REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmusić spółdzielnię do przekształcenia mieszkania?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prawo do gruntu jest uregulowane, a spółdzielnia nadal nie chce ustanowić na naszą rzecz odrębnej własności lokalu, możemy skorzystać z drogi sądowej (darmowej). Wyrok w takiej sprawie zastępuje oświadczenie woli spółdzielni.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszt: 0 (chyba że skorzystamy z usług profesjonalnego pełnomocnika procesowego).

Wymagane dokumenty:

 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której położony jest blok
 • kopie wniosku oraz innych pism kierowanych do spółdzielni,

Krok 1: Sprawdzamy czemu spółdzielnia nie chce zawrzeć z nami umowy.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, z jakiego powodu spółdzielnia spóźnia się z zawarciem umowy. Może to wbrew pozorom nie wynikać z winy spółdzielni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może to wynikać:

 • z naszej winy- jeśli nie wpłaciliśmy wszystkich sum związanych z przekształceniem nieruchomości (np. wkład budowlany), czy zalegamy z płatnościami czynszu.
 • z powodu stanu prawnego nieruchomości: zanim spółdzielnia wydzieli odrębną własność lokalu musi być użytkownikiem wieczystym, lub właścicielem nieruchomości, na której znajduje się blok. Jeśli nim nie jest- ( a na przykład dzierżawi grunty) do czasu uregulowania własności nieruchomości, nie uzyskamy własności mieszkania.

Krok 2: Mediujemy.

Jeżeli żadne z powyższych się nie sprawdza, a spółdzielnia nie jest w stanie przedstawić zasadnego wytłumaczenia- powinniśmy skierować oficjalne pismo, listem poleconym, lub osobiście w sekretariacie (z potwierdzeniem złożenia). „Zagroźmy” w nim skierowaniem sprawy do sądu jeżeli spółdzielnia nie przystąpi do zawarcia umowy np. w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.

(podpowiedź: jeśli chcemy być pewni daty złóżmy pismo w sekretariacie spółdzielni- powinniśmy dostać pokwitowanie, lub wyślijmy pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru)

Zanim to zrobimy upewnijmy się czy na pewno sami wykonaliśmy wszystkie czynności.

Krok 3: Sporządzamy pozew.

Jeśli pomimo naszego wezwania spółdzielnia nadal nie wykonuje swojego obowiązku (MUSI zawrzeć z nami umowę przeniesienia własności nieruchomości), powinniśmy oddać sprawę pod rozpoznanie sądu. W tym celu musimy sporządzić pozew.

Sąd: Sąd Okręgowy właściwy dla siedziby spółdzielni.

Wartość przedmiotu sporu- wartość mieszkania.

Tytuł: Pozew o zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu.

W żądaniach pozwu wpisujemy:

- o zobowiązanie zarządu spółdzielni …. , do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu położonego przy ul. …. nr …. nr mieszkania ……… w (miejscowość) (jeśli jest to własnościowe mieszkanie, podajemy także numer księgi wieczystej), o powierzchni….., wraz udziałem nieruchomości wspólnej (nr księgi wieczystej), na rzecz (powód)…. .

- zasądzenie od pozwanej kosztów procesu wg norm przepisanych.

- o rozpoznanie sprawy także pod nieobecność powoda.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu musimy opisać:

 • spełnienie przez nas warunków do ustanowienia oddzielnej własności lokalu (np. przedstawić wyciągi z rachunku), oraz wezwanie spółdzielni do polubownego rozwiązania sprawy.
 • określić wymiary „powierzchni użytkowej” mieszkania i udziału w nieruchomości wspólnej
 • wystąpienie przesłanek po stronie spółdzielni: załączony odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na której znajduje się blok- wykażmy że spółdzielnia jest jej użytkownikiem wieczystym/ właścicielem.
 • zwłokę spółdzielni- musimy przedstawić dokument, który pozwoli stwierdzić kiedy złożyliśmy wniosek. (kserokopia wniosku z potwierdzeniem złożenia, lub dowodem nadania listem poleconym).
 • na zakończenie umieśćmy informację, iż jesteśmy zwolnieni od wpisu sądowego w oparciu o Art. 49 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 Nr 4 poz. 27 ze zm.)

Krok 4: składamy pozew

Pozew wnosimy do sądu Okręgowego, właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Nie musimy go opłacać.

Krok 5: rozprawa

O ile:

 • spełnione są wszystkie warunki zarówno po naszej stronie jak i po stronie spółdzielni
 • złożyliśmy pozew nie wcześniej niż 3 miesiące po złożeniu wniosku do spółdzielni.

nie powinniśmy obawiać się wyniku postępowania.

WAŻNE: Po wyroku Trybunały Konstytucyjnego - wykup mieszkań spółdzielczych po preferencyjnych cenach i warunkach będzie możliwy jedynie do końca 2009 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA