Umowa ma formę aktu notarialnego, jednakże opłata notarialna jest znacząco obniżona i wynosi do ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli kwestia zawarcia umowy została rozpatrzona przez sąd, wyrok wydany w sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni i stanowi podstawę do wpisania, lub założenia księgi wieczystej dla lokalu.

Uwagi ogólne:

+ sporządzenie wniosku i wypełnienie warunków jest proste

- spółdzielnie nie są zainteresowane „utratą lokatorów”- duża liczba mieszkań własnościowych skutkuje podziałem spółdzielni.

- grunty na których znajdują się bloki często mają nieuregulowany stan prawny- co utrudnia i wydłuża proces przekształcania mieszkań.

+ za niedotrzymanie terminów ustawowych Członkom zarządu spółdzielnie grozi odpowiedzialność karna- powinno to ich mobilizować do przekształcania mieszkań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA