Przymusowy wykup nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
Zgodnie z art. 47 kodeksu cywilnego własność gruntu rozciąga się również na jego części składowe – (czyli takie które nie mogą być od niej odłączone ) w tym przypadku również dom. Tym samym spadkobierca odziedziczył również dom postawiony przez osobę trzecią.
Rzecz jasna ewentualna sprzedaż musiała by się wiązać z rozliczeniem nakładów pomiędzy posiadaczem samoistnym a właścicielem. Jednak można tę kwestię ominąć.
REKLAMA
Artykuł 231§1 kodeksu cywilnego daje posiadaczowi gruntu w dobrej wierze – możliwość przymusowego wykupienia od właścicieli działki na której został wzniesiony budynek (zakładając rzecz jasna, że jego wartość znacznie przekracza wartość samego gruntu). Jeśli właściciel nie chce dokonać sprzedaży dobrowolnie – sprawę można skierować na drogę sądową . Orzeczenie sądu zastępuje wówczas oświadczenie woli o sprzedaży i może posłużyć m.in. do wpisania nowego właściciela w księdze wieczystej nieruchomości.
W tym przypadku, biorąc również pod uwagę fakt, że Czytelnik jest uprawniony do zachowku – wartość zachowku można również potrącić z ceną wykupu zaproponowaną przez właściciela.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.