REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Obowiązujące od 31 lipca 2007 roku przepisy zmienionej Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwiały wykup mieszkań lokatorskich i własnościowych przy symbolicznych opłatach. Zostały one jednak zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, który wyrokiem z dnia 17 grudnia 2008 roku uznał je za niekonstytucyjne i ograniczył ich obowiązywanie do 30 grudnia 2009 roku. Wielu osobom wydawało się że to koniec taniego wykupu mieszkań spółdzielczych.

REKLAMA

Praca nad projektem

Rząd we wrześniu 2009 roku złożył do Sejmu projekt ustawy zmieniającej Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych mający na celu wprowadzenie nowych przepisów w miejsce tych które z końcem 2009 roku miały utracić moc. Projekt ten pierwotnie zakładał możliwość uchwalenia przez walne zgromadzenie spółdzielni dodatkowej opłaty za przekształcenie przy przekształcaniu mieszkań lokatorskich i określenia jej wysokości. Ostatecznie jednak w dniu 18 grudnia 2009 roku Sejm przyjął ustawę zmieniającą ustalającą warunki wykupu w sposób podobny do wcześniej obowiązujących przepisów. Dodano nawet zapis, że spółdzielnia nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków, w szczególności z tytułu przekształceń praw do lokali. Oczywiście pojawia się pytanie czy tak podobne uregulowania nie zostaną znów uznane za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny – póki co jednak warto dalej korzystać z preferencyjnego wykupu mieszkań.

Ze spółdzielczego na własność

REKLAMA

W celu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności, trzeba przede wszystkim złożyć pisemny wniosek o przeniesienie na nas własności lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółdzielnia zobowiązana jest zawrzeć z nami umowę przeniesienia własności lokalu przed notariuszem w terminie sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku (dotychczas były to mało realistyczne trzy miesiące), po dokonaniu przez nas spłaty:
• przypadających na nasz lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami,
• zadłużenia z tytułu opłat i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na nasz lokal (czyli potocznie czynszu), oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni zgodnie z postanowieniami statutu.

W większości przypadków spłaty związane z zobowiązaniami spółdzielni związanymi z budową będą znikome lub zerowe. Poza nimi musimy pokryć tylko wynagrodzenie notariusza ustalone preferencyjnie nisko na 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym.

REKLAMA

Jeżeli przysługuje nam prawo do miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu, spółdzielnia jest obowiązana na podobnych zasadach przenieść na nas ułamkowy udział we współwłasności tego garażu, przy zachowaniu zasady (jeżeli statut spółdzielni nie stanowi inaczej) że udziały przypadające na każde miejsce postojowe są równe.

Zarząd spółdzielni ma 24 miesiące od dnia złożenia pierwszego wniosku o wyodrębnienie własności lokalu w danej nieruchomości na podjęcie uchwały określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali w danej nieruchomości (m. in. dokładne oznaczenie rodzaju, położenia i powierzchni lokali oraz osób uprawnionych do wykupu). Uchwała ta określa także przypadającą na każdy lokal wysokość należnych spłat związanych z wykupem.

Jeżeli dotychczas korzystaliśmy z przyporządkowanych do naszego lokalu piwnic lub innych pomieszczeń w budynku, uchwała zarządu musi zawierać także dokładne oznaczenie i powierzchnię takich pomieszczeń przynależnych.

Takie uchwały zarządu spółdzielni, od dnia wejścia w życie stanowią podstawę oznaczania lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Uchwały te mogą jednakże zostać zaskarżone do sądu przez osoby uprawnione do wykupu, co znacznie przedłuża procedurę wykupu.

Jeżeli złożyliśmy wniosek o wykup w okresie od 31 lipca 2007 roku do 29 grudnia 2009 roku, spółdzielnia jest obowiązana, po spełnieniu warunków z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu sprzed 30 grudnia 2009 roku, do zawarcia z nami umowy przeniesienia własności lokalu w terminie do 30 czerwca 2010 roku.

Kiedy z wykupem trzeba poczekać

Spółdzielnia nie ma obowiązku dotrzymania sześciomiesięcznego terminu na przeniesienie na nas własności lokalu jeżeli stan prawny gruntu pod budynkiem nie jest uregulowany lub jeżeli spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała sama budynek lub wybudowali go jej poprzednicy prawni.

Podobnie, nie uda się dotrzymać terminu na przekształcenie w sytuacji braku podjęcia przez zarząd spółdzielni uchwały określającej odrębny przedmiot własności lub jej zaskarżenia do sądu przez któregoś z naszych sąsiadów.
W takiej sytuacji jeżeli przysługuje nam mieszkanie lokatorskie, możemy skorzystać z wartej rozważenia możliwości przekształcenia naszego spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowego prawo do lokalu. Przekształcenia takiego spółdzielnia zobowiązana jest dokonać na nasze pisemne żądanie. Trzeba jednak pamiętać, że przekształceń takich spółdzielnie mogą dokonywać tylko do końca 2012 roku.

A może sąd zmobilizuje spółdzielnię?

Jeżeli nasz wniosek nie został rozpatrzony w terminie, warto najpierw zwrócić się na piśmie do naszej spółdzielni z wnioskiem o wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli nie otrzymamy odpowiedzi lub informacji, że wynika to z nieuregulowanego stanu nieruchomości czy zaskarżenia uchwały określającej przedmiot odrębnej własności, można rozważyć zwrócenie się do sądu.

Osoba uprawniona do wykupu mieszkania może bowiem w razie bezczynności spółdzielni wystąpić do sądu z powództwem o wydanie orzeczenia zastępującego oświadczenie woli spółdzielni o przeniesieniu na nas własności mieszkania. Takie orzeczenie ma taki sam skutek jak umowa przeniesienia własności mieszkania.

Znowelizowane przepisy jeszcze bardziej ułatwiają nam sytuację, ponieważ przerzucają na spółdzielnię obowiązek pokrycia kosztów sądowych związanych z postępowaniem nie tylko w pierwszej ale także w drugiej instancji (w przypadku odwołania się od wyroku przez spółdzielnię). Co więcej, obecnie spółdzielnia obowiązana jest także do pokrycia kosztów prawnika który poprowadzi nam sprawę.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

REKLAMA

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA