REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt: 0 (chyba że skorzystamy z usług profesjonalnego pełnomocnika procesowego).

Wymagane dokumenty:

  • odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której położony jest blok
  • kopie wniosku oraz innych pism kierowanych do spółdzielni,

Krok 1: Sprawdzamy czemu spółdzielnia nie chce zawrzeć z nami umowy.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, z jakiego powodu spółdzielnia spóźnia się z zawarciem umowy. Może to wbrew pozorom nie wynikać z winy spółdzielni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może to wynikać:

  • z naszej winy- jeśli nie wpłaciliśmy wszystkich sum związanych z przekształceniem nieruchomości (np. wkład budowlany), czy zalegamy z płatnościami czynszu.
  • z powodu stanu prawnego nieruchomości: zanim spółdzielnia wydzieli odrębną własność lokalu musi być użytkownikiem wieczystym, lub właścicielem nieruchomości, na której znajduje się blok. Jeśli nim nie jest- ( a na przykład dzierżawi grunty) do czasu uregulowania własności nieruchomości, nie uzyskamy własności mieszkania.

Krok 2: Mediujemy.

Jeżeli żadne z powyższych się nie sprawdza, a spółdzielnia nie jest w stanie przedstawić zasadnego wytłumaczenia- powinniśmy skierować oficjalne pismo, listem poleconym, lub osobiście w sekretariacie (z potwierdzeniem złożenia). „Zagroźmy” w nim skierowaniem sprawy do sądu jeżeli spółdzielnia nie przystąpi do zawarcia umowy np. w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

(podpowiedź: jeśli chcemy być pewni daty złóżmy pismo w sekretariacie spółdzielni- powinniśmy dostać pokwitowanie, lub wyślijmy pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru)

Zanim to zrobimy upewnijmy się czy na pewno sami wykonaliśmy wszystkie czynności.

Krok 3: Sporządzamy pozew.

Jeśli pomimo naszego wezwania spółdzielnia nadal nie wykonuje swojego obowiązku (MUSI zawrzeć z nami umowę przeniesienia własności nieruchomości), powinniśmy oddać sprawę pod rozpoznanie sądu. W tym celu musimy sporządzić pozew.

Sąd: Sąd Okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.

Wartość przedmiotu sporu- wartość mieszkania.

Tytuł: Pozew o zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu.

W żądaniach pozwu wpisujemy:

- o zobowiązanie zarządu spółdzielni …. , do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu położonego przy ul. …. nr …. nr mieszkania ……… w (miejscowość) (jeśli jest to własnościowe mieszkanie, podajemy także numer księgi wieczystej), o powierzchni….., wraz udziałem nieruchomości wspólnej (nr księgi wieczystej), na rzecz (powód)…. .

- zasądzenie od pozwanej kosztów procesu wg norm przepisanych.

- o rozpoznanie sprawy także pod nieobecność powoda.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu musimy opisać:

  • spełnienie przez nas warunków do ustanowienia oddzielnej własności lokalu (np. przedstawić wyciągi z rachunku), oraz wezwanie spółdzielni do polubownego rozwiązania sprawy.
  • określić wymiary „powierzchni użytkowej” mieszkania i udziału w nieruchomości wspólnej
  • wystąpienie przesłanek po stronie spółdzielni: załączony odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której znajduje się blok- wykażmy że spółdzielnia jest jej użytkownikiem wieczystym/ właścicielem.
  • zwłokę spółdzielni- musimy przedstawić dokument, który pozwoli stwierdzić kiedy złożyliśmy wniosek. (kserokopia wniosku z potwierdzeniem złożenia, lub dowodem nadania listem poleconym).
  • na zakończenie umieśćmy informację, iż jesteśmy zwolnieni od wpisu sądowego w oparciu o Art. 49 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 Nr 4 poz. 27 ze zm.)

Krok 4: składamy pozew

Pozew wnosimy do sądu Okręgowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Nie musimy go opłacać.

Krok 5: rozprawa

O ile:

  • spełnione są wszystkie warunki zarówno po naszej stronie jak i po stronie spółdzielni
  • złożyliśmy pozew nie wcześniej niż 3 miesiące po złożeniu wniosku do spółdzielni.

nie powinniśmy obawiać się wyniku postępowania.

WAŻNE: Po wyroku Trybunały Konstytucyjnego - wykup mieszkań spółdzielczych po preferencyjnych cenach i warunkach będzie możliwy jedynie do końca 2009 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA